Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Bolesť vystreľujúca do ramena

Bolesť vystreľujúca do ramenaBolesť vystreľujúca do ramena je príznak, za ktorým je mnoho príčin od ochorení pohybového aparátu až po nervové ochorenia. Zranenia dokážu spôsobiť bolesť na každej časti tela a výnimkou nie je ani rameno. Avšak, v tomto prípade ide skôr o bolesť, ktorá je charakterizovaná priamo v ramene. Bolesť vystreľujúca do ramena je naozaj nepríjemná a odradzuje nás od rôznych športových aktivít. Kĺb ramena je najflexibilnejší kĺbom v tele, pretože s rukou môžeme robiť rôzne pohyby. Preto je potrebné nepodceniť tieto bolesti, najmä ak za tým stojí ochorenie kĺbov. Poďme si teda povedať, čo je za vznikom týchto bolestí.

Bolesť vystreľujúca do ramena a jej možné príčiny:


1. Kĺby, šľachy a svaly

Zranenie v oblasti ramena sú jednou z príčin vzniku bolesti. Aj pri poranení krku dochádza k pociťovaniu bolesti aj v iných častiach tela, vrátane ramena.

Jedným z častých zranení, ktoré postihuje oblasť ramena, je aj tzv. tenisový lakeť. Ide o zranenie, ktoré je spôsobené zápalom úponu šliach predlaktia.

Bežná svalová slabosť spojená s bolesťou v oblasti ramena vzniká po väčšej fyzickej námahe alebo po presílení svalov. S nadmerným zaťažovaním svalov súvisí aj zápal šliach.

V niektorých prípadoch je bolesť vystreľujúca do ramena spôsobená nesprávnym držaním tela. V takomto prípade pociťujeme bolesť najmä v oblasti chrbta a krku, no niekedy ma tendenciu vystreľovať do ramena. Niečo podobné je aj pri zlom spánku.

Niekedy je bolesť vysteľujúca do ramena zapríčinená ochorením kĺbov. Medzi takéto ochorenia patrí napríklad reumatoidná artritída, kedy sa okrem bolesti objavuje aj opuch. Riziko poškodenia kĺbov rastie s pribúdajúcim vekom.

2. Srdcovo-cievna choroba

Keď za vznikom bolesti nie je zranenie alebo iné fyzické preťaženie, ide o náhlu bolesť bez zjavnej príčiny.

Najčastejšie je to spôsobené poruchou srdcovo-cievneho systému. Medzi takéto ochorenia patria infarkt myokardu a angina pectoris, menej často aj akútny zápal osrdcovníka.

Infarkt myokardu patrí medzi akútne formy ischemickej choroby srdca. Choroba spočíva v nedostatku kyslíka v bunkách srdcovej svaloviny.

Prejavuje sa bolesťou za hrudnou kosťou, nadmerným potením a dýchavičnosťou. Dosť často sa vyskytuje aj bolesť, ktorá vystreľuje do chrbta, krku, ramena a končatín.

Angina pectoris patrí taktiež medzi významné formy ischemickej choroby srdca. Problémom anginy pectoris je zužovanie ciev, ktoré zásobujú srdce. Typickým príznakom je bolesť na hrudi, ktorá donúti človeka ukončiť hocijakú namáhavú činnosť. Niekedy sa táto bolesť objavuje aj v ľavom ramene.

Rozdiel medzi infarktom a anginou pectoris je, že po prekonaní infarktu sa stav zlepší, no pri angine sa pri námahe neustále objavujú príznaky.

3. Ochorenia nervového systému

Poškodenie nervov dokáže zapríčiniť bolesti nielen v ramenách. Príkladom takéhoto stavu je syndróm karpálneho tunela.

Karpálny tunel je úzky priechod plný väzov a kostí na vašej ruke. Obsahuje nervy a šľachy. Niekedy zahusťovanie podráždených šliach alebo iného napučiavania zužuje tunel a spôsobuje stlačenie nervu.

Symptómy sa zvyčajne začínajú postupne a keď sa zhoršujú, uchopenie predmetov sa môže stať pomerne ťažké. Včasná diagnostika a liečba sú dôležité, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu nervov.

4. Ochorenie žlčníka

Symptómom ochorenia žlčníka je bolesť, ktorá začína pod pravým rebrový oblúkom a vystreľuje až do pravého ramena. Ide však už o menej častú príčinu.

5. Ochorenia tráviacej sústavy

Zápal pankreasu môže niekedy spôsobiť bolesť, ktorá vystreľuje do ľavého ramena. Samozrejme, aj tu ide už o menej častú príčinu.

Diagnostika

Váš lekár bude mať lekársku anamnézu a urobí fyzické vyšetrenie. Na vyšetrení bude kontrolovať citlivosť, necitlivosť a svalovú slabosť, ale aj to, ako ďaleko môžete pohybovať ramenom dopredu, dozadu a do boku.

Váš lekár si môže objednať aj zobrazovacie testy, aby získal lepší obraz o príčine bolesti krku.

  • Röntgenové lúče môžu odhaliť oblasti na ramene a krku, kde môžu byť rôzne  degeneratívnymi zmeny.
  • MRI využíva rádiové vlny a silné magnetické pole na vytvorenie detailných snímok kostí a mäkkých tkanív, vrátane miechy a nervov prichádzajúcich z miechy.

Ako liečiť bolesť vystreľujúcu do ramena

Zranenie, ktoré spôsobuje bolesť vystreľujúcu do ramena, sa lieči protizápalovými liekmi spolu s liekmi od bolesti.

Presilenie svalov a iné fyzické preťaženie sa lieči za pomoci mastí, ale najlepšie je regenerovať rameno a snažiť sa ho nepoužívať pri ťažkých prácach. Niekedy sú účinné aj masáže alebo rehabilitačné procedúry.

Liečba bolesti bez zjavnej príčiny spočíva vo vyliečení primárneho ochorenia. Napríklad pri srdcovo-cievnych ochoreniach je potrebná intenzívna starostlivosť. Najčastejšie sa užíva liek, ktorý obsahuje nitroglycerín.

Kedy navštíviť lekára

Keďže bolesť v ramene môže byť dôsledkom úrazu alebo nadmerného fyzického vyťaženia, nie je potrebné navštíviť odborníka.

Ak sa bolesť vystreľujúca do ramena objavuje bez zjavnej príčiny, odporúča sa zájsť za lekárom, pretože môžete mať príznaky vážneho ochorenia.

S ramenom a jeho kĺbmi a šľachami nie je sranda, pretože ich využitie je veľmi pestré. Preto nepodceňujte tieto bolesti, pretože časom môže dôjsť k vážnemu poškodeniu a opotrebovaniu kĺbov a šliach.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button