Bolesť vystreľujúca do krku

Bolesť vystreľujúca do krku

Mnoho ľudí má len príležitostne bolesť, ktorá vystreľuje do krku. V mnohých prípadoch je to spôsobené zlým držaním tela alebo nadmerným používaním krčného svalstva. Niekedy je bolesť vystreľujúca do krku spôsobená zranením alebo pádom počas športovania.

Krk je tvorený stavcami, ktoré sa tiahnu od lebky až k hornému trupu. Kosti, väzy, svaly a platničky na krku podporujú vašu hlavu a umožňujú pohyb. Akékoľvek abnormality, zápaly alebo poranenia môžu spôsobiť bolesť vystreľujúcu do krku alebo stuhnutosť krku.

Väčšinou bolesť vystreľujúca do krku nie je vážny stav a môže sa uvoľniť počas niekoľkých dní. V niektorých prípadoch môže bolesť krku naznačovať vážne zranenie alebo chorobu, kedy je potrebná lekárska starostlivosť. Preto by sme mali vedieť, čo spôsobuje tieto bolesti a kedy navštíviť lekára.

Bolesť vystreľujúca do krku a jej možné príčiny:


1. Svalstvo krku

V mnohých prípadoch je bolesť krku spôsobená problémami s krčnými svalmi.

Ide najmä o zlé držanie tela, práca pri stole príliš dlho bez zmeny pozície, spánok s krkom v zlej polohe alebo vyťaženie svalov (napríklad pri cvičení).

2. Zranenie

Krk je obzvlášť citlivý na zranenia, najmä pri pádoch, pri dopravných nehodách a športoch, kde sú svaly a väzy krku nútené prejsť mimo normálneho rozmedzia.

Ak sú zlomeniny krčných kostí alebo krčných stavcov, môže sa poškodiť aj miecha.

3. Meningitída

Meningitída je zápal tenkého tkaniva, ktoré obklopuje mozog a miechu.

U ľudí, ktorí majú meningitídu, sa často vyskytuje horúčkabolesť hlavy a bolesti krku so stuhnutým krkom.

Meningitída môže byť smrteľná a je naliehavou záležitosťou. Ak máte príznaky meningitídy, okamžite vyhľadajte pomoc.

4. Infarkt myokardu

Bolesť vystreľujúca do krku môže byť tiež príznakom infarktu, ale často sa prejavuje ďalšími príznakmi infarktu, ako sú dýchavičnosť, potenie, nevoľnosť a zvracanie.

Ak vás krk bolí a máte ďalšie príznaky infarktu, zavolajte na ambulanciu alebo okamžite prejdite na pohotovosť.

5. Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída spôsobuje bolesť a opuch kĺbov.

Ak sa to prejaví v oblasti krku, môže to mať za následok bolesť krku.

6. Osteoporóza

Osteoporóza oslabuje kosti a môže viesť k malým zlomeninám.

Tento stav sa často vyskytuje v rukách alebo kolenách, ale môže sa vyskytnúť aj na krku.

7. Fibromyalgia 

Fibromyalgia je stav, ktorý spôsobuje bolesť svalov po celom tele, najmä v oblasti krku a ramena.

8. Vyšší vek

Počas starnutia sa môžu krčné platničky degenerovať.

Toto je známe ako spondylóza alebo osteoartritída krku. To môže zúžiť priestor medzi stavcami a dodáva tlak na vaše kĺby.

9. Spinálna stenóza

Spinálna stenóza sa vyskytuje vtedy, keď sa chrbtica zužuje a spôsobí tlak na miechu alebo nervové korene.

To môže byť spôsobené dlhodobým zápalom spôsobeným artritídou alebo inými stavmi.

10. Krčné stavce

Keď stavec vyčnieva, po traume alebo zranení, môže spôsobiť tlak do miechy alebo nervových koreňov. Toto sa nazýva herniovaný krčný stavec.

V zriedkavých prípadoch nastáva bolesť vystreľujúca do krku v dôsledku vrodených abnormalít, infekcií, abscesov alebo rakoviny chrbtice.

Diagnostika

Váš lekár bude mať lekársku anamnézu a urobí vyšetrenie. Na vyšetrení bude kontrolovať citlivosť, necitlivosť a svalovú slabosť, ale aj ako ďaleko môžete pohybovať hlavou dopredu, dozadu a bok po boku.

Váš lekár si môže objednať aj zobrazovacie testy, aby získal lepší obraz o príčine bolesti krku.

Röntgenové lúče môžu odhaliť oblasti na krku, kde môžu byť nervy alebo miecha potlačené kostnými alebo inými degeneratívnymi zmenami.

CT skenovanie kombinuje röntgenové snímky získané z mnohých rôznych smerov a vytvára detailné pohľady na vnútorné štruktúry krku.

MRI využíva rádiové vlny a silné magnetické pole na vytvorenie detailných snímok kostí a mäkkých tkanív, vrátane miechy a nervov prichádzajúcich z miechy.

Elektromyografia (EMG) sa používa vtedy, keď váš lekár má podozrenie, že bolesť v krku môže súvisieť s poškodeným nervom. Zahŕňa vkladanie jemných ihiel cez kožu do svalu a vykonanie testov na meranie rýchlosti nervového vedenia, aby sa zistilo, či špecifické nervy fungujú správne.

Krvné testy môžu niekedy poskytnúť dôkaz zápalových alebo infekčných stavov, ktoré by mohli spôsobiť alebo prispieť k bolestiam krku.

Ako liečiť bolesť vystreľujúcu do krku

Najbežnejšie typy miernej až stredne ťažkej bolesti krku zvyčajne dobre reagujú na starostlivosť o seba počas dvoch až troch týždňov. Ak bolesť vystreľujúca do krku a bolesť krku pretrváva, lekár vám môže odporučiť iné liečby.

Váš lekár vám môže predpísať lieky, ako sú lieky proti bolestisvalové relaxanty či tricyklické antidepresíva.

Ďalšou liečbou môže byť, že vás fyzioterapeut naučí správne držanie tela, vyrovnanie a posilnenie krku a môže tiež využiť teplo, ľad, elektrickú stimuláciu a ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu zmierniť bolesť a zabrániť jej návratu.

Transkutánna elektrická neurostimulácia (TENS) je ďalšou metódou liečby. Ide o elektródy umiestnené na koži v blízkosti bolestivých oblastí, ktoré poskytujú malé elektrické impulzy, čo dokáže zmierniť bolesť.

Trakcia využíva záťaže alebo vzduchový vak na jemné pretiahnutie krku spolu s uvoľnením svalstva. Táto liečba pod dohľadom lekára a fyzioterapeuta môže poskytnúť úľavu od bolesti v oblasti krku, najmä bolesti súvisiacej s podráždením nervových koreňov.

Váš lekár môže podávať lieky s kortikosteroidmi v podobe injekcie v blízkosti nervových koreňov, do malých facetových kĺbov v kostiach krčnej chrbtice alebo do svalov na krku, aby vám pomohli s bolesťou. Na potlačenie bolesti krku sa tiež môžu injekčne podať lieky na potlačenie tkaniva, ako je lidokaín.

Zriedkavo je potrebná na bolesť krku operácia.

Samozrejme, existujú aj iné alternatívy liečby, ako sú masáže, akupunktúra či chiropraxia.

Prevencia

Veľmi jednoducho sa dá predísť týmto bolestiam. Najmä je potrebné správne držanie tela, ale aj správna poloha hlavy pri práci s počítačom (monitor by mal byť na úrovni očí).

Taktiež aj pri dlhom cestovaní by ste si mali sem-tam urobiť nejakú tu pauzu a rozhýbať svoje telo.

Nakoniec je dôležitý aj spánok, kedy by sme mali mať hlavu v optimálnej polohe.

Kedy navštíviť lekára

Väčšina bolestí na krku sa postupne zlepšuje pri domácej liečbe. Preto sa návšteva lekára, zväčša ortopéda, odporúča, keď bolesti pretrvávajú niekoľko dní bez úľavy.

Ak sa bolesť vystreľujúca do krku kombinuje s bolesťami hlavy, necitlivosťou alebo slabosťou, je potrebné zájsť za odborníkom.

Taktiež aj pri vážnom zranení, napríklad pri dopravnej nehode alebo pri športe, je vhodné navštíviť lekára.

Zriedkavo môže byť bolesť vystreľujúca do krku príznakom závažnejšieho problému, a preto by ste nemali tieto bolesti podceniť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button