Problémy so zahájením pohybu
Problémy so zahájením pohybu, alebo aj hypokinéza, sú typické hlavne u ľudí s pokročilým vekom, no môžu sa objaviť prakticky v akomkoľvek veku. Problémy pohybu súvisia najmä s poruchami pohybového aparátu, niekedy aj nervovej alebo cievnej sústavy.
Problémy so zahájením pohybu a ich príčiny:
1. Úraz
Úrazy kĺbov a šliach sú pomerne časté a ich následky ani trochu príjemné. Najčastejšie sa jedná o úraz kolena či bedier. U oboch týchto úrazoch dochádza k poruche chôdze a hybnosti kĺbov.
Ďalej sa môže objaviť aj opuch, ktorý taktiež nezľahčuje situáciu so zahájením pohybu.
V pokročilom veku už môžu byť úrazy kĺbov komplikované, pretože kĺby starých ľudí už nemajú takú pevnosť a pružnosť.
2. Starnutie
Poruchy so zahájením pohybu sú charakteristické aj pri starnutí.
Kosti a kĺby totiž strácajú svoju pevnosť a pružnosť. To sa odzrkadľuje na pohybe. Je to dôsledkom rednutia kostí a strácania flexibility kĺbov, ktoré sa stávajú tuhšími.
Ak sa k tomu pridajú nejaké ochorenia kostí alebo kĺbov, už len veľmi ťažko dostať kĺby do pôvodného stavu.
3. Artritída
Artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré má viacero foriem. Najznámejšia je reumatoidná artritída a práve táto forma postihuje najmä kĺby dolných končatín.
Toto ochorenie kĺbov môže byť či už infekčné (v dôsledku vírusovej alebo bakteriálnej infekcie), alebo neinfekčné (dôsledok autoimunitného procesu).
Zápal kĺbu sa prejavuje najmä opuchom, stuhnutosťou a bolestivosťou kĺbov. Tieto tri príznaky nedovoľujú pacientovi zahájiť pohyb. V neskorších štádiách artritídy môže dôjsť až k deformácii kĺbov.
4. Artróza
Artróza je chronické a veľmi časté ochorenie kĺbov, ktorého podstatou je dlhodobé poškodzovanie chrupavky.
Toto je jedno z chorôb, ktoré postihuje najmä starších ľudí. Artróza ma celkom podobné prejavy ako artritída. Kĺby sa stávajú opuchnutými, stuhnutými a bolestivými.
Ak chcete rozhýbať svoje kĺby postihnuté artrózou, budete sklamaní, pretože bolesť sa ďalej stupňuje práve s pohybom. Neliečená artróza spôsobuje taktiež až deformáciu kĺbov.
5. Stuhnutosť svalov a kĺbov
Stuhnutosť svalov a kĺbov je často dôsledkom únavy a vyčerpanie, typicky pri športe. Niekedy však môže ísť aj o ochorenie, napríklad zápal nervov.
V takýchto prípadoch stuhnutosť pretrváva dlhšie a môže obmedzovať pohyb chorého.
6. Roztrúsená skleróza
Roztrúsená skleróza je známe autoimunitné ochorenie. Príčinou choroby je náš imunitný systém, ktorý začne napadať centrálnu nervovú sústavu. Preto sú prejavy veľmi pestré.
Prvým prejavom (najmä u mladých ľudí) je zápal očného nervu.
Neskôr dochádza k poruche prenosu nervových vzruchov medzi mozgom a inými časťami tela, čo má za následok nielen problémy so zahájením pohybu, ale aj poruchy celkovej chôdze či citlivosti končatín (brnenie končatín). Niekedy je prítomná aj silná únava.
7. Parkinsonova choroba
Parkinsonova choroba je neurologické ochorenie, ktoré je v našej populácii pomerne časté. Vyskytuje sa najmä u starších ľudí. Ide degeneratívne ochorenie, čo znamená, že časom sa zhoršuje. Preto prvé príznaky vidíme až po 50. roku života.
Medzi príznaky ochorenia patria určitá neschopnosť pohybu (celková porucha chôdze), časté pády, parkinsonský tras (trasenie rúk), svalová slabosť a stuhnutosť svalov.
Okrem postihnutia pohybového aparátu dochádza aj k zmene osobnosti, kedy sa človek stáva unaveným, zmäteným a trpí stratou pamäti.
8. Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je pomerne vážne ochorenie, ktoré je do značnej miery spojené s Lymskou boreliózou. Prenášačom oboch chorôb je totiž kliešť.
Po prisatí kliešťu začne vírus napadať tkanivá a orgány tela. Často dochádza najmä k napadnutiu mozgového tkaniva za vzniku zápalu mozgu (encefalitída).
Prvými príznakmi ochorenia sú horúčka, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, nevoľnosť alebo zvracanie. Keďže dochádza k postihnutiu mozgu, prejavy sa budú týkať aj pohybového aparátu.
Najťažšou komplikáciou je ochrnutie končatín, no okrem toho sa objavuje aj stuhnutosť svalov a kĺbov, čo je predzvesť spomínaného ochrnutia. Preto dochádza aj k poruchám chôdze.
9. Huntingtonova choroba
Huntingtonova choroba je nebezpečné ochorenie, ktoré vedie až k smrti. Choroba spočíva v poškodzovaní mozgu (presnejšie gangliá v mozgu), čo sa odzrkadlí na príznakoch.
Typickým je postihnutie svalov (zášklby v svaloch či chorea), čo môže viesť až k poruche chôdze. Človek s Huntingtonovou chorobou sa stáva nesebestačným, a preto potrebuje opateru druhého.
Diagnostika
Aby doktor určil diagnózu, musí najprv vykonať vyšetrenie pohybového aparátu, no taktiež bude potrebná aj vaša anamnéza (podrobné vysvetlenie príznaku, ktorý vás trápi).
Často sa vykonáva aj röntgen, ktorý dá lepší prehľad o stave kĺbov.
Niekedy však môžu byť potrebné aj iné vyšetrenia, napríklad vyšetrenie krvného obrazu (dá prehľad o prítomnosti nejakej infekcie) či magnetická rezonancia spolu s neurologickým vyšetrením (umožní prehľad funkcie mozgu).
Ako liečiť problémy so zahájením pohybu
Princíp liečby záleží od príčiny, ktorá problémy so zahájením pohybu spôsobuje. Pri ochoreniach a úrazoch kĺbov bude potrebný dostatočný odpočinok, ale aj užívanie liekov (najčastejšie protizápalové lieky).
Okrem toho sa môžu užívať rôzne doplnky stravy, ktoré zlepšia stav kĺbov. Takáto voľba sa odporúča aj u starších ľuďoch, ktorí ešte nemajú problémy s kĺbmi.
Roztrúsená skleróza sa lieči protizápalovými liekmi, no niekedy sú potrebné aj imunosupresíva, ktoré sa používajú aj pri ostatných autoimunitných ochoreniach.
Kliešťová encefalitída sa lieči pomerne zložito, pretože je veľmi málo efektívnych liečiv, a preto je najlepšou voľbou dostatok odpočinku. K tomu sa však môžu užívať lieky na tlmenie bolesti a horúčku (antipyretiká).
Pri Parkinsonovej chorobe sú prospešné lieky zo skupiny antiparkinsoniká, no môže sa zaviesť aj doplnková liečba, ktorá zabráni vzniku ďalších príznakov (napríklad antidepresíva). Huntingtonova choroba sa nedá liečiť.
Kedy navštíviť lekára
Problémy so zahájením pohybu sú pre každého nepríjemnosťou. Preto ak sa objavia prvé náznaky tohto príznaku, navštívte lekára.
Rovnako je to aj vtedy, keď sa objavujú aj iné ťažkosti (napríklad bolesti kĺbov). Podcenenie tohto príznaku môže mať aj ťažké následky – poruchu celkovej chôdze či invaliditu.
Použité zdroje: základné zdroje textu