Horúce končatiny

Horúce končatinyHorúce končatiny sú príznak, ktorého intenzita závisí od individuálnej termoregulácie tela. Preto niektoré faktory dokážu u niektorých ľuďoch vyvolať horúce končatiny a u druhých ani náznak zmeny teploty rúk či nôh. Medzi tieto faktory patria niektoré ochorenia, či už cievneho charakteru alebo v dôsledku nedostatku hormónov. Za vznikom horúcich končatín môže stáť aj nesprávna strava s nedostatkom vitamínov alebo užívanie niektorých liekov. V mnohých prípadoch sú horúce končatiny spojené so zvýšením telesnej teploty celého tela. Avšak, keď už máme horúčku, naše končatiny sú naopak studené a zvyšok tela horúci. Takisto nemusia byť horúce ruky a nohy zároveň. Preto sa poďme podrobnejšie pozrieť na to, čo spôsobuje naše končatiny horúcimi.

Príčiny horúcich končatín:


1. Problémy s lymfatickým systémom

Horúce ruky nám môžu naznačiť, že máme problém s lymfatickým systémom. To spôsobuje, že sa na koniec našich končatín nedostáva dostatočné množstvo lymfy.

V niektorých prípadoch si môžeme všimnúť až opuch rúk, ako je napríklad ochorenie lymfedém.

2. Zápal žíl

Zápal žíl je časté ochorenie, ktoré môže vzniknúť kdekoľvek, ale najčastejšie sa vyskytuje na dolných končatinách.

Rozlišujeme dva typy zápalu žíl – tromboflebitída a hlboká žilová trombóza.

Tromboflebitída je zápal povrchových žíl a označuje sa začevenaním a bolesťou v mieste postihnutej kože. To môže len v zriedkavých prípadoch spôsobiť horúce nohy.

Hlboká žilová trombóza (flebotrombóza) je už oveľa závažnejšia, kedy zápal postihuje hlbší žilový systém. Spolu so zápalom vzniká aj zrazenina v žile, čo robí toto ochorenie nebezpečným.

Prítomnosť zrazeniny sa prejaví opuchom a bolestivosťou končatiny. Pri tomto type sa zvyšuje teplota našich končatín. Z tejto choroby sa môže rozvinúť aj pľúcna embólia.

3. Nadmerné fyzické zaťaženie

Dlhodobé chodenie alebo státie dokáže zapríčiniť horúce nohy. Avšak je to individuálne a nie u každého to tak je.

Pri nadmernom fyzickom vyťažení, či už ide o beh alebo nejaký šport, sú tieto príznaky častejšie, ale netreba sa báť, pretože ide o bežnú vec, kedy sa prehrieva celé telo.

4. Nedostatok živín

Nervy vyžadujú správne fungovanie určitých živín.

Ak telo nedokáže absorbovať tieto živiny, zvyšuje sa riziko poškodenia nervov za vzniku horúcich končatín, najmä nôh. Medzi takéto živiny patria najmä vitamín B6 a vitamín B12, ktorých nedostatok môže prispieť k neuropatii.

5. Diabetická neuropatia

Jednou z najčastejších príčin horúcich nôh je diabetická neuropatia. Tento stav je spôsobený poškodením nervov pri cukrovke typu 1 a typu 2.

Spolu s pocitmi pálenia, príznaky zahŕňajú aj bolesť, brnenie a znecitlivenie v rukách a v nohách.

6. Tehotenstvo

Ženy, ktoré sú tehotné, môžu mať horúce nohy v dôsledku hormonálnych zmien, čo zvyšuje telesnú teplotu.

Zvýšené zaťaženie chodidiel vďaka prirodzenému prírastku hmotnosti môže tiež byť príčinou pocitu tepla v nohách počas tehotenstva.

7. Menopauza

Menopauza môže spôsobiť hormonálne zmeny, ktoré vedú k zvýšeniu telesnej teploty a horúcim končatinám. Väčšina žien prežíva menopauza vo veku od 45 do 55 rokov.

8. Chemoterapia

Chemoterapia sa používa na liečbu rakoviny, pretože rýchlo ničí rastúce nádorové bunky v tele. Môže však spôsobiť poškodenie nervov a súvisiace príznaky pálenia a brnenia nôh a rúk.

9. Lieky

Každý liek má okrem prospešného účinku aj mnoho vedľajších účinkov. Medzi také patrí aj zvýšenie teploty či už v celom tele, alebo len v končatinách.

Diagnostika

Na návšteve u lekára prebehne fyzické vyšetrenie. Okrem toho sa vás môže doktor pýtať aj na rôzne otázky spojené s vašimi horúcimi končatinami.

Na základe výsledkov vyšetrenia a vašich odpovedí na otázky lekár určí diagnózu.

Ako liečiť horúce končatiny

Liečba horúcich končatín sa mení v závislosti od základnej príčiny. Preto je potrebné liečiť práve toto ochorenie a nie samotné horúce končatiny.

Keď sú horúce končatiny spôsobené diabetickou neuropatiou, regulácia hladiny cukru v krvi môže priniesť úľavu.

Ak stojí za vznikom zápalové ochorenie, lieči sa dodržaním predpísaného liečebného režimu (najčastejšie protizápalové lieky). Pri ochorení lymfedém môže byť nariadený chirurgický zákrok alebo rôzne lieky.

V niektorých prípadoch sa horúce končatiny môžu liečiť zlepšením životného štýlu. To zahŕňa nielen príjem zdravej stravy s obsahom vitamínov (najmä B6 a B12) a minerálov, ale v prípade horúcich nôh aj správnu obuv (napríklad počas leta nosiť prievzdušnú obuv). Čo sa týka pitného režimu, neodporúča sa užívať väčšie množstvo alkoholu.

Ak príčinou horúcich končatín je užívanie liekov, buď ich prestaňte užívať (v prípade, že nejde o dôležité lieky), alebo sa porozprávajte s doktorom o užívaní alternatívnych liekov (v prípade, že tieto lieky sú pre vás nevyhnutné).

Kedy navštíviť lekára

Za lekárom sa odporúča zájsť, keď sa horúce končatiny objavia náhle bez zjavnej príčiny, alebo keď už prítomné zvýšenie teploty v nohách alebo rukách neustupuje ani po niekoľkých týždňov.

Taktiež sa odporúča zájsť za odborníkom aj v takom prípade, kedy sa horúce končatiny kombinujú s bolesťou.

Samozrejme, nie vždy je potrebné navštíviť lekára, pretože horúce končatiny sú bežné, a to v prípade nadmerného fyzického zaťaženia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button