Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Problémy so zdvihnutím sa zo sedu

Problémy so zdvihnutím sa zo seduProblémy so zdvihnutím sa zo sedu sa typicky vyskytujú u starších ľudí, u ktorých už nie sú kĺby zrovna dvakrát zdravé. Najčastejšie sa to vyskytuje v dôsledku dlhého sedenie, preťaženia svalov alebo rôznych ochorení (napríklad ochorenia kĺbov).

Problémy so zdvihnutím sa zo sedu a ich príčiny:


1. Dlhé sedenie

Ľudia s pokročilým vekom určite poznajú následky dlhého sedenia. Sú nimi problémy so zdvihnutím sa zo sedu.

Počas sedenie sú svaly a kĺby v odpočinku, a preto dochádza k ich strnulosti, kedy svaly a kĺby stuhnú.

Keď už sa človek zdvihne zo sedu, postačí pár krokov a opäť môže bez nejakých vážnych problémov vykonávať pohyb.

2. Nadmerná fyzická záťaž

Niečo podobné nastáva aj pri presilení svalov, ktorá je spojená najmä s únavou, niekedy aj s bolesťou svalstva.

Pri vykonávaní nejakej fyzickej námahy sa svaly natoľko vyčerpajú, že ich funkcia už nebude taká svižná. To sa prejaví najmä vtedy, keď sú tieto svaly dlho v odpočinku (to jest dlhé ležanie či sedenie).

Následkom toho je ich stuhnutosť. Preto môže mať človek problém sa zdvihnúť. Opäť na rozhýbanie svalstva postačí zopár krokov.

3. Úrazy

Úrazy kĺbov sú pomerne časté, ale aj nepríjemné. Najčastejšie sa jedná o úraz kĺbov v kolene alebo o bedrový kĺb, ktorý si poraníme už pri obyčajnom páde.

Keďže tieto kĺby sa starajú o pohyb nôh, nezaobíde sa to bez poruchy chôdze.

Najväčšie ťažkosti sú však pri vstavaní a pri pohybe po schodoch. S úrazom sa spája aj následný opuch kĺbu, ktorý napomáha k jeho poruche hybnosti.

4. Artritída

Artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré môže byť buď infekčné (v dôsledku vírusovej alebo bakteriálnej infekcie), alebo neinfekčné (dôsledok autoimunitného procesu).

Existuje niekoľko foriem tejto choroby, no najznámejšia je reumatoidná artritída, ktorá patrí medzi neinfekčné (ide o autoimunitnú chorobu).

Táto forma postihuje najmä kĺby dolných končatín, ktoré sa stávajú opuchnutými, stuhnutými a bolestivými.

Tieto tri príznaky nám môžu napovedať, že problém bude aj s pohybom. V horších prípadoch môže choroba až zdeformovať kĺby.

5. Artróza

Artróza je podobné ochorenie ako artritída. Tentokrát ide ale o nezápalové ochorenie kĺbov, ktorého podstatou je dlhodobé poškodzovanie chrupavky.

Toto poškodzovanie sa spája s pokročilým vekom alebo s opotrebovaním kĺbu ťažkou fyzickou námahou.

Príznaky sú teda podobné ako pri zápale kĺbu. Patrí sem opuch, stuhnutosť a bolesť kĺbov, v neskorších štádiách aj deformácia kĺbu.

Rozdiel je však v tom, že keď chcete rozhýbať svoje kĺby postihnuté artrózou, neuspejete. Bolesť sa totiž stupňuje práve s pohybom.

Či už máte atrtózu alebo artritídu, obe sa vyznačujú s problémom, ktorý nás zaujíma – poruchy so zdvihnutím sa zo sedu. Okrem toho sú však prítomné aj iné ťažkosti (napríklad poruchy chôdze či poruchy hybnosti kĺbov).

6. Myozídy

Myozídy, alebo aj zápaly svalov, nie sú časté stavy. Spôsobujú ich najčastejšie autoimunitné ochorenia a užívanie statínov (lieky určené na zníženie cholesterolu).

Väčšina zápalov svalov sa prejavuje svalovou slabosťou, bolesťami svalov či úbytkom svalovej hmoty.

Tieto príznaky nemusia dovoľovať vykonávať pohyb, často práve zdvíhanie sa zo sedu, pretože najviac sú postihnuté svaly v oblasti bedier.

Ťažšie zápaly sú už ale nebezpečnejšie a hrozí až rabdomyolýza, čo je rozpad svalov, či akútne zlyhanie obličiek.

7. Diabetická neuropatia

Diabetická neuropatia je ochorenie nervovej sústavy, ktoré spočíva v poškodení nervov (vplyvom dlhodobo zvýšenej hladiny cukru v krvi) a ide o jednu z najčastejších komplikácii cukrovky.

Najviac sa diabetická neuropatia prejavuje na dolných končatinách. Znižuje sa ich citlivosť a dochádza k pocitom brnenia, pálenia a pichania.

Okrem toho je ovplyvnená aj chôdza, najčastejšie v dôsledku bolesti nôh. Prítomné môžu byť aj ďalšie príznaky, stenčenie kože, suchá koža, zhoršenie zraku či znížené vnímanie bolesti.

Najčastejšou formou tejto choroby je diabetická periférna neuropatia, ktorá postihuje nervy končatín.

8. Paréza

Pod týmto pojmom môžeme chápať neúplnú obrnu. Ide o stav, kedy je čiastočne postihnuté svalstvo, ktoré nedokáže plne vykonávať svoju funkciu – pohyb.

Najťažšími situáciami je zdvíhanie sa zo sedu a pohyb po schodoch, a preto potrebuje človek určitú pomoc.

Druhým typom obrny je plégia (úplná obrna), kedy človek nedokáže vôbec hýbať s postihnutým svalstvom.

9. Nedostatok kyslíka v organizme

Nedostatok kyslíka v organizme sa odborne nazýva hypoxémia. Tento stav zapríčiňuje mnoho faktorov – choroby (CHOCHPpľúcna fibróza, srdcové zlyhávanie, mozgová mŕtvica), lieky (silné lieky na bolesť a celkové anestetiká) či kvalita ovzdušia.

Pre nás je však dôležitý nedostatok kyslíka, ktorý vzniká ako dôsledok zdvihnutia sa zo sedu. K tejto situácii dochádza najčastejšie pri nízkom krvnom tlaku.

Dotyčnému sa pri zdvihnutí zo sedu spraví nevoľnosť a mdloba, ktorá ho môže prinútiť si sadnúť naspäť. V niektorých prípadoch môže dôjsť až k strate vedomia.

Diagnostika

Lekár určí diagnózu na základe vašej anamnézy (rozhovor lekára s pacientom, pri ktorom pacient opisuje svoje zdravotné ťažkosti) a vyšetrenia kĺbu a svalstva (lekár zistí, či sú prítomné nejaké poruchy).

Často bude potrebné podrobné zobrazenie stavu kĺbu. Na to slúžia zobrazovacie metódy, najtypickejší je röntgen.

Niekedy však nemusí ísť o problém pohybového aparátu, a preto sa vykonávajú ďalšie vyšetrenia – vyšetrenie krvného obrazu, vyšetrenie moču či elektromyografické vyšetrenie.

Ako liečiť problémy so zdvihnutím sa zo sedu

Vybrať presnú liečebnú metódu je veľmi dôležité. Tú vyberá odborník na základe diagnózy. Nájdu sa však prípady, kedy nepotrebujete pomoc lekára.

V takom prípade je potrebné nepreťažovať vaše svaly a kĺby. Niekedy poslúžia aj rôzne gély, ktoré zlepšia váš stav svalov po nadmernej záťaži, či masti, ktoré zmierňujú bolesti a opuch kĺbu po úraze. Samozrejme, dostupné sú aj rehabilitačné procedúry, ktoré urýchlia regeneráciu svalov a kĺbov.

Ďalším krokom je už liečba konkrétnej choroby. Pri artritíde sa užívajú lieky, najčastejšie protizápalové a antibiotiká.

Ak už budú lieky málo prospešné, prejde sa na chirurgický zákrok, ktorý spočíva v obmene kĺbu za umelý. Artróza sa lieči protizápalovými liekmi a v niektorých prípadoch aj chirurgickým zákrokom, ktorý taktiež spočíva v obmene kĺbu za umelý.

Ak problémy so zdvihnutím sa zo sedu spôsobujú zápaly svalov, budete užívať lieky, antibiotiká a imunosupresivá.

Niekedy sa môže pristúpiť až na amputáciu končatiny. Keďže diabetická retinopatia je komplikáciou cukrovky, liečba bude spočívať v znížení vysokého krvného cukru (napríklad podávanie inzulínu). Taktiež aj v tomto prípade môže viesť liečba až k amputácii končatiny.

Kedy navštíviť lekára

Problémy so zdvihnutím sa zo sedu môžu potrápiť hocikoho, aj mladých ľudí. Preto je potrebné nepodceniť túto poruchy, lebo časom môže byť narušená celková chôdza.

Lekára sa teda odporúča navštíviť, keď sa porucha zdvíhania zo sedu vyskytuje dlhšiu dobu spolu s ďalšími príznakmi (napríklad bolesť svalov a kĺbov) a to bez známej príčiny.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button