Zhoršenie zraku

zhoršenie zrakuPoruchami zraku trpí čoraz viac ľudí, predovšetkým sa zhoršenie zraku týka detí a ľudí po 40tom veku života. Poruchy zraku môžu byť vrodené, trvalé, dočasné ale aj získané počas života. Príčinou zhoršenia zraku môže byť vek, zápal, ale môže ísť aj o príznak vážnejšieho ochorenia. 

Príčiny zhoršenia zraku:


1. Krátkozrakosť a ďalekozrakosť

Krátkozrakosť (myopia) a ďalekozrakosť (hypermetropia) sú najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia očí. Krátkozrakosť je porucha, pri ktorej dochádza k zbiehaniu svetelných lúčov pred sietnicou. To znamená, že na sietnici sa nevytvára ostrý obraz. Pri krátkozrakosti môžeme pozorovať zhoršenie zraku na vzdialenejšie vzdialenosti. Krátkozrakosť sa upravuje rozptylkami.

Ďalekozrakosť je porucha, pri ktorej dochádza k zbiehaniu svetelných lúčov až za sietnicou. Tak ako pri krátkozrakosti, tak aj pri ďalekozrakosti sa nevytvára ostrý obraz na sietnici, ale v tomto prípade až za ňou. Pri ďalekozrakosti môžeme pozorovať zhoršenie zraku na blízke predmety, ostré predmety vidíme ostro. Ďalekozrakosť sa upravuje spojkami.

2. Šedý zákal

Šedý zákal alebo aj katarakta je ochorenie očí, pri ktorom nastáva zakalenie normalne čírej očnej šošovky. Zakalenie spôsobí zníženú priehľadnosť očnej šošovky a bráni priechodu svetelných lúčov na sietnicu, takže videnie je zastrené, akoby bolo prekryté sivým závojom.

Šedý zákal je prirodzenou súčasťou starnutia oka a jeho riziko sa zväčšuje so stúpajúcim sa vekom. Katarkta sa vyskytuje zväčša po 65. veku života ale môže sa objaviť aj v osemdesiatke. Príčina vzniku tohto ochorenia nie je známa, ale vznik šedého zákalu urýchľujú vyššie dioptrické chyby, rôzne ochorenia ako napríklad cukrovka alebo aj rôzne zápaly a úrazy oka.

Šedý zákal sa prejavuje zakalením očnej šošovky, ktoré spôsobí nepríjemné, ale nebolestivé pocity – zhoršenie zrakovej ostrosti, zastrené videnie, citlivosť na oslnenie, dvojité videnie, skreslenie pozorovaného obrazu alebo zväčšujúcu sa krátkozrakosť.

3. Zelený zákal

Zelený zákal, taktiež aj glaukóm, je ochorenie, pri ktorom ide o poškodenie zraku vplyvom odumierania zrakového nervu. Hlavnou príčinou vzniku glaukómu je vysoký vnútroočný tlak. Zvýšený vnútroočný tlak, ktorý je častou príčinou ochorenia, je spôsobený poruchami vo vnútorných štruktúrach oka.

Bio a Raw potraviny

Glaukóm je zväčša asymptomatické ochorenie, ktoré nebolí a nespôsobuje vážnejšie problémy. Príznaky sa začnú prejavovať až v pokročilom štádiu ochorenia. Medzi príznaky patria výpadky zorného poľa, porucha periferného videnia a dochádza k celkovému zhoršeniu zraku.

Diagnostika

Zhoršenie zraku sa dokáže diagnostikovať už pri bežnej prehliadke. Táto bežná prehliadka trvá zhruba 20 minúta zahŕňa vyšetrenie videnia, zmeranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie prednej časti oka a očného pozadia. Vyšetriť očné pozadie a zmerať vnútroočný tlak by mal lekár aj pri kontrole dioptrií.

Zdravý človek stredného veku by mal prísť na kontrolu raz za rok, hlavne po štyridsiatke. Možno tak včas zaznamenať nielen zhoršujúci sa zrak a prvé príznaky očných chorôb, hlavne zvýšeného očného tlaku, ale aj iné zdravotné problémy zdanlivo s očami nesúvisiace – napríklad mozgový nádor, cievne ochorenia, cukrovku.

Ako liečiť zhoršenie zraku

Zhoršenie zraku sa vo väčšine prípadov už nedá napraviť. Zhoršenie zraku sa však dá korigovať a to okuliarmi alebo šošovkami. Podľa presnej diagnózy nám oftalmológ navrhne okuliare, ktoré nám pomôžu našu poruchu prekonať.

V dnešnej dobe je už bežnou súčasťou operácia očí pri poruchách krátkozrakosti a ďalekozrakosti, ktorá nám v mnohých prípadoch dokáže náš problém vyriešiť úplne a zbaviť nás okuliarov.

Pri vážnejších ochoreniach sa zhoršenie zraku môže korigovať správnym prísunom vitamínov, očnou gymnastikou a vyvarovaním sa nepriaznivým environmentálnym faktorom ako je napríklad infračervené svetlo.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Kedy navštíviť lekára

Oftalmológa by ste mali navštíviť ak ste postrehli zhoršenie zraku, zhoršenie periferného videnia alebo vás už dlhšie trápia bolesti hlavy, ktoré sú taktiež príčinou zhoršujúceho sa zraku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.