Zlý vývoj kostí

Zlý vývoj kostíZlý vývoj kostí sa vyskytuje najmä u detí, pretože práve v tomto období dochádza k rastu nielen kostí, ale aj celého organizmu. Kosti však rastú dlhšie ako ostatné tkanivá či orgány. Všeobecne až do 25. roku života. Preto stačí aj nesprávna strava s nízkym obsahom vápnika či vitamínu D. Avšak aj rôzne ochorenia spôsobujú zlý vývoj kostí, ale často si za to môžeme aj sami, pretože nie vždy sedíme na stoličke tak, aby to neškodilo našej chrbtici a kostiam. Poďme sa teda bližšie pozrieť na túto problematiku.

Príčiny zlého vývoja kostí:


1. Životný štýl

Životný štýl rozhoduje o celkovom zdravotnom stave. Zdravá strava a dostatok pohybu je veľmi dôležitý nielen v období rastu, ale aj po ňom.

Riadiť sa zdravým životným štýlom je veľmi náročné, ale v konečnom dôsledku veľmi prospešné. Jedná sa o prevenciu mnohých chorôb (napríklad obezita, nadváha, vysoký krvný tlak a mnoho ďalších).

Pre nás je však dôležitý vplyv na kosti. K tomu dochádza v situácií, keď náš organizmus nemá dostatok vápnika a vitamínu D.

Vápnik je najviac zastúpeným minerálom v tele. Nachádza sa totiž v kostiach a zuboch (asi 99 %), no a menej aj vo svaloch (asi 1 %). Preto jeho nedostatok, hlavne v období rastu, zapríčiňuje poruchy kostí (rednutie kostí, osteoporóza, zlomeniny či zlý vývoj kostí) a zubov (zubný kaz).

Vitamín D má komplexné účinky, no najviac je známy jeho vplyv na kostný metabolizmus. Ten súvisí aj so spomínaným vápnikom. Preto keď je v organizme nedostatok vitamínu D, spôsobuje to aj nízku hladinu vápnika v kostiach.

Nedostatok vitamínu D sa spája najmä s osteoporózoukrivicou (najmä u detí), čo je ochorenie, ktorého hlavným príznakom je zlý vývoj kostí.

2. Osteoporóza

Osteoporóza je ochorenie kostí, ktoré sa spája s rednutím kostí. Dôsledkom toho sa kosť stáva krehkou, čo má za následok vznik zlomeniny, bolesti kostí a zlý vývoj kostí.

Najčastejšou príčinou ochorenia je starnutie, no u žien v tom hrá rolu aj menopauza. U mladých pacientoch sa objavuje osteoporóza z dôvodu nedostatku vápnika a vitamínu D.

3. Osteogenesis imperfecta

Osteogenesis imperfecta je dedičné ochorenie kostí, ktorého podstatou je narušená novotvorba kostnej hmoty.

Problémom je vápnik, ktorý sa neukladá do kostí. Preto dochádza k deformácii kostí či chrbtice, ale aj k zlomeninám (dokonca aj tzv. patologické zlomeniny).

Okrem toho má postihnutý vyššie riziko vzniku kostných infekcií, ktoré sa prejavujú horúčkou a bolesťou kostí.

4. Nesprávne sedenie

Nesprávne sedenie má vplyv najmä na stavce chrbta, vrátane krčných. K tomuto dochádza najčastejšie u mladých ľudí, ktorý si nedávajú pozor, aby sedeli správne a udržovali vystretý chrbát.

Dobrým príkladom je práca za počítačom, ktorá trápi nielen deti, ale aj dospelých. Následkom nie je len zlý vývoj kostí, ale aj bolesť chrbtice a krku.

5. Achondroplázia

Achondroplázia je geneticky podmienené vrodené ochorenie, ktoré postihuje najmä kostrový systém.

Choroba spočíva v mutácií, ktoré narušujú správny vývoj kostí. Najtypickejším príznakom je nízky zrast, zvyčajne menej ako 130 centimetrov.

Okrem toho dochádza aj k postihnutiu hlavy, kedy má lebka pretiahnutý tvar s výrazným čelom a malou tvárou. Ďalšími príznakmi môžu byť aj hrb alebo hydrocefalus.

6. Marfanov syndróm

Marfanov syndróm je taktiež vrodené ochorenie, ktoré sa spája s postihnutím tkanív (kosti, koža, tkanivo očnej šošovky či krvné cievy).

Preto dochádza k viacerým príznakom. Postihnutie kostného tkaniva sa prejavuje veľkým zrastom, štíhlymi kosťami a deformáciou kostí.

Ďalej sa s chorobou vyskytuje aj krátkozrakosť, disekcia aorty či rôzne poruchy funkcie srdcových chlopní.

Diagnostika

Diagnóza zlého vývoja kostí sa vykonáva najčastejšie na základe röntgenu. Často sa používa aj špeciálne vyšetrenie, denzitometria, ktorého výsledky sú podrobnejšie ako pri röntgene, pretože vyšetrenie meria hustotu kostného tkaniva.

Niekedy však bude potrebné zistiť presnú príčinu, a na to slúžia ďalšie vyšetrenia, ako je vyšetrenie krvného obrazu či ultrazvuk.

Ako liečiť zlý vývoj kostí

Liečba tohto príznaku je v niektorých prípadoch veľmi náročná. Mnohé ochorenie sú totiž neliečiteľné. Jedná sa o Marfanov syndróm, achondropláziu a osteogenesis imperfecta.

Samozrejme, existujú niektoré metódy, ktoré napomáhajú k lepšeniu zdravotného stavu.

Napríklad pri achondroplázii sa vykonávajú chirurgické zákroky, ktoré dokážu predĺžiť končatiny, a pri osteogenesis imperfecta sa užívajú lieky, ktoré zlepšujú tvorbu kostnej hmoty.

Ďalej sa pozrieme na liečbu osteoporózy. Tá spočíva v užívaní liekov, ktoré zmenia nepomer medzi odbúravaním kostnej hmoty a jej novotvorbou v prospech novotvorby. Existujú aj silnejšie lieky zo skupiny bisfosfonátov, ktoré bránia odbúravaniu kostí.

Prevencia

Je pomerne jednoduché predísť zlému vývoju kostí. Základom je životný štýl, ktorý je založený na zdravej strave s dostatočným obsahom vápnika a vitamínu D (obe tieto látky slúžia aj v liečbe niektorých ochorení kostí, napríklad aj vyššie spomenutej osteoporózy), ale aj na pohybe. Nedostatok pohybu totiž mení váš stav kostí k horšiemu, ktorý sa prejaví v pokročilom veku.

Ďalej treba spomenúť, že pred deformáciou chrbtice sa dá predísť správnym držaním tela a správnym sedením.

Kedy navštíviť lekára

Zlý vývoj kostí je príznak, s ktorým sa netreba zahrávať. Jeho najčastejšou komplikáciou je nielen porucha v oblasti pohybu, ale aj mnohopočetné zlomeniny. Je však veľmi ťažké zistiť, v akom stave sú naše kosti.

Preto ak dôjde k viacerým zlomeninám v priebehu krátkej doby, je najvyšší čas navštíviť lekára.

Rovnako aj pri deformácii chrbtice, ktorú je vidno pri pohľade do zrkadla, alebo pri ďalších príznakoch (napríklad bolesť kostí), je vhodné zájsť za odborníkom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button