Úvod / Choroby / Achondroplázia

Achondroplázia

achondropláziaAchondroplázia je geneticky podmienené vrodené ochorenie, ktoré postihuje najmä kostrový systém.

Čo býva jej príčinou, aké sú jej prejavy, diagnostika a liečba? Viac sa dozviete v nasledujúcom  článku.

Príčiny achondroplázie


Príčinou sú mutácie (je ich viac typov), ktoré narušujú správny vývoj kostí. Tieto mutácie buď vzniknú v zárodku, alebo sú na plod prenesené od postihnutého rodiča. Riziko, že dospelému človeku s achondropláziou sa narodí dieťa s tou istou chorobou, je pomerne vysoké - 50%.

Prejavy

Ľudia postihnutí achondropláziou majú nízky telesný vzrast (trpaslíctvo) a zvyčajne sú nižší ako 130 centimetrov a majú charakteristický pretiahnutý tvar lebky s výrazným čelom a malou tvárou.

Okrem hlavy a lebky býva deformovaná chrbtica a končatiny, chorí majú výrazne skrátené ruky a stehenné kosti a je u nich častejší výskyt hrbu a hydrocefalu (voda v hlave).

Pre zjednodušenie si predstavte vzhľad Tyriona Lannistera z Hry o tróny, ktorého hrá herec Peter Dinklage trpiaci achondropláziou. Nutné je si uvedomiť, že inteligencia chorých je úplne normálna a mnohokrát dokonca nadpriemerná.

Achondroplázia a diagnostika

Poruchu možno diagnostikovať počas ultrazvukového vyšetrenia plodu v maternicovej dutine, pretože už v tomto období vykazuje telesný tvar plodu isté odchýlky. Definitívnu diagnózu preukáže špeciálne genetické vyšetrenie.

Liečba

Choroba je vrodená a teda neliečiteľná. Niekedy sa robia chirurgické zákroky, ktoré majú o niečo predĺžiť končatiny postihnutého, ale nejedná sa o bežnú prax.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *