Chôdza s rozkročenými nohami

Chôdza s rozkročenými nohamiChôdza s rozkročenými nohami je spôsobená poruchou stability a rovnováhy. Ide o pomalý typ chôdze, kedy človek udržiava určitú vzdialenosť medzi nohami, čo mu zabezpečí, aby nespadol. Zväčša je príčinou ochorenie mozgu, kde sa nachádza centrum rovnováhy. Preto každá informácia ohľadom tohto príznaku nie je na zahodenie. 

Príčiny chôdze s rozkročenými nohami:


1. Ochorenia mozgu

Najčastejším ochorením mozgu, ktoré vyvoláva chôdzu naširoko, je detská mozgová obrna. Ide o poruchu centrálnej kontroly hybnosti, ku ktorej dochádza v skorej fáze života, či už pred narodením, alebo počas prvých mesiacoch života.

Porucha sa vyskytuje najmä u predčasne narodených detí. Choroba sa prejavuje nielen chôdzou naširoko, ale aj ako porucha reči či stuhnutosť svalov.

Okrem detí môže obrna postihnúť aj dospelých ľudí. Môže to byť v dôsledku niektorých komplikácií, ako je zápal mozgových blán. V takomto prípade ide o čiastočnú obrnu svalstva končatín a trupu.

Niekedy však postihnutie svalov vzniká aj pri poraneniach miechy a mozgu.

U starších ľuďoch to môže byť cievna mozgová príhoda, ktorej následkom môže byť nielen chôdza s rozkročenými nohami, ale aj ochrnutie niektorých častí tela.

2. Poškodenie mozočku

Mozoček je časť mozgu, ktorá riadi rovnováhu a kontrolu voľných pohybov. Nielen zápalové ochorenia dokážu poškodiť mozoček, ale aj rakovina mozgu, ochorenia cievneho systému či skleróza.

V mnohých prípadoch sa s poškodením mozočku objavujú aj ďalšie príznaky ako len chôdza s rozkročenými nohami.

Napríklad časté pády, spomalenosť pohybov, nekoordinované pohyby či svalová slabosť.

3. Porucha pohybového aparátu

Len v zriedkavých prípadoch stojí za vznikom chôdze naširoko choroba pohybovej sústavy. Ide najmä o problém s kostrou či svalmi.

Diagnostika

Najlepší spôsob diagnostiky tohto problému je vyšetrenie u lekára. Zväčša ide o neurológa, no ak je problémom pohybový aparát, bude to ortopéd.

Na presnú diagnózu môžu byť potrebné aj rôzne testy, napríklad CT skenovanie.

Ako liečiť chôdzu s rozkročenými nohami

Liečba chôdze s rozkročenými nohami je náročná, ba pri detskej mozgovej obrne je neliečiteľná. Preto nám nič iné neostáva, než postihnutému zaobstarať starostlivosť vrátane rehabilitačného programu.

Niečo podobné sa môže stať aj po mozgovej mŕtvici či po poškodení mozgu. Pri čiastočnej obrne je možnosť zlepšenia stavu.

Kedy navštíviť lekára

V prípade, že si všímate na svojom dieťati alebo na svojom blízkom chôdzu s rozkročenými nohami, určite s ním zájdite k lekárovi, respektíve mu to odporučte.

Ak tak neurobíte, môže to viesť k vážnejším komplikáciám, ktoré môžu ostať natrvalo.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button