Flapping tremor

flapping tremorFlapping tremor [fleping tremor] je príznak, ktorý úzko súvisí s ochorením pečene. Zvyčajne ho vídame u ťažkých alkoholikov, ale nie je to pravidlom. Latinský názov pre tento príznak je asterixis.

Príčiny flapping tremor


Príčinou je poškodenie mozgu pri zlyhávaní pečene, odborne sa tento proces označuje ako pečeňová encefalopatia.

Porucha funkcie pečene (obvykle pri jej cirhóze) je spojená so znížením jej schopnosti odbúravať dusíkaté splodiny. Tieto splodiny vznikajú z bielkovín.

Sú čiastočne produktom črevných baktérií, čiastočne produktmi nášho vlastného metabolizmu.

Pri poruche funkcie pečene sa tieto zlúčeniny hromadia v tele a poškodzujú mozog. To má za následok narušenie režimu bdenia a spánku, ale aj poruchy osobnosti, zmätenosť, zabúdanie a nakoniec aj smrť.

Okrem toho sa u postihnutých objavuje zvláštny typ trasenia rúk, ktorý sa označuje ako flapping tremor.

Prejavy

Flapping tremor je na horných končatinách najlepšie viditeľný pri predpažení. Mozog nedokáže udržať ruky v tejto polohe a tie v rýchlom slede poklesávajú v zápästiach.

Chorí sa ich snažia vrátiť do požadovanej polohy, čo vyústi v rýchle mávavé pohyby.

Liečba

Tras sa zlepší, ak sa nám podarí aspoň čiastočne zmierniť pečeňovú encefalopatiu. Dosahujeme to skôr nepriamymi metódami – pacient by mal obmedziť príjem bielkovín v potrave.

Zvyčajne mu tiež podávame slabé preháňadlá, ktoré urýchlia priechod stolice črevom, a tak znížia tvorbu dusíkatých splodín črevnými baktériami.

Z rovnakého dôvodu je možné podať niektoré antibiotiká, ktoré baktérie v čreve vyhubia.

Spolupráca pacienta spojená s úplnou abstinenciou je prirodzene úplne nevyhnutná. Definitívnym riešením by bola transplantácia pečene, ale tá nie je vždy možná.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/flapping-tremor

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button