Stuhnutosť zápästia

Stuhnutosť zápästiaStuhnutosť zápästia si môžeme spojiť s nejakou poruchou svalstva alebo kĺbov. Zväčša ide o dôsledok nadmerného preťaženia zápästia alebo nejakého úrazu. Nájdu sa však aj príčiny, ktoré sú závažnejšieho charakteru. Sú to ochorenia, ktoré postihujú kĺby a nervy na ruke.

Príčiny stuhnutosti zápästia:


1. Nadmerné preťaženie zápästia

Svaly sú pri nadmernej fyzickej zátaži vyčerpané, a preto sa niet čomu čudovať, že dochádza k ich stuhnutosti. Rovnako sú na tom aj svaly predlaktia, ktoré majú na starosti pohyb zápästia a prstov.

Niekedy sa so stuhnutosťou zápästia môže vyskytovať aj mierna bolesť, ktorá však časom vymizne.

Takáto záťaž vznika pri športe (typicky tenis, pri ktorom musí mať tenista pevný úchop) a pri práci (napríklad práca za počítačom alebo ťažká fyzická práca u mužov).

2. Úraz

Stuhnutosť zápästia vzniká aj ako dôsledok zranenia. Zápästie je zložené z malých kostičiek, takže pomerne často dochádza k drobným úrazom.

Charakteristické je však natrhnutie väziva alebo šľachy. Pri týchto úrazoch je už bolesť intenzívnejšia a má tendenciu vystreľovať do prstov či predlaktia.

3. Artritída

Artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré má viacero foriem. Môže byť či už infekčné (v dôsledku vírusovej alebo bakteriálnej infekcie), alebo neinfekčné (dôsledok autoimunitného procesu).

Najznámejšia je reumatoidná artritída, ktorá patrí medzi neinfekčné a postihuje najmä drobné kĺby.

Zápal kĺbu sa prejavuje najmä opuchom, stuhnutosťou a bolestivosťou kĺbov. Tieto tri príznaky nedovoľujú pacientovi zahájiť pohyb, čo sa neskôr prenesie až do stuhnutosti svalstva (typicky sa stuhnutosť objavuje najmä ráno, neskôr dochádza k čiastočnej úľave).

V neskorších štádiách artritídy môže dôjsť až k deformácii kĺbov.

4. Artróza

Artróza je chronické a veľmi časté degeneratívne ochorenie kĺbov, ktorého podstatou je dlhodobé poškodzovanie chrupavky a kĺbov (často aj drobné kĺby). Toto je jedna z chorôb, ktoré postihuje najmä starších ľudí.

Artróza ma celkom podobné prejavy ako artritída. Kĺby sa stávajú opuchnutými, stuhnutými a bolestivými.

Ak chcete rozhýbať svoje kĺby postihnuté artrózou, budete sklamaní, pretože bolesť sa ďalej stupňuje práve s pohybom. Neliečená artróza spôsobuje taktiež až deformáciu kĺbov.

5. Syndróm karpálneho tunela

Karpálny tunel je úzky priechod plný väzov a kostí na vašej ruke. Obsahuje nervy a šľachy. Niekedy zahusťovanie podráždených šliach alebo iného napučiavania zužuje tunel a spôsobuje stlačenie nervu.

Symptómy sa zvyčajne začínajú postupne a keď sa zhoršujú, uchopenie predmetov sa môže stať pomerne ťažké.

Patrí medzi ne mravčenie na ruke, svalová slabosť či celková porucha hybnosti zápästia. Včasná diagnostika a liečba sú dôležité, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu nervov.

Diagnostika

Lekárovi nebude robiť problém určiť diagnózu. Tá bude postavená najmä na vyšetrení zápästia (lekár bude sledovať pohyb zápästia, prítomnosť opuchu alebo bolesti) a vašej anamnéze (podrobné vysvetlenie vzniku a prejavov stuhnutosti zápästia).

Niekedy však môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenia, napríklad röntgen, elektromyografické vyšetrenia (pri podozrení na syndróm karpálneho tunela) či vyšetrenie krvného obrazu (pri podozrení na reumatoidnú artritídu).

Ako liečiť stuhnutosť zápästia

Na liečbu stuhnutosti zápästia je potrebný najmä dostatočný odpočinok ruky. Pri úrazoch sa odporúčajú analgetické gély a masti či studené obklady.

Odstupom času je potrebné aj malé rozcvičovanie ruky.

Artritída sa väčšinou lieči liekmi, ktoré zabraňujú vzniku opuchu, bolesti a zápalu. Niekedy sa však môže pristúpiť aj na antibiotiká alebo na chirurgický zákrok.

Okrem toho sú však dostupné aj rôzne rehabilitačné procedúry.

Artróza sa lieči podobne ako artritída, a preto budú predpísané rôzne lieky zmierňujúce bolesť a zápal. Okrem toho je možná aj metóda chirurgického zákroku, kedy sa vymení kĺb za umelý.

Pri syndróme karpálneho tunela sa aplikujú kortikoidy do ruky vo forme injekcie (tie tlmia zápal a bolesť).

Najefektívnejšia liečba je však chirurgický zákrok, ktorý zabezpečí uvoľnenie väziva (nerv už nebude ďalej utláčaný).

Kedy navštíviť lekára

Stuhnutosť zápästia nás dokáže niekedy poriadne potrápiť. Preto netreba podceniť ani tento problém, pretože v niektorých prípadoch môže ísť o degeneratívne ochorenie.

Preto keď sa objavuje stuhnutosť zápästia bez zjavnej príčiny dlhšiu dobu, navštívte lekára. Rovnako je to aj vtedy, keď sú prítomné aj ďalšie príznaky, vrátane opuchu a bolesti.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button