Krepitus (praskot)

KrepitusKrepitus (crepitus) je odborný termín, ktorý označuje príznak zistiteľný pri fyzikálnom vyšetrení pacienta. Preložiť ho môžeme do slovenčiny ako praskot a ide o zvuky typicky vznikajúce trením rôznych plôch o seba. O krepite môžeme hovoriť napríklad pri vyšetrení kĺbov a mäkkých tkanív, častejšie sa však stretávame s krepitom pri posluchovom vyšetrení pľúc fonendoskopom.

Krepitus a jeho príčiny

Pri počúvaní pľúc fonendoskopom sa môže objaviť napríklad pri niektorých formách zápalu pľúc, úplne typický je však pre stavy označované pod pojmom pľúcna fibróza. Nález krepitu na pľúcach by nás mal upozorniť na vhodnosť dovyšetrenia pomocou zobrazovacích metód (röntgen pľúc, CT vyšetrenie pľúc) alebo funkčných vyšetrení (spirometria a iné). Krepitus vzniknutý pri vyšetrení kostí a kĺbov môže znamenať prítomnosť artrózy alebo iných zápalových kĺbových ochorení (reumatoidná artritída). Môže sa objaviť pri pohmate zlomenej kosti nad jednotlivými úlomkami.

Nepríjemný zvuk/praskot, ktorý sa objaví pri pohmate vyšetrenia mäkkých tkanív, môže znamenať prítomnosť vzduchu v podkoží (napr. na krku pri pretrhnutí pažeráka) alebo veľmi závažnú plynatú sneť (v tom prípade je vzduch tvorený baktériami). Celkovo je praskot mäkkých tkanív nutné považovať za veľmi vážny príznak.

Prejavy

“Praskot” na pľúcach nebýva väčšinou počuteľný bez použitia fonendoskopu. Má podobu charakteristických chrupavých a vrzavých zvukov, ktoré sa objavujú pri nádychu. Niektoré učebnice definujú zvuk ako “šúchanie suchých vlasov“, zdá sa vhodnejšie porovnanie so zvukom, ktorý vydáva “chôdza v primrznutom snehu“.

Pri pľúcnej fibróze nájdeme tento zvuk obojstranne s maximom pri dolnej časti pľúc. Krepitus vyvolaný pohybom kĺbov alebo pri pohmate mäkkých tkanív býva počuteľný a má podobu vŕzgania a praskotu. Pri pohmate na mäkké tkanivá môžu byť cítiť bublinky vzduchu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/krepitus

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.