Zmenšenie telesnej výšky

Zmenšenie telesnej výškyTento článok je venovaný situáciám, kedy sa určitá dosiahnutá telesná výška začne postupom života znižovať. Je to v podstate bežný nález, avšak určité chorobné stavy môžu byť so znížením telesnej výšky spojené.

Príčiny zmenšenia telesnej výšky:


1. Svalové príčiny

S narastajúcim vekom dochádza k ochabnutiu svalov a väzov chrbtice, okrem toho dochádza k poklesu objemu svalovej hmoty.

Svalový aparát už neudrží chrbticu vzpriamenú a to spôsobuje zmenšenie telesnej výšky.

2. Zníženie medzistavcových platničiek

Medzistavcové platničky sú pružné väzivové „doštičky“, ktoré sú uložené medzi telami stavcov a zaisťujú dobrú hybnosť chrbtice.

Opäť s vekom dochádza k degenerácii platničiek, strate pružnosti a ich zúženie. Dôsledkom je zníženie hybnosti chrbtice a zmenšenie telesnej výšky.

3. Postihnutie stavcov

K zmenšeniu telesnej výšky dochádza pri viacpočetných zlomeninách stavcov. Tie sú najčastejšie kompresívne, tj. sú spôsobené zrútením stavcov vlastnou váhou a váhou zvyšku chrbtice.

Najbežnejšou príčinou je znížená hustota kostnej hmoty pri osteoporóze, avšak treba myslieť aj na ďalšie príčiny patologických zlomenín (najmä mnohopočetný myelóm a metastázy iných zhubných nádorov).

Diagnostika

Chrbticu je vhodné vyšetriť röntgenom, pri náleze zlomenín stavcov by malo byť vykonané niektoré z ďalších vyšetrení ako je scintigrafia skeletu alebo CT vyšetrenie daného úseku chrbtice.

V krvnom odbere je možné vyšetriť prítomnosť nadbytočných bielkovín pri myelóme a osteoporóze diagnostikujeme pomocou denzitometrie.

Prevencia

Základom prevencie je včasná diagnostika a liečba osteoporózy a dostatočná fyzická aktivita, ktorá zmenšuje riziko oslabenia svalového aparátu chrbtice.

Liečba

Pri zlomeninách stavcov možno predpísať bedrový pás alebo iný podporný prostriedok.

Ak sú zlomeniny stavcov spôsobené akýmkoľvek ďalším ochorením, je dôležité liečiť túto chorobu (ak je to však možné).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zmenseni-telesne-vysky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button