Krívanie
Krívanie je porucha chôdze, ktorá väčšinou súvisí buď s ortopedickou alebo neurologickou problematikou. Zrejme najčastejšou príčinou sú ochorenia kostí, svalov a kĺbov, menej časté sú choroby nervov a centrálneho nervového systému. Zjednodušene povedané – človek kríva, keď ho došliapnutie na jednu z končatín bolí, alebo keď vplyvom zlej funkcie nervového systému nie je správneho došľapu vôbec schopný.
Príčiny krívania:
1. Úrazy
Človek kríva po úrazoch dolnej končatiny, pretože ho bolí. Väčšinou sa jedná „len“ o narazenie kostí, ale niekedy môžu byť kosti vykĺbené alebo zlomené.
Dodajme len, že u skutočne veľkých zlomenín sa človek na postihnutú nohu ani nepostaví.
2. Artróza
Artróza spôsobuje výraznú bolesť kĺbov a pri postihnutí bedrového alebo kolenného kĺbu núti človeka postihnutú končatinu nepreťažovať.
Podstatou sú zhoršujúce sa degeneratívne zmeny kĺbov.
3. Ďalšie príčiny bolestí kĺbov
V príslušnom článku nájdete zoznam ďalších príčin bolestí kĺbov, ktoré pri postihnutí kĺbov dolnej končatiny pochopiteľne môžu vyvolať krívanie kvôli bolestiam pri chôdzi.
4. Ochorenie mozgu
Krívanie môže byť dôsledkom mozgovej mŕtvice, ale môže sprevádzať aj iné postihnutie mozgového tkaniva a miechy (mozgové nádory, roztrúsená skleróza, detská mozgová obrna a ďalšie).
5. Ochorenie periférnych nervov
Nervy inervujúce dolné končatiny môžu byť narušené pri polyneuropatii, ale to vyvoláva skôr poruchy citlivosti než hybnosti.
Krívanie sa objavuje skôr ako súčasť niektorých koreňových syndrómov, kedy sú nervové korene (určené pre inerváciu svalov dolných končatín) odstupujúce z bedrovej chrbtice utlačené napríklad prolapsom medzistavcovej platničky alebo inými ochoreniami chrbtice.
Z najbanálnejších (ale niekedy sakramentsky nepríjemných) príčin postihnutia týchto nervov sa jedná o tzv. „presedené“, kedy je niektorý z nervov stlačený medzi kosťou a podložkou.
Nohy brnia a nedá sa na ne chvíľu postaviť, našťastie tento stav rýchlo vymizne.
6. Zápaly šliach
Odborne sa nazývajú tendinitídy. Zápal šliach na dolnej končatine spôsobuje bolesť, ktorá je prítomná v mieste postihnutej šľachy.
Niekedy je prítomný opuch nohy a bolestivosť vyvoláva krívanie.
7. Krvné zrazeniny
Hlboká žilová trombóza a-alebo rozsiahla povrchová tromboflebitída na dolnej končatine sú veľmi bolestivé stavy nútiace ku krívaniu.
Odlíšenie od zápalu šliach je niekedy ťažké a vyžaduje v prípade pochybností ultrazvukové vyšetrenie.
8. Nádory
Nádorové postihnutie kostí a-alebo kĺbov na jednej z končatín väčšinou narušuje chôdzu a môže sa prejaviť krívaním s bolesťou.
Príkladom je rakovina kostí a ďalšie sarkómy. V detskom veku a v dospievaní nejde až o tak vzácne príčiny, ako by sa mohlo zdať.
9. Vrodené vývojové chyby
Vrodené chyby, ktoré spôsobia nesúmernosť a deformácie dolných končatín, sa môžu prejavovať krívaním.
Príkladom môže byť neliečená dysplázia bedrového kĺbu.
Diagnostika krívania
V prípade náhle vzniknutého krívanie je človek väčšinou vyšetrený ortopédom.
Okrem anamnézy (doba trvania ťažkostí, dôvod krívania, prítomnosť bolesti) a fyzikálneho vyšetrenia môže byť doplnený röntgenom bolestivých miest a prípadne aj ultrazvuk k vylúčeniu hlbokej žilovej trombózy. U postihnutí kĺbov je niekedy indikovaná artroskopia.
Pokiaľ nie je jasná ortopedická príčina, potom je možné doplniť neurologické vyšetrenie.
Neurológ potom podľa potreby môže doplniť vyšetrenie ako je CT vyšetrenie mozgu, CT vyšetrenie chrbtice, magnetická rezonancia chrbtice a EMG vyšetrenie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kulhani
Použité zdroje: základné zdroje textu