Vyliec.sk > Choroby > Dysplázia bedrového kĺbu

Dysplázia bedrového kĺbu

Dysplázia bedrového kĺbuDysplázia bedrového kĺbu je vrodený problém, ktorý relatívne často riešia detskí lekári a ortopédi. Ide o stav, ktorý je nutné včas riešiť, inak môže mať pre človeka trvalé následky. Dysplázia sa vyskytuje u viac ako 5% populácie a častejšia je u osôb ženského pohlavia. Postihnuté môže byť len jedno bedro, alebo obe bedrá.

Dysplázia bedrového kĺbu a jej príčiny


Príčiny tejto poruchy nie sú celkom jasné, väčšina prípadov je vrodená a dysplázia bedrových kĺbov má častejší rodinný výskyt. Dysplázia bedrového kĺbu môže však vzniknúť až po narodení u dojčiat, ak sú často zabaľované s nohami pri sebe, alebo pri častom užívaní úzkych sedačiek. Stláčanie nôh k sebe je jednoducho rizikové. U vrodených foriem býva narušená správna stavba bedrového kĺbu, kedy hlavica stehennej kosti nie je správne usadená v kĺbovej jamke a povrch tejto jamky býva navyše nerovný. Dôsledkom je znížená stabilita kĺbu, jeho nadmerné zaťažovanie vplyvom vonkajších síl, čo môže spôsobiť zápalové zmeny a v ťažších prípadoch aj vykĺbenie bedrového kĺbu.

Prejavy

V detstve, keď dieťa nechodí, nie sú príznaky tak viditeľné. Dysplázia má rôznu závažnosť, niektoré formy sú prakticky nenápadné, iné môžu spôsobiť čiastočné alebo úplné vykĺbenie (odborne subluxácia a luxácia). Neriešený stav by v budúcnosti spôsobil poruchy chôdze s krívaním.

Diagnostika

U všetkých novorodencov sa bedrá vyšetrujú za využitia špeciálnych manévrov a ak lekár získa podozrenie, môže byť diagnóza potvrdená ultrazvukom bedrového kĺbu. Je možné urobiť röntgen, ale je skôr tendencia deti nevystavovať röntgenovému žiareniu. 

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Liečbu je vhodné začať čo najskôr, aby nedošlo k zhoršeniu stavu. Už v pôrodnici sa používa široké balenie plienok, ktoré odtláča v bedrách nohy od seba. U vážnejších foriem sa môžu používať aj špeciálne aparáty, ktoré držia nohy pri sebe. Ide o vynálezy českých lekárov, ktorých mená sú známe aj v zahraničí – Frejkova perinka a Pavlíkove strmene. Najťažšie prípady dysplázie bedrového kĺbu môžu vyžadovať ortopedické operačné riešenie, ktorých výpočet a princíp však už prekračuje úroveň tohto jednoduchého článku. Na záver ešte dodajme, že deti liečené s dyspláziou bedrového kĺbu by mali byť pravidelne sledované, pretože v niektorých prípadoch môže liečba spôsobiť rozvoj Perthesovej choroby, pri ktorej odumrie časť stehennej kosti. Včasné odhalenie a riešenie tohto stavu je veľmi dôležité.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dysplazie-kycelniho-kloubu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.