Úvod / Choroby / Perthesova choroba

Perthesova choroba

Perthesova chorobaPerthesova choroba [pertésova] je kostné ochorenie, ktoré sa typicky vyskytuje v detskom veku (obvykle u detí mladších ako 10 rokov) a znamená odumretie časti stehennej kosti. Postihnutá je hlavica stehennej kosti, ktorá tvorí časť dôležitého bedrového kĺbu.

Perthesova choroba a jej príčiny:


Presná príčina nie je známa, ale predpokladá sa, že dôvodom je narušenie cievneho zásobenia hlavice stehennej kosti. Niekedy vedie k vzniku Perthesovej choroby neúmerná fyzická aktivita s preťažením bedrového kĺbu, inokedy môže byť

Perthesova choroba komplikácia liečby vrodenej dysplázie bedrového kĺbu a v mnohých prípadoch nie je vyvolávajúci mechanizmus jasný. Všeobecne povedané sú výrazne častejšie postihnutí chlapci ako dievčatá.

Prejavy:

Nedostatočné krvné zásobenie spôsobí odumretie časti stehennej kosti (osteonekróza) v mieste hlavice, odumreté tkanivo sa postupne odstraňuje a je nahradzované novým kostným tkanivom. Počas tohto procesu je však výrazne znížená stabilita bedrového kĺbu. Dôsledkom je bolesť bedrového kĺbu, ktorá sa zhoršuje pri pohybe a je obmedzená pohyblivosť v postihnutom bedrovom kĺbe.

Postihnutý človek môže začať pri chôdzi krívať. Väčšinou je postihnutý iba jeden bedrový kĺb, ale sú popisované aj súčasné obojstranné postihnutia.

Diagnostika:

Diagnóza je stanovená na základe ortopedického vyšetrenia s prevedením röntgenového snímku postihnutej oblasti, ktorý ochorenie hlavice stehennej kosti ukáže. V diagnóze môže pomôcť aj ultrazvuk bedrového kĺbu.

Perthesova choroba a jej liečba:

Liečbu vedú ortopédi a závisí na tiaži stavu a konkrétnych príznakoch. Postihnutá končatina by sa nemala preťažovať, niekedy sa vykonáva trakcia (terapia ťahom) na zabezpečenie čo najlepšieho postavenia kĺbu k správnemu hojeniu. V mnohých prípadoch sa používajú špeciálne dlahy a ďalšie ortopedické pomôcky k udržaniu končatiny v žiaducom postavení.

Fyzická aktivita nie je vo väčšine prípadov na škodu, ale prednosť by mali mať aktivity, ktoré nezaťažujú kĺby dolných končatín ako je napríklad plávanie. V ideálnom prípade dieťa podstúpi intenzívnu rehabilitáciu riadenú odborníkmi. Liečba je skôr dlhodobá a môže trvať aj niekoľko mesiacov s ďalším pravidelným sledovaním až do konca dospievania. V niektorých prípadoch sa na kĺbe vykonávajú ortopedické operačné zákroky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *