Ergometria

vyšetrenie ergometriaČo je to záťažová ergometria, aký je jej princíp a ako sa treba pred vyšetrením pripraviť? Aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Záťažová ergometria je cenným a nepríliš náročným vyšetrením v kardiológii, ktoré môže získať množstvo informácií o schopnostiach srdcového svalu znášať vyššiu námahu.

Princíp záťažovej ergonometrie


Princíp je v podstate jednoduchý, ale pre pacienta fyzicky náročnejší. U toho vyšetrenia sa musí pacient namáhať.

Väčšinou sa používa bicyklový ergometer, čo je v podstate taký rotoped, na ktorom lekár nastaví určitú záťaž a pacient začne šliapať určitou definovanou rýchlosťou (v otáčkach za minútu). Záťaž sa postupne stupňuje a pacient musí vyvíjať stále väčšiu silu.

Počas vyšetrenia je pacient trvale monitorovaný – najmä krvný tlak, pulz a EKG. Zaujíma nás, či sa pri určitej záťaži objaví bolesť na hrudi či zmeny na EKG, ktoré by mohli súvisieť s horším okysličením srdca.

Ak sa zistia také zmeny, tak sa test ukončuje a označuje sa za pozitívny.

Príprava pred vyšetrením

Pacient sa na vyšetrenie nemusí nijako zvlášť pripravovať. Niektorí ľudia si so sebou berú športové oblečenie a topánky, ale nie je to nutnosť.

Kvôli vyšetreniu nemusí byť pacient nalačno, ale neodporúča sa ísť na ergometriu s plným žalúdkom – pri fyzickej námahe to nie je veľmi príjemné.

Využitie

Záťažovú ergometriu môžeme použiť u pacientov s bolesťami na hrudi, ktorí však nemajú iný objektívny nález – EKG majú normálne a srdcové enzýmy sú v norme.

Má taký pacient angínu pectoris (tj. bolesť na hrudi z nedokrvenia srdca v rámci ischemickej choroby srdca), alebo je príčina jeho ťažkostí iná (bolesti chrbtice, psychické faktory a pod.)?

Záťažová ergometria nám na to môže jednoducho a aj pomerne rýchlo odpovedať.

Nevýhody

Určitou komplikáciou je fyzická náročnosť. Pacienti horšie mobilní, ťažko obézni alebo s celkovou zlou kondíciou budú mať s vyšetrením ťažkosti, alebo ho vôbec nebudú schopní absolvovať.

V zriedkavých prípadoch môže záťažou vyvolaný záchvat anginy pectoris prejsť v infarkt myokardu, alebo môže pri nadmernej záťaži vzniknúť závažná porucha srdcového rytmu (napr. komorová tachykardia alebo fibrilácia komôr).

Výhody

Vyšetrenie je úplne neinvazívne a spočíva len v snímaní pacienta pri definovanej fyzickej záťaži. Výsledky sú napriek tomu cenné.

Ak je ergometria pozitívna, môžeme predpokladať, že bolesť na hrudníku súvisí s ochorením srdca a budeme podľa toho postupovať – pacient sa môže začať liečiť na choroby súvisiace so srdcom a prípadne sa odošle na vykonanie koronarografie, ktorá už presne ukáže závažnosť postihnutia srdcových tepien a môže ich aj vyliečiť.

V prípade negatívneho nálezu na ergometrií je angina pectoris ako príčina bolesti na hrudníku nepravdepodobná a je vhodné hľadať iné príčiny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zatezova-ergometrie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button