Nedostatok chlóru

Nedostatok chlóruChlór je pre náš organizmus nevyhnutný chemický prvok, ktorý sa podieľa na udržaní vnútorného prostredia a podieľa sa aj na správnom trávení. Za normálnych okolností nemáme s nedostatkom chlóru problémy, v dostatočnom množstve ho prijímame v soli (soľ je chemicky chlorid sodný – NaCl).

Nedostatok chlóru a jeho príčiny


Nedostatok chlóru môže vzniknúť pri nadmerných stratách potením a pri nedostatočnom príjme tekutín (dehydratácia). Najmä u starších ľudí sú častým pôvodcom nedostatku chlóru diuretiká.

Tieto odvodňujúce lieky používame v terapii vysokého tlaku a pri liečbe srdcového zlyhania, veľmi ľahko však môžu úplne rozvrátiť vnútorné prostredie chorého, lebo zvyšujú straty minerálov do moču.

Vzhľadom na to, že chloridy sa vyskytujú v žalúdočnej šťave, vedie dlhodobejšie zvracanie k strate chlóru z tela.

Z iných príčin môže so stratou minerálov močom súvisieť aj neliečená cukrovka, Addisonova choroba a Bartterov syndróm.

Prejavy

Nedostatok chlóru je zvyčajne spojený so stratou tekutín a dehydratáciou.

Okrem toho vzniká rozvrat vnútorného prostredia a nerovnováha medzi kyselinami a zásadami v tele. To so sebou nesie príznaky ako únava, zmätenosť a svalová slabosť.

Starí ľudia často začínajú trpieť motaním hlavy a kolapsovými stavmi.

Nedostatok chlóru spôsobí aj zníženie tvorby kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. To naruší tráviaci proces, najmä sa môže znížiť vstrebávanie vitamínu B12 a železa.

Diagnostika

Nedostatok chloridov zistíme z jednoduchého krvného náberu.

Okrem samotného chlóru je vhodné z náberu zistiť aj koncentráciu ostatných dôležitých iónov, obličkové parametre a údaje o stave vnútorného prostredia organizmu (hodnota pH, obsah krvných plynov, atď.)

Liečba

Chloridy môžeme pomerne ľahko doplniť v potrave (prakticky všetky potraviny a minerálne vody), alebo vo forme vnútrožilových infúzií.

Infúzie predstavujú veľmi rýchlu možnosť, ako normalizovať vnútorné prostredie, navyše nimi môžeme úspešne podať tekutinu a minerály aj pri zvracaní.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-chloru

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button