Babezióza

BabeziózaBabezióza je menej známe infekčné parazitárne ochorenie, ktoré sa môže prejavovať viacerými rozličnými príznakmi a je pomerne ťažké ho správne diagnostikovať. Preto si o ňom aspoň niečo málo povedzme. Čo toto ochorenie spôsobuje, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Babezióza a jej príčiny


Spôsobujú ju jednobunkové krvné parazity – babézie, ktoré napádajú prevažne červené krvinky (erytrocyty), ale aj iné bunky retikuloendotelového systému.

Parazity sa v erytrocytoch rozmnožujú, napadnuté erytrocyty sú rýchlo deštruované, babézie sa po prasknutí erytrocytu uvoľnia a napádajú ďalšie zdravé krvinky.

Závažnosť ochorenia sa výrazne líši v závislosti od druhu babézií ako aj od reakcie imunitného systému a iných súčasne prebiehajúcich ochorení u napadnutého.

V Európe sa ochorenie príliš nevyskytuje, ale inak sú popisované prípady prakticky na všetkých kontinentoch – v Amerike, Ázii, Afrike i Austrálii.

Babézie sa do ľudského organizmu väčšinou dostanú po bodnutí infikovaného kliešťa, ktoré je najčastejším prenášačom babeziózy.

Prejavy

V tele človeka žijú babézie v krvnom riečisku v červených krvinkách, množia sa v nich a spôsobujú ich rozpad.

Tento štýl života parazita a epizódy rozpadu červených krviniek sú veľmi podobné malárií. Z príznakov sa môžu objaviť horúčky, zimnica, bolesti svalov, únava, zväčšenie lymfatických uzlín, zväčšenie sleziny, zväčšenie pečene, žltačka, suchý kašeľ a postupný úbytok na váhe.

U podvyživených a inak oslabených ľudí môže mať choroba ťažký priebeh so záchvatmi pri  vysokých horúčkach a postupne sa rozvíjajúcom zlyhávaní viacerých dôležitých orgánov. V takom prípade môže choroba nakazeného aj usmrtiť.

Diagnostika

Na diagnózu možno pomýšľať v oblastiach, kde sa babezióza viac vyskytuje, inak je veľmi ťažké na túto chorobu myslieť.

Parazity môžu byť nájdení pri mikroskopickom vyšetrení vzorky krvi, možný je aj sérologický dôkaz prítomnosti protilátok proti spomenutým prvokom v krvnom obehu.

Liečba

Babezióza je liečiteľná, použiť možno celý rad zlúčenín vrátane niektorých antibiotík a efekt majú aj chinínové preparáty.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/babesioza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button