Afibrinogenémia

AfibrinogenémiaAfibrinogenémia je stav, pri ktorom v krvi (takmer alebo úplne) chýba zlúčenina známa ako fibrinogén. Fibrinogén je bielkovina, ktorá sa tvorí hlavne v pečeni a je absolútne nevyhnutná na správne zrážanie krvi. Zložitým komplexom reakcií známych ako koagulačná kaskáda dochádza k premene fibrinogénu na vláknitý fibrín a ten stabilizuje vznikajúcu krvnú zrazeninu. Viac sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príčiny


Afibrinogémia môže byť vrodená alebo získaná. Vrodená afibrinogémia je veľmi zriedkavý genetický stav, ktorý spočíva v narušení tvorby fibrinogénu.

Získaná afibrinogenémia vznikne vtedy, keď sú zásoby fibrinogénu v organizme rýchlo vyčerpané a naše telo si ho nedokáže nahradiť.

Príkladom sú šokové stavy spojené s rozvratom vnútorného prostredia a zrážania krvi, komplikované pôrody a vážne prípady diseminovanej intravaskulárnej koagulopatie, pri ktorej dochádza k vzniku početných krvných zrazenín v malých cievach, čo vedie k vyčerpaniu zásob koagulačného faktoru a fibrinogénu.

Dodajme, že úplné vyčerpanie fibrinogénu je zriedkavé, väčšinou dochádza „len“ k zníženiu jeho koncentrácie v krvi (hypofibrinogenémia).

Prejavy

ModrinyPri poklese fibrinogénu v krvi sa vcelku logicky začnú objavovať krvácavé komplikácie v dôsledku narušenia zrážania krvi.

Tieto komplikácie môžu zahŕňať široké spektrum príznakov od vzniku podkožných modrín a krvácania z nosa po závažné prípady vnútorného krvácania.

Diagnostika

Hladinu fibrinogénu možno zistiť v laboratóriu zo vzorky krvi a zhoršená krvná zrážanlivosť je opäť preukázateľná z krvnej vzorky.

Liečba

Základom terapie pri krvácavých komplikáciách je podávanie mrazenej plazmy, ktorá obsahuje zrážanlive faktory vrátane fibrinogénu.

Drahšou možnosťou je aplikácia koncentrovaného fibrinogénu, ktorý nahradí jeho nedostatok v organizme.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/afibrinogenemie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button