Syndróm toxického šoku

syndróm toxického šokuSyndróm toxického šoku je veľmi nebezpečný stav, ktorý súvisí s účinkom toxínu produkovaného baktériou stafylokokus aureus patriacej do skupiny stafylokokov. Vzácnejšie sa objavuje aj u infekcie streptokokom. Viac o príčinách, prejavoch a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Syndróm toxického šoku a jeho príčiny


Syndróm toxického šoku môže vzniknúť u kohokoľvek, kto sa infikuje stafylokokom.

Stafylokokus aureus spôsobuje hnisavé kožné infekcie, zápaly pľúc, zápaly kostí a niekedy aj infekcie srdcových chlopní.

Stafylokoky produkujú veľa škodlivých zlúčenín a medzi nimi je aj tzv. toxín toxického šoku (TSST-1 – Toxic Shock Syndrome Toxín-1).

Tento toxín paradoxne nie je toľko škodlivý sám o sebe, ale má schopnosť veľmi silno zaktivovať náš imunitný systém.

To vedie k masívnemu vyplaveniu obranných látok (najmä cytokínov) do krvi a následkom je ťažký šokový stav vedúci k zlyhaniu základných orgánov.

Poznámka

V USA je syndróm toxického šoku dávaný do súvislosti s užívaním niektorých viac absorbujúcich menštruačných tampónov, ak ich ženy často nevymieňali. Tieto konkrétne tampóny boli stiahnuté z trhu.

Prejavy syndrómu toxického šoku

Syndróm sa prejavuje typickými príznakmi šokového stavu infekčného pôvodu – horúčka, pokles krvného tlaku, rýchly pulz, zástava močenia.

U syndrómu toxického šoku často nachádzame celkové poškodenie kožného krytu, čo je spojené s rozsiahlou začervenanou mapovitou vyrážkou a odumieraním kože, ktorá sa u preživších po niekoľkých dňoch až týždňoch začne v zdrapoch odlupovať.

Zlyhanie základných životných funkcií a minerálny rozvrat vedie bez liečby k poruche vedomia a následne k smrti.

Liečba syndrómu toxického šoku

Liečba musí prebiehať na JIS či na ARO oddelení.

Okrem podávania antibiotík je nutné liečiť šokový stav – podávať infúzie k udržaniu krvného obehu a zabezpečiť dýchacie cesty. Intenzívna liečba zlepšuje šancu na prežitie, avšak aj napriek tomu niektorí ľudia zomrú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-toxickeho-soku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button