Kryoglobulinémia

kryoglobulinémieČo to je kryoglobulinémia, ako túto chorobu liečiť, ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať? Ide o prítomnosť tzv. kryoglobulinov v krvi a ich komplikácie. A o čo presne sa vlastne jedná? Kryoglobuliny sú bielkoviny, ktoré sú pri normálnych teplotách (cca 37 ° C a viac) rozpustné, ale pri nízkej teplote sa začnú zhlukovať a stávajú sa nerozpustnými. Ich prítomnosť v krvných cievach potom pochopiteľne znamená ťažkosti.

Príčiny kryoglobulinémie


Kryoglobulinémia má viac typov, všeobecne povedané môžu kryoglobuliny vznikať pri niektorých autoimunitných chorobách ako je systémový lupus erythematosus a reumatoidná artritída a u krvných nádorov ako sú niektoré lymfómy a mnohopočetný myelóm. Ako zaujímavosť udajme častý výskyt kryoglobulinov u vírusových infekčných hepatitíd, kedy sú kryoglobuliny cirkulujúce v krvi zložené z protilátok naviazaných na časti vírusov.

Prejavy

Z vyššie uvedeného vyplýva, že za normálnych okolností sa kryoglobulinémia nijako neprejavuje. Teplota vo vnútri ľudského tela je okolo 37 ° C a kryoglobuliny sú rozpustné. V okrajových častiach tela môže však teplota poklesnúť a to najmä ak klesne teplota okolitého prostredia a dôjde k podchladeniu jedinca. V takom prípade sa kryoglobuliny stanú nerozpustnými, spôsobujú zhustnutie krvi a ľahšie upchávanie drobnejších tepien za vzniku vaskulitídy. Ťažšie formy spôsobujú poškodenie kože, kĺbov, svalov a obličkových tepienok so vznikom kožných vredov, príznakov polyneuropatie, bolesti svalov a kĺbov a glomerulonefritíd so zhoršením funkcie obličiek. Po zahriatí príznaky postupne miznú, ale pri ďalšom poklese teploty sa vracajú.

Diagnostika

Prítomnosť kryoglobulinov možno potvrdiť vyšetrením v laboratóriu. Okrem ich potvrdenia je však vhodné zistiť, či je prítomné niektoré z vyvolávajúcich ochorení a to môže byť v mnohých prípadoch značne obtiažne.

Liečba

Kryoglobulinémia má základnú liečbu, ktorou je terapia vyvolávajúceho ochorenia, ak je to však možné. Pri úspešnej liečbe sa dá očakávať pokles až vymiznutie kryoglobulinov z krvi. Ak nie je prítomné infekčné ochorenie, podávajú sa niekedy imunosupresíva s uspokojujúcim efektom. Vo veľmi závažných stavoch možno vykonať tzv. plazmaferézu, tj. očistenie krvi od kryoglobulinov v špeciálnom prístroji, ktorým krv preteká a vracia sa späť do pacientovho tela.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kryoglobulinemie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.