Úvod / Choroby / Takayasuova choroba

Takayasuova choroba

takayasuova chorobaTakayasuova choroba sa tiež označuje ako Takayasuova arteritída. Ide o zápalové ochorenia krvných ciev, ktoré sú známe ako vaskulitídy. Patrí medzi vaskulitídy napadajúce veľké tepny, typickým miestom zápalu je oblúk aorty. Ochorenie je najčastejšie u žien v Ázii.

Ako sa toto ochorenie prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Takayasuovej choroby:


Takayasuova choroba vyvoláva zápal aorty, ktorý je imunitne podmienený a príčina jeho vzniku nie je celkom jasná. Predpokladá sa určitý vplyv genetických faktorov, ktoré sa kombinujú s vplyvmi vonkajšieho prostredia. Je možné, že sa imunitný systém naruší kontaktom s určitou banálnou infekciou a spustí reakcie vedúce k vzniku zápalu.

Príznaky:

Zápal oblúka aorty a priľahlých ciev vedie k zužovaniu ciev, vzniku krvných zrazenín a k aneuryzme. Medzi cievy odstupujúce z aortálneho oblúka patria obe vnútorné karotídy. Okrem toho bolo pozorované aj postihnutie brušnej aorty v mieste odstupu obličkových tepien.

Poškodenie tepien vedie k narušeniu cievneho zásobenia horných končatín, čo môže spôsobiť ich bledosť a bolesť pri fyzickej námahe. Pomerne často sa vyskytuje záchvatové bielenie prstov rúk, ktoré je známe ako Raynaudov fenomén. Typickým znakom je oslabenie alebo chýbanie pulzu na horných končatinách. V prípade veľmi vážneho narušenia toku krvi sú horné končatiny ohrozené vznikom gangrény.

Zúženie ciev môže mať najrôznejšie neurologické prejavy, napríklad poruchy vedomia

Zužovanie obličkových tepien môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a pri závažnom zúženie aj rozvoj postupného zlyhávania obličiek.

U mnohých pacientovho sú prítomné aj príznaky systémového zápalového procesu vrátane zvýšenej teploty, bolesti kĺbov, úbytku na váhe, nočného potenia a únavy.

Diagnostika:

Do značnej miery vychádzame z klinických ťažkostí chorého. V krvných testoch pacienta sú zvyčajne prítomné známky zápalu (zvýšená sedimentácia a CRP), informácie o postihnutí krvných ciev a komplikáciách môžu priniesť zobrazovacie metódy (ultrazvuk, CT vyšetrenie, MR vyšetrenia, angiografia).

Ak sa podarí získať vzorku zápalom postihnutého tkaniva, je možné ho histologicky vyšetriť a nájsť charakteristické zápalové zmeny.

Liečba Takayasuovej choroby:

Takayasuova choroba sa lieči primárne imunosupresivami (lieky tlmiace imunitný systém), ako sú napríklad kortikoidy. Komplikácie zápalu ako sú zúženie, uzávery a aneuryzmy postihnutých tepien, možno riešiť nekarotickými (terapeutickej angiografie s angioplastiky a zavedením stentov) a chirurgickými zákrokmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *