Takayasuova choroba

takayasuova chorobaTakayasuova choroba sa tiež označuje ako Takayasuova arteritída. Ide o zápalové ochorenia krvných ciev, ktoré sú známe ako vaskulitídy. Patrí medzi vaskulitídy napadajúce veľké tepny, typickým miestom zápalu je oblúk aorty. Ochorenie je najčastejšie u žien v Ázii.

Ako sa toto ochorenie prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Takayasuovej choroby


Takayasuova choroba vyvoláva zápal aorty, ktorý je imunitne podmienený a príčina jeho vzniku nie je celkom jasná.

Predpokladá sa určitý vplyv genetických faktorov, ktoré sa kombinujú s vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Je možné, že sa imunitný systém naruší kontaktom s určitou banálnou infekciou a spustí reakcie vedúce k vzniku zápalu.

Príznaky

Zápal oblúka aorty a priľahlých ciev vedie k zužovaniu ciev, vzniku krvných zrazenín a k aneuryzme. Medzi cievy odstupujúce z aortálneho oblúka patria obe vnútorné karotídy.

Okrem toho bolo pozorované aj postihnutie brušnej aorty v mieste odstupu obličkových tepien.

Poškodenie tepien vedie k narušeniu cievneho zásobenia horných končatín, čo môže spôsobiť ich bledosť a bolesť pri fyzickej námahe.

Pomerne často sa vyskytuje záchvatové bielenie prstov rúk, ktoré je známe ako Raynaudov fenomén. Typickým znakom je oslabenie alebo chýbanie pulzu na horných končatinách. V prípade veľmi vážneho narušenia toku krvi sú horné končatiny ohrozené vznikom gangrény.

Zúženie ciev môže mať najrôznejšie neurologické prejavy, napríklad poruchy vedomia.

Zužovanie obličkových tepien môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a pri závažnom zúženie aj rozvoj postupného zlyhávania obličiek.

U mnohých pacientovho sú prítomné aj príznaky systémového zápalového procesu vrátane zvýšenej teploty, bolesti kĺbov, úbytku na váhe, nočného potenia a únavy.

Diagnostika

Do značnej miery vychádzame z klinických ťažkostí chorého. V krvných testoch pacienta sú zvyčajne prítomné známky zápalu (zvýšená sedimentácia a CRP), informácie o postihnutí krvných ciev a komplikáciách môžu priniesť zobrazovacie metódy (ultrazvuk, CT vyšetrenie, MR vyšetrenia, angiografia).

Ak sa podarí získať vzorku zápalom postihnutého tkaniva, je možné ho histologicky vyšetriť a nájsť charakteristické zápalové zmeny.

Liečba Takayasuovej choroby

Takayasuova choroba sa lieči primárne imunosupresivami (lieky tlmiace imunitný systém), ako sú napríklad kortikoidy.

Komplikácie zápalu ako sú zúženie, uzávery a aneuryzmy postihnutých tepien, možno riešiť nekarotickými (terapeutickej angiografie s angioplastiky a zavedením stentov) a chirurgickými zákrokmi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/takayasuova-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button