Methemoglobinémia

MethemoglobinémiaMethemoglobinémia je stav, ktorý súvisí s poruchou funkcie hemoglobínu. Môže sa objaviť u prakticky akéhokoľvek človeka, je však častý a nebezpečný najmä pre dojčatá, ktoré môže aj ohroziť na živote. Aké sú príčiny, prejavy, prevencia a liečba methemoglobinémie sa dozviete v nasledujúcom článku.

Povedzme si najprv niečo o hemoglobíne. Hemoglobín je zložitá zlúčenina vyskytujúca sa v červených krvinkách, ktorá sa skladá z organickej zložky globínu (je to bielkovina) a anorganickej zložky hemu.

Hemoglobín v sebe obsahuje molekulu železa, ktorá je schopná viazať kyslík a oxid uhličitý. A v tom spočíva hlavný význam hemoglobínu. Keď sa červené krvinky dostanú do pľúcnych ciev, tak ich hemoglobín na seba naviaže kyslík.

Akonáhle sa krvinky dostanú do drobných cievok ostatných tkanív, hemoglobín kyslík uvoľní a kyslík sa dostane do tkanív, kde sa využije na ich metabolizmus.

Súčasne s tým sa na hemoglobín naviaže oxid uhličitý, ktorý je splodinou metabolizmu tkanív a uvoľní sa v pľúcach, akonáhle sa do nich červené krvinky vrátia.

Príčiny methemoglobinémie

Pre funkciu hemoglobínu je nutné, aby železo v jeho molekule bolo v oxidačnom čísle II.

V tele sa bohužiaľ vyskytuje veľa zlúčenín, ktoré majú oxidačné účinky a okrem iného neustále oxidujú železo na oxidačné číslo III.

Hemoglobín s takto narušeným železom sa nazýva methemoglobín a zvýšená koncentrácia tohto methemoglobínu v krvi sa nazýva methemoglobinémia.

Problém methemoglobínu je ten, že nevie viazať kyslík ani oxid uhličitý a tým pádom sa prestane zúčastňovať na výmene dýchacích plynov.

K tejto premene v našom tele síce neustále dochádza, ale existujú obranné enzýmové systémy, ktoré methemoglobín premieňajú späť na normálny hemoglobín redukciou železa späť na oxidačné číslo II. V tele sa teda udržuje akási rovnováha medzi oboma procesmi.

K vychýleniu nerovnováhy smerom k methemoglobínu dochádza najčastejšie vtedy, ak sa do tela dostane z vonkajšieho prostredia látka s oxidačnými účinkami.

U dojčaťa je vo vyššie uvedenom procese problém, pretože organizmus malého dieťaťa nemá dostatočnú kapacitu, aby methemoglobín zmenil späť na normálny hemoglobín.

Ak kojenec prijme väčšie množstvo zlúčeniny s oxidačnými účinkami, môže to byť život ohrozujúci stav. Typicky k tomu dôjde vtedy, keď dojča prijme vyššie množstvo dusičnanov, potom sa rozvinie tzv. dusičnanová methemoglobinémia dojčaťa. Dusičnany sú látky, ktoré sa nachádzajú okrem iného aj v pitnej vode.

Poznámka: Methemoglobinémia má aj vrodenú formu, kedy sa v krvi nachádza značná koncentrácia metamoglobínu už od narodenia. To je však veľmi zriedkavé.

Prejavy

Malé koncentrácie methemoglobínu má každý z nás a nijako sa neprejavujú. Pri vyšších koncentráciách sa objaví modrasté zafarbenie kože, pretože methemoglobín presvitajúci kožou má inú farbu ako normálny hemoglobín.

Pri vysokých koncentráciách methemoglobínu sa začne prejavovať fakt, že organizmus stráca schopnosť dodávať kyslík tkanivám, ktoré ho životne potrebujú.

Telo sa pokúša prispôsobiť zrýchlením srdcovej a dychovej činnosti (rýchlejší pulz s búšením srdca a zrýchlená dychová frekvencia). Táto snaha je ale neúčinná, pretože rýchlejšie prúdenie krvi a väčšia ponuka kyslíka v pľúcach nerieši neschopnosť methemoglobínu zásobovať tkanivá kyslíkom.

Nedostatok kyslíka sa prejaví najrýchlejšie v mozgu, a to poruchami vedomia, zmätenosťou, dezorientáciou a nakoniec bezvedomím a smrťou.

Prevencia

Prevencia má veľký význam u dojčiat. Hrozba methemoglobinémie je dôvodom, prečo sa na prípravu dojčenskej stravy musí používať špeciálne upravená dojčenská voda, ktorá obsahuje len nízky obsah dusičnanov.

Liečba

Methemoglobinémia, ktorá spôsobí akútny záchvat môže zapríčiniť boj o život a chorému sa rýchlo podá látka zvaná Methylene Blue.

Methylene Blue urýchli premenu methemoglobínu na hemoglobín. Význam má aj podávanie vitamínov ako je vitamín C a vitamín E.

Tieto vitamíny totiž pomáhajú odbúravať zlúčeniny s oxidačným účinkom a pôsobia tak proti vzniku methemoglobínu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/methemoglobinemie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Prajem pekný deň, prosím Vás pekne,beriem Disulone tretí mesiac v liečbe pre alopeciu ,mala som zvýšený methemoglobin 33,nikde som sa nedočítala, či môže spôsobiť aj bolesti v oblasti horného abdomenu,v minulosti som prekonala kolitidu,bola som operované na kolorektalnu fistulu, tiež mávam občas nauzeu, veľmi pekne Vám ďakujem

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button