Prolaktinóm

ProlaktinómProlaktinóm je označenie pre nezhubný nádor hypofýzy, ktorý vo veľkom množstve vytvára hormón prolaktín. K správnemu pochopeniu tejto problematiky je bohužiaľ nutné zmieniť sa o hormonálnej funkcii štítnej žľazy.

Hypofýza (podmozgová žľaza) je malá časť mozgu, ktorá však produkuje veľké množstvo hormónov, okrem iného sa tu tvorí aj hormón prolaktín. Nad hypofýzou sa nachádza časť mozgu nazývaná hypotalamus, ktorá tvorbu hormónov v hypofýze riadi.

Ak ide o tvorbu prolaktínu, tak hypotalamus pôsobí na jeho vznik v hypofýze tlmivo (pomocou zlúčeniny dopamín, čo potom využívame v liečbe prolaktinómu).

Hormón prolaktín je pri normálnej koncentrácii zodpovedný za správnu funkciu pohlavných hormónov, pri tehotenstve a najmä po pôrode sa jeho koncentrácia u ženy zvyšuje, čo má významný vplyv na dojčenie.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje prolaktinóm a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny prolaktinómu


Príčina vzniku prolaktinómu nie je celkom jasná. Jedná sa o nezhubný nádor, ktorý vychádza z buniek hypofýzy, ktorú tvorí prolaktín.

Hladina prolaktínu sa preto začne neúmerne zvyšovať.

Prejavy

Vysoká hladina prolaktínu má paradoxne neblahé účinky na sekréciu pohlavných hormónov a ich účinok. U mužov dochádza k strate chuti na sex, vzniká impotencia.

U žien dochádza k nepravidelnému menštruačnému cyklu, menštruácia môže úplne vymiznúť a žena sa stane neplodnou.

Zriedkavejšie pri vysokých koncentráciách sa môžu zväčšiť prsia u mužov (gynekomastia). Tvorba mlieka a jeho vytekanie z prsníka u chorých mužov s prolaktinómom je veľmi vzácne, u žien sa však vyskytuje relatívne často.

V prípade veľkého objemu nádoru môže dôjsť k utlačeniu zrakových nervov, ktoré prebiehajú v blízkom okolí hypofýzy. To je potom spojené s poruchami zraku.

Učebnicovo je spomínaný výpadok vonkajšieho zorného poľa oboch očí, ale poruchy môžu byť v skutočnosti premenlivejšie vrátane oslepnutia bez včasného riešenia situácie.

Diagnostika

V krvi možno nájsť vysoké hladiny prolaktínu, samotný nádor hypofýzy zistíme pomocou zobrazovacích metód ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

Pri zistení väčšieho objemu nádoru je vhodné očné vyšetrenie.

Liečba

Hoci väčšina nádorov hypofýzy sa v prvom rade lieči operačne, u prolaktinóme dávame prednosť liekom. Podávajú sa zlúčeniny podobné dopamínu, ktorý v našom tele tlmí tvorbu prolaktínu.

To vedie nielen k poklesu koncentrácie tohto hormónu, ale obvykle aj k výraznému zmenšeniu nádoru.

Ak nie je možné nádor zvládnuť pomocou liekov, je potrebné ho neurochirurgické odstrániť, alebo ožiariť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/prolaktinom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button