Vyliec.sk > Choroby > LADA cukrovka

LADA cukrovka

LADA cukrovkaLADA cukrovka je označenie pre určitý charakteristický subtyp cukrovky 1. typu. Ako iste vieme, cukrovka 1. typu je autoimunitné ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku poškodenia buniek pankreasu tvoriacich inzulín. Nedostatok inzulínu spôsobí poruchu metabolizmu cukru glukózy, čo je dôležitý zdroj energie. Klasická cukrovka 1. typu vzniká u mladých ľudí pod 20 rokov veku.

LADA znamená skratku pre anglický termín late-onset autoimmune diabetes of adults, alebo latent autoimmune diabetes of adults. Ako názov napovedá, je to autoimunitne podmienená cukrovka 1. typu, ktorá sa objavuje v abnormálne vysokom veku.

Príčiny LADA cukrovky


LADA cukrovka nemá známu príčinu rozvoja choroby. Podstatou je autoimunitný zápal, kedy imunita organizmu poškodí bunky pankreasu produkujúcich inzulín a nedostatok inzulínu vedie k vzniku cukrovky.

Vzhľadom k faktu, že LADA cukrovka vzniká u starších ľudí, môže byť nedostatok inzulínu ďalej zhoršujúci zlú odozvu tkanív na inzulín, čo je typické pre obéznych ľudí.

Prejavy

LADA cukrovka sa nijako zvlášť svojimi prejavmi nelíši od cukrovky (či už 1. typu alebo 2. typu) – nadmerný smäd, nadmerné močenie, nález cukru v moči, únava, slabosť, nevoľnosť, bolesti brucha, vracanie, a pod.

Diagnostika

Samotnú diagnózu cukrovky stanovíme podľa zvýšenej koncentrácie krvného cukru. Že ide o LADA a nie o cukrovku 2. typu je možné odlíšiť pozitívnym preukazom agresívnych autoprotilátok * v krvi a zníženou koncentráciou inzulínu ** v krvi.

Klasickí pacienti s cukrovkou 2. typu majú totiž pomerne dlho hladinu inzulínu normálnu, alebo dokonca skôr zvýšenú, pretože ich primárnym problémom je nedostatočná odozva tkanív k inzulínu.

* Autoprotilátky sú protilátky tvorené imunitným systémom, ktoré však poškodzujú tkanivá vlastného tela.

** Hladinu inzulínu v krvi väčšinou nestanovujeme priamo, ale odvodzujeme ju z koncentrácie tzv. C-peptidov, čo je vedľajší produkt tvorby inzulínu. Čím viac C-peptidu, tým viac inzulínu.

Liečba LADA cukrovky

Vzhľadom k veku dotyčného môže dôjsť k omylu, že sa jedná o diagnostikovanie cukrovky 2. typu a takémuto pacientovi sú väčšinou nasadené ako lieky tzv. perorálne antidiabetiká (PADy).

Tieto lieky síce rôznymi mechanizmami zlepšujú účinnosť inzulínu, ale nie sú schopné obnoviť stratenú produkciu inzulínu vplyvom autoimunitného zápalu. Z toho dôvodu sprvu relatívne účinná liečba pomocou PADov pomerne rýchlo zlyháva a pacient musí užívať inzulín rovnako ako chorí s klasickou cukrovkou 1. typu.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lada-cukrovka

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.