Úvod / Choroby / LADA cukrovka

LADA cukrovka

LADA cukrovkaLADA cukrovka je označenie pre určitý charakteristický subtyp cukrovky 1. typu. Ako iste vieme, cukrovka 1. typu je autoimunitné ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku poškodenia buniek pankreasu tvoriacich inzulín. Nedostatok inzulínu spôsobí poruchu metabolizmu cukru glukózy, čo je dôležitý zdroj energie. Klasická cukrovka 1. typu vzniká u mladých ľudí pod 20 rokov veku.

LADA znamená skratku pre anglický termín late-onset autoimmune diabetes of adults, alebo latent autoimmune diabetes of adults. Ako názov napovedá, je to autoimunitne podmienená cukrovka 1. typu, ktorá sa objavuje v abnormálne vysokom veku.

Príčiny LADA cukrovky:


LADA cukrovka nemá známu príčinu rozvoja choroby. Podstatou je autoimunitný zápal, kedy imunita organizmu poškodí bunky pankreasu produkujúcich inzulín a nedostatok inzulínu vedie k vzniku cukrovky.

Vzhľadom k faktu, že LADA cukrovka vzniká u starších ľudí, môže byť nedostatok inzulínu ďalej zhoršujúci zlú odozvu tkanív na inzulín, čo je typické pre obéznych ľudí.

Prejavy LADA cukrovky:

LADA cukrovka sa nijako zvlášť svojimi prejavmi nelíši od cukrovky (či už 1. typu alebo 2. typu) - nadmerný smäd, nadmerné močenie, nález cukru v moči, únava, slabosť, nevoľnosť, bolesti brucha, vracanie, a pod.

Diagnostika:

Samotnú diagnózu cukrovky stanovíme podľa zvýšenej koncentrácie krvného cukru. Že ide o LADA a nie o cukrovku 2. typu je možné odlíšiť pozitívnym preukazom agresívnych autoprotilátok * v krvi a zníženou koncentráciou inzulínu ** v krvi. Klasickí pacienti s cukrovkou 2. typu majú totiž pomerne dlho hladinu inzulínu normálnu, alebo dokonca skôr zvýšenú, pretože ich primárnym problémom je nedostatočná odozva tkanív k inzulínu.

* Autoprotilátky sú protilátky tvorené imunitným systémom, ktoré však poškodzujú tkanivá vlastného tela.

** Hladinu inzulínu v krvi väčšinou nestanovujeme priamo, ale odvodzujeme ju z koncentrácie tzv. C-peptidov, čo je vedľajší produkt tvorby inzulínu. Čím viac C-peptidu, tým viac inzulínu.

Liečba LADA cukrovky:

Vzhľadom k veku dotyčného môže dôjsť k omylu, že sa jedná o záchyt cukrovky 2. typu a takémuto pacientovi sú väčšinou nasadené ako lieky tzv. perorálne antidiabetiká (PADy).

Tieto lieky síce rôznymi mechanizmami zlepšujú účinnosť inzulínu, ale nie sú schopné obnoviť stratenú produkciu inzulínu vplyvom autoimunitného zápalu. Z toho dôvodu sprvu relatívne účinná liečba pomocou PADov pomerne rýchlo zlyháva a pacient musí užívať inzulín rovnako ako chorí s klasickou cukrovkou 1. typu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *