Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Strata chuti

strata chutiTento článok sa bude zaoberať stratou chuti ako poruchou zmyslového vnímania (odborne ageusia). Ak vás zaujíma problematika straty chuti do jedla, potom si prečítajte článok o nechutenstve.

Ľudská chuť dokáže pomocou zmyslových buniek na jazyku rozlíšiť chuťové vnemy sladké, slané, horké a kyslé. Okrem toho je nutné vziať do úvahy, že pre výslednú chuť jedál a tekutín majú vplyv aj funkcie čuchových buniek v nosnej dutine.

Väčšina z prípadov, keď „strácame chuť“ vlastne znamená stratu čuchu, keď v súvislosti s infekciou v nosovej dutine spôsobuje opuchy miestnej sliznice.

Ak vás zaujíma strata chuti a chcete vedieť viac o jej príčinách – čítajte ďalej. 

Príčiny straty chuti: 


1. Starnutie

S rastúcim vekom dochádza celkom prirodzene k slabnutiu chuťových vnemov až , najmä je oslabené vnímanie slanej chuti.

To je jeden z dôvodov, prečo môže mať starší človek tendenciu viac soliť a tým si zvyšovať krvný tlak.

2. Neurologické príčiny

Ak dôjde k narušeniu funkcie nervov vedúcich informácie o chuti z jazyka do mozgu alebo k narušeniu funkcie príslušných mozgových centier, môže nastať strata chuti.

Dôjsť k tomu môže napríklad pri roztrúsenej skleróze, mozgovej mŕtvici, pri raste mozgových nádorov a pri obrne lícneho nervu.

Je však vhodné poznamenať, že zmysel chuti je z jazyka vedený viacerými nervami a len veľmi zriedkavo tak dôjde k úplnému vymiznutiu tohto zmyslu.

3. Rakovina jazyka

Veľké nádory jazyka, ktoré ťažko narušia jeho povrchovú štruktúru a chuťové papily, môžu spôsobiť zníženie alebo úplnú stratu chuti.

4. Iné choroby

Strata chuti  bola pozorovaná u ochorení ako je Cushingov syndróm, cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu a znížená funkcia štítnej žľazy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ztrata-chuti

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button