Strata chuti

strata chutiTento článok sa bude zaoberať stratou chuti ako poruchou zmyslového vnímania (odborne ageusia). Ak vás zaujíma problematika straty chuti do jedla, potom si prečítajte článok o nechutenstve.

Ľudská chuť dokáže pomocou zmyslových buniek na jazyku rozlíšiť chuťové vnemy sladké, slané, horké a kyslé. Okrem toho je nutné vziať do úvahy, že pre výslednú chuť jedál a tekutín majú vplyv aj funkcie čuchových buniek v nosnej dutine.

Väčšina z prípadov, keď „strácame chuť“ vlastne znamená stratu čuchu, keď v súvislosti s infekciou v nosovej dutine spôsobuje opuchy miestnej sliznice.

Ak vás zaujíma strata chuti a chcete vedieť viac o jej príčinách – čítajte ďalej. 

Príčiny straty chuti: 


1. Starnutie

S rastúcim vekom dochádza celkom prirodzene k slabnutiu chuťových vnemov až , najmä je oslabené vnímanie slanej chuti.

To je jeden z dôvodov, prečo môže mať starší človek tendenciu viac soliť a tým si zvyšovať krvný tlak.

2. Neurologické príčiny

Ak dôjde k narušeniu funkcie nervov vedúcich informácie o chuti z jazyka do mozgu alebo k narušeniu funkcie príslušných mozgových centier, môže nastať strata chuti.

Dôjsť k tomu môže napríklad pri roztrúsenej skleróze, mozgovej mŕtvici, pri raste mozgových nádorov a pri obrne lícneho nervu.

Je však vhodné poznamenať, že zmysel chuti je z jazyka vedený viacerými nervami a len veľmi zriedkavo tak dôjde k úplnému vymiznutiu tohto zmyslu.

3. Rakovina jazyka

Veľké nádory jazyka, ktoré ťažko narušia jeho povrchovú štruktúru a chuťové papily, môžu spôsobiť zníženie alebo úplnú stratu chuti.

4. Iné choroby

Strata chuti  bola pozorovaná u ochorení ako je Cushingov syndróm, cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu a znížená funkcia štítnej žľazy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ztrata-chuti

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button