Úvod / Choroby / Pickova choroba

Pickova choroba

Pickova chorobaPickova choroba je zriedkavé degeneratívne ochorenie postihujúce mozog, spôsobujúce závažné problémy a skracujúce život postihnutého. Táto choroba sa objavuje medzi 50-60 rokom života. Nemýľte si ju s podobne znejúcou Niemann-Pickovou chorobou.

Príčiny Pickovej choroby


Predpokladá sa určitý vplyv genetických faktorov, ale nie je v tom doteraz úplne jasno. Dochádza k tomu, že sa v nervových bunkách začne ukladať zlúčenina známa ako beta-amyloid a tá ich začne poškodzovať.

Najviac postihnutý je predný (frontálny) a oba spánkové (temporálne) laloky, preto sa choroba odborne označuje ako frontotemporálna demencia. Postupné odumieranie neurónov potom vedie k rozvoju prejavov choroby.

Príznaky

Choroba s názvom Pickova choroba je do určitej miery podobná Alzheimerovej chorobe, ale je tu niekoľko dôležitých odlišností. Hlavným prejavom nie je porucha pamäti, ale zmeny osobnosti a emócií (abnormálne dobrá nálada, nevhodné žartovanie, nadmerná popudlivosť, narušenie sociálnych vzťahov, problémy v osobnej hygiene, nepokoj, nadmerná aktivita alebo naopak pasivita s rozvojom abulie). Až postupom času sa objavuje demencia a poruchy pamäte, zhoršovanie choroby je našťastie väčšinou dosť pomalé.

Diagnostika

Pacient trpiaci touto chorobou je väčšinou vyšetrený neurológom a psychiatrom, súčasťou vyšetrenia je vykonanie CT vyšetrenia mozgu na vylúčenie iných ochorení mozgu, ktoré by mohli ťažkosti spôsobovať.

Pravdepodobná diagnóza je stanovená na základe skúseností lekára a klinických prejavov postihnutého. Definitívny preukaz choroby je však možný len pri pitve mozgu, kedy histologické vyšetrenie preukáže charakteristický nález tzv. Pickových teliesok v neurónoch.

Liečba

Ochorenie s názvom Pickova choroba nie je možné vyliečiť, psychiatri sa môžu pokúsiť zmierniť jeho príznaky, prípadne použiť niektoré lieky zo skupiny antidepresív, ak u chorého dominujú depresívne príznaky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *