Alkoholová demencia

Alkoholová demenciaAlkoholová demencia je jednou z komplikácií chronického alkoholizmu. Je to stav nepríjemný ako pre postihnutého, ktorého obmedzuje v bežnom živote, tak pre jeho blízke okolie. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Alkoholová demencia a jej príčiny


Alkoholová demencie vzniká väčšinou postupne, môže však dochádzať k jej náhlemu zhoršeniu. Kombinuje sa nepriaznivý účinok alkoholu na neuróny, ktoré sú alkoholom poškodzované a v neskorších fázach sa pridružujú príznaky poškodenia pečene (cirhóza pečene). Porucha funkcie pečene môže vyústiť v pečeňovú encefalopatiu, pri ktorej sa porucha mozgovej činnosti prehlbuje.

Prejavy

Základným prejavom sú postupné zmeny osobnosti, demencia, poruchy pamäti a narušenie sebestačnosti. Človek len ťažko prijíma nové informácie, vadia mu nové prostredia, prestáva byť schopný riešiť problémy. Niekedy býva prítomná porucha pamäti, človek si zle pamätá nedávne udalosti a chýbajúce informácie si vymýšľa (typické pre Korsakovov syndróm). Môžu sa vyskytovať aj poruchy emócií, apatia, abúlia (strata vôle) alebo záchvaty agresivity.

Diagnostika

Základom sú informácie o alkoholizme chorého. V krvných náberoch nachádzame rôzne nepriame známky alkoholizmu (zväčšené červené krvinky, nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej, zvýšené pečeňové testy, zvýšená hladina amoniaku u dekompenzovanej cirhózy a pod.). Ultrazvuk brucha môže ukázať cirhózu pečene. Súčasťou vyšetrovania by malo byť určite aj vyšetrenie psychiatrom, ktoré okrem samotnej diagnózy umožní určiť závažnosť demencie a navrhne liečebný postup.

Liečba

Základom je samozrejme zákaz pitia alkoholu, dodávanie chýbajúcich živín, minerálov a vitamínov. Okrem toho sa podávajú rôzne nootropiká (lieky zlepšujúce pamäť, napríklad Piracetam, Nootropil) a lieky zlepšujúce prekrvenie mozgu. Veľmi dôležitá je každodenná aktivita, ktorá má zabrániť zhoršovaniu stavu a má zabezpečiť čo možno najväčšiu sebestačnosť. Ak je prítomná akútna pečeňová encefalopatia nastupujúca na demenciu, musíme ju intenzívne začať liečiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/alkoholova-demence

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.