Vyliec.sk > Choroby > Alkoholová demencia

Alkoholová demencia

Alkoholová demenciaAlkoholová demencia je jednou z komplikácií chronického alkoholizmu. Je to stav nepríjemný ako pre postihnutého, ktorého obmedzuje v bežnom živote, tak pre jeho blízke okolie. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Alkoholová demencia a jej príčiny


Alkoholová demencie vzniká väčšinou postupne, môže však dochádzať k jej náhlemu zhoršeniu. Kombinuje sa nepriaznivý účinok alkoholu na neuróny, ktoré sú alkoholom poškodzované a v neskorších fázach sa pridružujú príznaky poškodenia pečene (cirhóza pečene).

Porucha funkcie pečene môže vyústiť v pečeňovú encefalopatiu, pri ktorej sa porucha mozgovej činnosti prehlbuje.

Prejavy

Základným prejavom sú postupné zmeny osobnosti, demencia, poruchy pamäti a narušenie sebestačnosti. Človek len ťažko prijíma nové informácie, vadia mu nové prostredia, prestáva byť schopný riešiť problémy. Niekedy býva prítomná porucha pamäti, človek si zle pamätá nedávne udalosti a chýbajúce informácie si vymýšľa (typické pre Korsakovov syndróm). Môžu sa vyskytovať aj poruchy emócií, apatia, abúlia (strata vôle) alebo záchvaty agresivity.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Základom sú informácie o alkoholizme chorého. V krvných náberoch nachádzame rôzne nepriame známky alkoholizmu (zväčšené červené krvinky, nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej, zvýšené pečeňové testy, zvýšená hladina amoniaku u dekompenzovanej cirhózy a pod.). Ultrazvuk brucha môže ukázať cirhózu pečene.

Súčasťou vyšetrovania by malo byť určite aj vyšetrenie psychiatrom, ktoré okrem samotnej diagnózy umožní určiť závažnosť demencie a navrhne liečebný postup.

Liečba

Základom je samozrejme zákaz pitia alkoholu, dodávanie chýbajúcich živín, minerálov a vitamínov. Okrem toho sa podávajú rôzne nootropiká (lieky zlepšujúce pamäť, napríklad Piracetam, Nootropil) a lieky zlepšujúce prekrvenie mozgu. Veľmi dôležitá je každodenná aktivita, ktorá má zabrániť zhoršovaniu stavu a má zabezpečiť čo možno najväčšiu sebestačnosť. Ak je prítomná akútna pečeňová encefalopatia nastupujúca na demenciu, musíme ju intenzívne začať liečiť.

Alkoholová demencia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.