Korsakovov syndróm

Čo je to presne Korsakovov syndróm, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje? Ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť? Korsakovov syndróm je neuropsychiatrické klinické ochorenie spojené s ťažkou poruchou pamäte, ktorá súvisí najmä s alkoholizmom – je typické pre chronických alkoholikov v pokročilých štádiách ich závislosti. Iný názov pre tento stav je tiež Korsakovova psychóza.

Príčiny Korsakovovho syndrómu


Porucha mozgovej činnosti je spôsobená komplexným postihnutím mozgu u alkoholika. Je spôsobený hlavne z dôvodu priameho účinku toxického alkoholu na mozgové tkanivo, k tomu sa musí pripočítať nedostatok vitamínov (napr. vitamínu B1) a živín pri podvýžive.

Ak je výraznejšie poškodená aj pečeň (tj. ťažšie formy cirhózy), je mozog poškodzovaný splodinami metabolizmu, ktoré sa v tele pri nedostatočnej detoxikačnej funkcii pečene hromadia.

Prejavy

Korsakovov syndróm môžeme považovať za špecifický typ alkoholovej demencie. Prejavuje sa narušením mozgových funkcií, demenciou a poruchou pamäti.

Postihnutý nie je schopný vstrebať nové informácie a narušená je aj jeho schopnosť pamätať si informácie staré.

Obvyklá je zmätenosť v čase (pacient nedokáže správne určiť deň, ročné obdobie ani rok), priestore (pacient nevie, kde je) a niekedy aj v osobe (pacient nedokáže určiť svoju totožnosť alebo blízkych osôb).

Porucha pamäti je čiastočne skrytá konfabuláciou, tj. alkoholik si chýbajúce informácie domýšľa. Porucha pamäti preto nemusí byť na prvý pohľad tak jednoznačná.

Vnímanie poruch vedomia zo strany pacienta je minimálne, a o vnímaní a uvedomovaní alkoholizmu už ani netreba hovoriť.

Korsakovov syndróm sa často kombinuje s príznakmi Wernickeho encefalopatie.

Diagnostika

Anamnéza chronického alkoholizmu a psychiatrické vyšetrenie zvyčajne diagnózu spoľahlivo určí.

Vhodné je však vykonať aj CT mozgu, aby sa vylúčili iné príčiny demencie (úrazy, krvácanie do mozgu, mozgovej mŕtvice a pod).

Prevencia

Prevencia je v zásade jednoduchá – nepiť nadmerné množstvo alkoholu a nepiť príliš často.

Pre mnoho našich spoluobčanov je to však absolútne nereálny požiadavok.

Liečba

Liečba Korsakovovho syndrómu je celkom zložitá. Je nutné vysadiť alkohol, liečiť poškodenú pečeň, dodávať postihnutému vitamíny a rôzne psychiatrické lieky na zlepšenie jeho mentálnych schopností.

Napriek všetkej dostupnej starostlivosti sa stav často nedokáže už upraviť, alebo sa upravuje veľmi pomaly.

Dlhodobá hospitalizácia takto chorého človeka v lôžkovom zariadení (často psychiatrická liečebňa) môže byť jedinou možnosťou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/korsakovuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button