Nedostatok vitamínu B1 (tiamín)

Nedostatok vitamínu B1Ako sa nedostatok vitamínu B1 prejavuje, ako mu predchádzať a aké sú príčiny tohto nedostatku? Vitamín B1 je označenie pre zlúčeninu tiamín. Je to vo vode rozpustný vitamín, ktorý si naše telo nevie vytvárať a musíme ho preto prijímať v potrave. Tiamín je súčasťou mnohých enzýmov potrebných pre metabolizmus základných živín a je dôležitý pre tvorbu niektorých neuromediátorov. To sú chemické zlúčeniny, ktoré v nervovej sústave prenášajú signály medzi nervovými bunkami. Veľmi bohatý je obsah tiamínu v kvasniciach, ďalej ho nachádzame v obilninách, ryžových šupkách, vajciach, zemiakoch, v pečeni a mäse zvierat, najmä v bravčovom.

Nedostatok vitamínu B1 a jeho príčiny


Príčinou môže byť nedostatočný prísun tiamínu v potrave, v našich zemepisných šírkach to môže byť prípad chronických ťažko chorých pacientov a alkoholikov.

Inou možnosťou sú chronické ochorenia tráviaceho traktu, ktoré sú spojené s poruchami vstrebávania živín a poškodením pečene, opäť veľmi typickým pre alkoholikov.

Prejavy

Najviac postihnuté orgánové sústavy pri nedostatku tiamínu sú nervová sústava a kardiovaskulárny aparát.

Plne rozvinuté ochorenie sa nazýva beri-beri a má dve formysuchú a vlhkú. Pri suchej beri-beri dominuje poškodenie nervov a vzniká polyneuropatia vedúce k brneniu končatín, poruchám reflexov, citlivosti a hybnosti.

Pri vlhkej forme beri-beri je hlavne postihnutie srdca, ktoré sa zväčšuje a prestáva správne pumpovať. Srdcové zlyhávanie je spojené s opuchmi a chorého bez liečby usmrtia.

V SR sa s plne rozvinutou beri-beri zrejme nestretneme, ale vyššie spomínané príznaky sa objaviť môžu spolu s únavou, nechutenstvom, búšením srdca, bolesťami hlavy a ďalšími neurčitými ťažkosťami.

Poškodenie očného nervu môže vyvolať poruchy videnia, narušené vnímanie farieb a výpadky zorného poľa.

Aj mozog je nedostatkom tiamínu postihnutý a u alkoholikov je práve toto dôležitým faktorom pre vznik Wernickeho encefalopatie a Korsakovovho syndrómu, ktorý sa prejaví poruchami pamäti, demenciou a vymýšľaním si chýbajúcich faktov.

Diagnostika

Pravdepodobnú diagnózu možno urobiť pri prítomnosti niektorej z ťažkostí a zároveň pri rizikových faktoroch nedostatku tiamínu.

Pri chronických alkoholikov môžeme nedostatok tiamínu vopred považovať za hotovú vec.

Nedostatok vitamínu B1 a jeho liečba

Tiamín možno podávať vo vitamínových prípravkoch, zvyčajne v komplexe s ostatnými vitamínami zo skupiny B.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-b1

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button