Vyliec.sk > Choroby > Nedostatok vitamínu B1 (tiamín)

Nedostatok vitamínu B1 (tiamín)

Nedostatok vitamínu B1Ako sa nedostatok vitamínu B1 prejavuje, ako mu predchádzať a aké sú príčiny tohto nedostatku? Vitamín B1 je označenie pre zlúčeninu tiamín. Je to vo vode rozpustný vitamín, ktorý si naše telo nevie vytvárať a musíme ho preto prijímať v potrave. Tiamín je súčasťou mnohých enzýmov potrebných pre metabolizmus základných živín a je dôležitý pre tvorbu niektorých neuromediátorov. To sú chemické zlúčeniny, ktoré v nervovej sústave prenášajú signály medzi nervovými bunkami.

Veľmi bohatý je obsah tiamínu v kvasniciach, ďalej ho nachádzame v obilninách, ryžových šupkách, vajciach, zemiakoch, v pečeni a mäse zvierat, najmä v bravčovom.

Nedostatok vitamínu B1 a jeho príčiny


Príčinou môže byť nedostatočný prísun tiamínu v potrave, v našich zemepisných šírkach to môže byť prípad chronických ťažko chorých pacientov a alkoholikov. Inou možnosťou sú chronické ochorenia tráviaceho traktu, ktoré sú spojené s poruchami vstrebávania živín a poškodením pečene, opäť veľmi typickým pre alkoholikov.

Prejavy

Najviac postihnuté orgánové sústavy pri nedostatku tiamínu sú nervová sústava a kardiovaskulárny aparát. Plne rozvinuté ochorenie sa nazýva beri-beri a má dve formy - suchú a vlhkú. Pri suchej beri-beri dominuje poškodenie nervov a vzniká polyneuropatia vedúce k brneniu končatín, poruchám reflexov, citlivosti a hybnosti.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Pri vlhkej forme beri-beri je hlavne postihnutie srdca, ktoré sa zväčšuje a prestáva správne pumpovať. Srdcové zlyhávanie je spojené s opuchmi a chorého bez liečby usmrtia. V SR sa s plne rozvinutou beri-beri zrejme nestretneme, ale vyššie spomínané príznaky sa objaviť môžu spolu s únavou, nechutenstvom, búšením srdca, bolesťami hlavy a ďalšími neurčitými ťažkosťami.

Poškodenie očného nervu môže vyvolať poruchy videnia, narušené vnímanie farieb a výpadky zorného poľa. Aj mozog je nedostatkom tiamínu postihnutý a u alkoholikov je práve toto dôležitým faktorom pre vznik Wernickeho encefalopatie a Korsakovovho syndrómu, ktorý sa prejaví poruchami pamäti, demenciou a vymýšľaním si chýbajúcich faktov.

Diagnostika

Pravdepodobnú diagnózu možno urobiť pri prítomnosti niektorej z ťažkostí a zároveň pri rizikových faktoroch nedostatku tiamínu. Pri chronických alkoholikov môžeme nedostatok tiamínu vopred považovať za hotovú vec.

Nedostatok vitamínu B1 a jeho liečba

Tiamín možno podávať vo vitamínových prípravkoch, zvyčajne v komplexe s ostatnými vitamínami zo skupiny B.

Nedostatok vitamínu B1 (tiamín)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.