Vyliec.sk > Choroby > Wernickeho encefalopatia

Wernickeho encefalopatia

Wernickeho encefalopatiaWernickeho encefalopatia je ochorenie mozgu, ktoré úzko súvisí s alkoholizmom. Je nepríjemné pre postihnutého aj pre jeho okolie a výrazne narušuje sociálne vzťahy. Aké sú všetky príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa Wernickeho encefalopatia prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny Wernickeho encefalopatie


Základnou príčinou je nedostatok vitamínu B1 (tiamín) pri podvýžive. V našich zemepisných šírkach súvisí tento nedostatok najmä s chronickým alkoholizmom, kedy postihnutý jedinec prijíma väčšinu energiu v alkohole a málo je, čo sa prejavuje nedostatkom množstva vitamínov a živín. Nedostatok vitamínu B1 má pomerne veľký negatívny efekt na mozog, pretože dochádza k zhoršeniu metabolizmu glukózy, ktorá je pre mozog dôležitým zdrojom energie, a narúša sa tvorba niektorých neurotransmiterov (zlúčeniny zaisťujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami).

Prejavy

Postihnutie mozgu pri Wernickeho encefalopatii sa prejavuje očnými ťažkosťami (narušená hybnosť niektorých očných svalov), stavy zmätenosti a poruchami zacielenia pohybov. Pomerne ľahko môže prejsť do delírového stavu s akútnou zmätenosťou. Okrem postihnutia mozgu môže nedostatok vitamínu B1 spôsobiť aj kardiomyopatiu so zlyhávaním srdca a polyneuropatiu. U alkoholikov sa Wernickeho encefalopatia typicky kombinuje s príznakmi Korsakovho syndrómu zahŕňajúci známky demencie a poruchy pamäte s vymýšľaním si zabudnutých informácií (dohromady potom stav označujeme ako Wernicke-Korsakovov syndróm).

Diagnostika

Základom diagnózy je vyšetrenie neurológom, či psychiatrom. Diagnóza je stanovená na prítomnosti príznakov u človeka trpiaceho podvýživou, v drvivej väčšine s už známym alkoholizmom. Vyšetrenie zvyčajne zahŕňa vykonanie CT vyšetrenia alebo magnetickej rezonancie mozgu k vylúčeniu iných chorôb centrálneho nervového systému.

Liečba

Základom liečby je úplný zákaz alkoholu a dostatočná výživa s podávaním vitamínu B1 (a ďalších vitamínov B-skupiny). Najmä očné prejavy zvyčajne veľmi rýchlo vymiznú, ostatné príznaky môžu miznúť podstatne pomalšie. Okrem toho je značne individuálne, nakoľko sa podarí zlepšiť funkcie mozgu, ktorý bol dlhodobo poškodzovaný alkoholom.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/wernickeho-encefalopatie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.