Wernickeho encefalopatia

Wernickeho encefalopatiaWernickeho encefalopatia je ochorenie mozgu, ktoré úzko súvisí s alkoholizmom. Je nepríjemné pre postihnutého aj pre jeho okolie a výrazne narušuje sociálne vzťahy. Aké sú všetky príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa Wernickeho encefalopatia prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny Wernickeho encefalopatie


Základnou príčinou je nedostatok vitamínu B1 (tiamín) pri podvýžive. V našich zemepisných šírkach súvisí tento nedostatok najmä s chronickým alkoholizmom, kedy postihnutý jedinec prijíma väčšinu energiu v alkohole a málo je, čo sa prejavuje nedostatkom množstva vitamínov a živín. Nedostatok vitamínu B1 má pomerne veľký negatívny efekt na mozog, pretože dochádza k zhoršeniu metabolizmu glukózy, ktorá je pre mozog dôležitým zdrojom energie, a narúša sa tvorba niektorých neurotransmiterov (zlúčeniny zaisťujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami).

Prejavy

Postihnutie mozgu pri Wernickeho encefalopatii sa prejavuje očnými ťažkosťami (narušená hybnosť niektorých očných svalov), stavy zmätenosti a poruchami zacielenia pohybov. Pomerne ľahko môže prejsť do delírového stavu s akútnou zmätenosťou. Okrem postihnutia mozgu môže nedostatok vitamínu B1 spôsobiť aj kardiomyopatiu so zlyhávaním srdca a polyneuropatiu. U alkoholikov sa Wernickeho encefalopatia typicky kombinuje s príznakmi Korsakovho syndrómu zahŕňajúci známky demencie a poruchy pamäte s vymýšľaním si zabudnutých informácií (dohromady potom stav označujeme ako Wernicke-Korsakovov syndróm).

Diagnostika

Základom diagnózy je vyšetrenie neurológom, či psychiatrom. Diagnóza je stanovená na prítomnosti príznakov u človeka trpiaceho podvýživou, v drvivej väčšine s už známym alkoholizmom. Vyšetrenie zvyčajne zahŕňa vykonanie CT vyšetrenia alebo magnetickej rezonancie mozgu k vylúčeniu iných chorôb centrálneho nervového systému.

Liečba

Základom liečby je úplný zákaz alkoholu a dostatočná výživa s podávaním vitamínu B1 (a ďalších vitamínov B-skupiny). Najmä očné prejavy zvyčajne veľmi rýchlo vymiznú, ostatné príznaky môžu miznúť podstatne pomalšie. Okrem toho je značne individuálne, nakoľko sa podarí zlepšiť funkcie mozgu, ktorý bol dlhodobo poškodzovaný alkoholom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/wernickeho-encefalopatie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.