Demencia s Lewyho telieskami

Demencia s Lewyho telieskamiDemencia s Lewyho telieskami patrí medzi neurodegeneratívne choroby, tj. ochorenie prejavujúce sa postupnou degeneráciou centrálneho nervového systému. Demencia s Lewyho telieskami (DLB) je podtyp kortikálnych demencií vyššieho veku. Odhaduje sa, že tvorí 15 – 20 % prípadov všetkých demencií, čo ju radí na tretie miesto. Napriek tomu ostáva veľmi málo diagnostikovaná.

Najčastejšie postihuje mužov nad 75 rokov.

Od prepuknutia prvých príznakov trvá zhruba 7 – 8 rokov a najčastejšie končí smrťou v dôsledku pridruženej choroby alebo úrazu. Spravidla sa diagnostikuje ako atypická Alzheimerova choroba.

V literatúre sa zvykne ešte označovať ako difúzna choroba s Lewyho telieskami, kortikálna choroba s Lewyho telieskami, senilná demencia Lewyho typu, variant Alzheimerovej choroby s Lewyho telieskami.

Demencia s Lewyho telieskami a jej príčiny


Príčiny choroby nie sú celkom jasné, ochorenie sa prejavuje ako určitá kombinácia Alzheimerovej demencie a Parkinsonovej choroby.

Ochorenie dostalo názov podľa tzv. Lewyho teliesok, ktorá boli nachádzané v mozgových bunkách pri pitvách postihnutých osôb. Tieto telieska sú nahromadené patologické bielkoviny v neurónoch.

Prejavy

Chorí trpia postupne sa zhoršujúcou demenciou a pohybovými ťažkosťami podobnými Parkinsonovej chorobe (narušenie tvorby pohybových vzorcov, trasenie rúk, časté pády, a pod.).

Okrem toho sa objavujú halucinácie, väčšinou ide o zrakové halucinácie zvierat a ľudských postáv.

Diagnostika

Diagnózu možno stanoviť na základe neurologického a psychiatrického vyšetrenia podľa kritérií vychádzajúcich z klinických príznakov chorého.

Okrem toho je vhodné vykonať ďalšie vyšetrenia na vylúčenie iných príčin demencie.

Liečba

Základom terapie je psychiatrická liečba s podávaním liekov proti demencii ako sú inhibítory acetylcholínesterázy.

Proti prejavom zmätenosti by nemali byť nasadené inak veľmi obľúbené klasické neuroleptiká, pretože môžu pacientom s týmto typom demencie ublížiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/demence-s-lewyho-telisky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button