Tiky

tikyTiky sú neurologické poruchy, ktoré sa prejavujú prítomnosťou ťažko kontrolovateľných pohybov alebo hlasových prejavov, ktoré sú v mnohých prípadoch značne bizarné. Toto ochorenie nie je nebezpečné, ale veľmi nepríjemne narúša spoločenský života poškodeného.

Príčiny vzniku tikov


Presná príčina tikov nie je jasná, veľmi často vznikajú už v detstve a dospievaní. Majú tendenciu byť častejšie u mužov.

Odhaduje sa, že tikovými poruchami trpí asi 1% populácie, avšak, väčšina patrí do ľahších foriem, ktoré nie sú pozorovateľné.

Príznaky

Existuje viac podtypov tikov. Pomerne časté sú pohybové a hlasové tikové poruchy.

Pohybové majú podobu náhlych, trhavých alebo krútivých pohybov rôznych častí tela vrátane zášklbov, krútenia končatín, žmurkania, pohybu pier, šklbania nosa, vytrhávania vlasov.

Hlasové spočívajú buď vo vydávaní rôznych zvukov vrátane mrnčania, pískania, pokašliavania, grgania.

Zložitejšie hlasové tiky zahŕňajú náhle vykrikovanie určitých slabík alebo slov. U niektorých ľudí spočívajú tiky v neprekonateľnej túžbe opakovať nahlas slová po ľuďoch vo svojom okolí. Za ťažkú formu tikovej poruchy sa považuje Tourettov syndróm, ktorý okrem pohybových tikov zahŕňa aj hlasové tiky, veľmi často ide o nadávanie na verejnosti.

Človek má nad tikmi určitú obmedzenú kontrolu, ale postupne sa zvyšuje vnútorné napätie, ktoré ho donúti tik urobiť, keď tik urobí nasleduje dočasná úľava. Toto má spoločné s obsedantno-kompulzívnou chorobou.

Diagnostika

Ľudia postihnutí tikovou poruchou sú zvyčajne vyšetrení neurológom, pri novo zistenej tikovej poruche je zvyčajne pacient podrobený vyšetrením mozgu pomocou CT vyšetrenia (dospelí) alebo magnetickou rezonanciou (deti).

Liečba

Niektoré stavy sa neliečia, pacienti sú len monitorovaní a ochorenie po čase samo zmizne.

Ak pacient trpí silnými tikmi, ktoré spôsobujú ťažkosti sú nasadené niektoré lieky zo skupiny neuroleptík.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tiky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button