Vyliec.sk > Syndrómy > Tourettov syndróm

Tourettov syndróm

Tourettov syndrómTourettov syndróm je relatívne časté ochorenie, ktoré je medzi laikmi pomerne známe, pretože sa často o ňom rozpráva v televíznych reláciách. Viac informácií o príčinách, prejavoch diagnostike a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Tourettov syndróm a jeho príčiny


Choroba patrí medzi neuropsychiatrické poruchy, jej podstata nie je celkom jasná, ale predpokladá sa určitý vplyv genetiky.

Porucha sa vyskytuje prevažne u detí a počas dospievania sa zmierňuje, alebo úplne vymizne. Choroba sa zrejme vyskytovala aj u viacerých známych historických osobností, napríklad u W. A. Mozarta.

Prejavy

Tourettov syndróm patrí medzi tikové poruchy (tiky). Tiky sú náhle vznikajúce, opakujúce sa, nutkavé činnosti – zvyčajne pohyby alebo vydávania rôznych zvukov vrátane vykrikovania slov. Postihnutie okrem týchto tikov zvyčajne vykazuje príznaky hyperaktivity. Pre laikov najvďačnejším tikom je koprolália, tj. nutkanie vykrikovať sprosté slová.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Tourettov syndróm (prejavy)Väčšina chorých s Tourettovým syndrómom však koproláliu vôbec nemá a trpieva pohybovými tikmi v zmysle nepravidelných zášklbov rôznych častí tela.

Pred objavením sa tiku zvyčajne prichádza neodbytné nutkanie, ktorému postihnutý nedokáže odolať. Je to akýsi pocit vnútorného pretlaku, ktorý sa ventiluje pomocou tiku. Nutkanie a frekvencia tikov sa zhoršuje pri strese.

Diagnostika

Diagnóza sa určuje na základe vyšetrenia neurológom a psychiatrom. Okrem fyzikálneho vyšetrenia možno vykonať ďalšie vyšetrenia ako je EEG alebo CT vyšetrenie, či magnetickú rezonanciu mozgu, ktoré majú za úlohu vylúčiť viditeľné poškodenia mozgu a epilepsiu. Mnohé mierne prípady Tourettovho syndrómu diagnóze pre svoju nenápadnosť uniknú.

Liečba Tourettovho syndrómu

Liečba závisí od všetkých príznakov. Mierne prejavy Tourettovho syndrómu nie je potrebné liečiť a väčšinou postupom času samy odznejú.

Ťažšie a obťažujúce prejavy sa už liečia – buď pomocou psychoterapie, alebo pomocou psychiatrických liekov (najmä antipsychotík).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tourettuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.