Tourettov syndróm

Tourettov syndrómTourettov syndróm je relatívne časté ochorenie, ktoré je medzi laikmi pomerne známe, pretože sa často o ňom rozpráva v televíznych reláciách. Viac informácií o príčinách, prejavoch diagnostike a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Tourettov syndróm a jeho príčiny


Choroba patrí medzi neuropsychiatrické poruchy, jej podstata nie je celkom jasná, ale predpokladá sa určitý vplyv genetiky.

Porucha sa vyskytuje prevažne u detí a počas dospievania sa zmierňuje, alebo úplne vymizne.

Choroba sa zrejme vyskytovala aj u viacerých známych historických osobností, napríklad u W. A. Mozarta.

Prejavy

Tourettov syndróm patrí medzi tikové poruchy (tiky). Tiky sú náhle vznikajúce, opakujúce sa, nutkavé činnosti – zvyčajne pohyby alebo vydávania rôznych zvukov vrátane vykrikovania slov.

Postihnutie okrem týchto tikov zvyčajne vykazuje príznaky hyperaktivity. Pre laikov najvďačnejším tikom je koprolália, tj. nutkanie vykrikovať sprosté slová.

Tourettov syndróm (prejavy)Väčšina chorých s Tourettovým syndrómom však koproláliu vôbec nemá a trpieva pohybovými tikmi v zmysle nepravidelných zášklbov rôznych častí tela.

Pred objavením sa tiku zvyčajne prichádza neodbytné nutkanie, ktorému postihnutý nedokáže odolať. Je to akýsi pocit vnútorného pretlaku, ktorý sa ventiluje pomocou tiku.

Nutkanie a frekvencia tikov sa zhoršuje pri strese.

Diagnostika

Diagnóza sa určuje na základe vyšetrenia neurológom a psychiatrom. Okrem fyzikálneho vyšetrenia možno vykonať ďalšie vyšetrenia ako je EEG alebo CT vyšetrenie, či magnetickú rezonanciu mozgu, ktoré majú za úlohu vylúčiť viditeľné poškodenia mozgu a epilepsiu.

Mnohé mierne prípady Tourettovho syndrómu diagnóze pre svoju nenápadnosť uniknú.

Liečba Tourettovho syndrómu

Liečba závisí od všetkých príznakov. Mierne prejavy Tourettovho syndrómu nie je potrebné liečiť a väčšinou postupom času samy odznejú.

Ťažšie a obťažujúce prejavy sa už liečia – buď pomocou psychoterapie, alebo pomocou psychiatrických liekov (najmä antipsychotík).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tourettuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button