Cluster headache

Cluster headacheCluster headache [klaster hedejk] je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje bolesťou hlavy.

Aké sú príčiny tejto bolesti, ako sa presne prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Postihuje skôr muža a je veľmi nepríjemná, povedzme si teda o nej niečo bližšie.

Cluster headache príčiny


Presná príčina a mechanizmus vzniku bolesti pri cluster headache nie je jasný. U mužov je nesporne asi trikrát vyšší výskyt ako u žien a častejšie sú postihnutí fajčiari. Častý rodinný výskyt záchvatov charakteru cluster headache budí dojem určitého genetického dedičného predpokladu.

Prejavy

Základným prejavom cluster headache sú epizódy veľmi prudkej až šokujúcej bolesti hlavy, ktorá typicky postihuje polovicu hlavy a je silná v okolí oka na postihnutej strane. Bolesť je intenzívna, výrazne silnejšia ako u bežnej migrény a niektorí ľudia ju svojou intenzitou porovnávajú s bolesťou trojklanného nervu.

Postihnutí ľudia počas záchvatu často neznesú prudšie svetlo a hlasnejšie zvuky. Záchvaty trvajú niekoľko minút až hodín a často sa stupňujú. U niektorých nešťastníkov sa bez liečby objavujú až niekoľkokrát denne.

Diagnostika

Pacient je zvyčajne vyšetrený neurológom. Dôležitý je detailný rozbor pacientových ťažkostí a zistenie presných údajov o charaktere ťažkostí.

Ak sa jedná o záchvat bolesti hlavy u doteraz nevyšetreného človeka, je vždy dôležité vykonať vyšetrenie mozgu niektorou z vyšetrovacích metód ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

Bio a Raw potraviny

Liečba

Základom liečby sú lieky zo skupiny triptánov, ktoré sa okrem iného využívajú v terapii migrény. Pomáha aj inhalácia kyslíkom, ktorý zlepší okysličenie mozgu a prípadne aj niektoré silnejšie lieky proti bolesti. V prevencii opakovania záchvatov majú efekt niektoré lieky zo skupiny blokátorov kalciových kanálov.

U najťažších prípadov neovplyvniteľných liekmi sa skúša hlboká mozgová stimulácia (zavedenie špeciálnej stimulačnej sondy do mozgového tkaniva).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cluster-headache

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.