Vyliec.sk > Choroby > MODY cukrovka

MODY cukrovka

MODY cukrovkaMODY cukrovka je skratka pre označenie "maturity Onset diabetes of the young". Ide o vzácnu formu cukrovky, ktorá sa odlišuje od cukrovky 1. typu aj cukrovky 2. typu. Predpokladá sa, že asi 1% všetkých ľudí  trpí novou zistenou cukrovkou .

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny MODY cukrovky


Ako iste vieme, cukrovka 1. typu vzniká v dôsledku zníženej tvorby inzulínu vplyvom autoimunitného zápalu, zatiaľ čo cukrovka 2. typu je metabolická choroba, ktorá vzniká v dôsledku zníženej odpovedavosti tkanív na tvorený inzulín.

MODY cukrovka je odlišná, pretože je jasne geneticky podmienená a poznáme dokonca vyvolávajúci gén mutácie. Týchto mutácií môže byť viacero a podľa prítomnosti konkrétnej mutácie rozlišujeme jednotlivé podtypy MODY. Dôsledkom mutácií je narušenie tvorby inzulínu v bunkách Langerhansových ostrovčekov pankreasu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Vzhľadom ku genetickej podmienenosti nás u MODY iste neprekvapia klasicky rodinný výskyt, chorých väčšinou nájdeme v každej generácii.

Prejavy

Rôzne podtypy MODY majú rôznu závažnosť. Niektoré formy sú zistené pri náhodnom náleze cukru v moči, iné majú klasické prejavy cukrovky pri vznikajúcej hyperglykémii - nadmerný smäd, zvýšené močenie, bolesti brucha, únavu a mnohé ďalšie.

Diagnostika

MODY cukrovka vzniká u detí a dospievajúcich ľudí, ľahko sa môže pomýliť s cukrovkou 1. typu. Oproti cukrovke 1. typu je tu však typický už spomínaný rodinný výskyt, väčšinou v každej generácii (samozrejme aj u cukrovky 1. typu môže byť viac postihnutých v jednej rodine, ale nie je to až tak typické). Ak sa pokúsime nájsť v krvi autoprotilátky * spôsobujúce cukrovku 1. typu, tak u MODY žiadne nebudú.

* Autoprotilátky sú protilátky tvorené imunitným systémom, ktoré napádajú naše vlastné orgány a tkanivá.

Prevencia

Chorobe ako takej nemožno predísť, ale ak je u niekoho MODY cukrovka potvrdená, je vďaka tomu možné vyšetriť ostatných blízkych členov rodiny a zistiť doteraz bezpríznakových jedincov, pri ktorých môže byť včas začatá liečba v snahe znížiť riziko komplikácií dlhodobo neliečenej cukrovky (napr. diabetická retinopatia, diabetická nefropatia, a pod.).

Liečba

Liečba patrí do kompetencie skúseného diabetológa. Oproti cukrovke 1. typu môže byť rad chorých s MODY liečení niektorými liekmi zo skupiny perorálnych antidiabetík (pády), inak sa podáva inzulín.

MODY cukrovka

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.