Nádory nadobličiek

nádory nadobličiekNadoblička je malý párový orgán, ktorý sa nachádza na hornom póle každej z oboch obličiek. Význam nadobličiek je veľký, pretože sa v nich vyrába niekoľko hormónov a to je aj dôvodom, prečo nás nádory nadobličiek zaujímajú.

V úvode si len veľmi zjednodušene povedzme o stavbe a funkcii nadobličky. Tento orgán sa skladá z kôry a drene.

V kôre sa vyrábajú mineralokortikoidné hormóny (najmä aldosterón), ktoré okrem iného ovplyvňujú krvný tlak a koncentráciu minerálov v krvi, a potom glukokortikoidné hormóny (napr. kortizol), ktoré majú pestré spektrum účinkov na metabolizmus a slúžia ako stresové hormóny.

Okrem toho kôra vytvára aj malé množstvo pohlavných hormónov. V dreni sa tvoria akútne stresové hormóny známe ako katecholamíny (napríklad adrenalín a noradrenalín).

Typy nádorov nadobličiek a ich prejavy


Podobne ako v iných orgánoch môžu byť nádory zhubné a nezhubné. Nádory nadobličiek majú tú špecialitu, že niektoré si môžu zachovať schopnosť tvoriť vyššie spomínané hormóny (typické skôr pre nezhubné nádory) a pri ich nadbytočnej tvorbe potom vznikajú najrôznejšie príznaky.

Záleží potom samozrejme na tom, z akých presne buniek nádor vznikol, a či sa vytvoril v kôre alebo dreni.

Nádory kôry nadobličiek

Nádory kôry nadobličiek si môžu ponechať schopnosť tvoriť mineralokortikoidy alebo glukokortikoidy.

Nadprodukcia mineralokortikoidov môže spôsobiť Connov syndróm, ktorého hlavným príznakom je zvýšený krvný tlak a hypokaliémia, nadprodukcia glukokortikoidov spôsobuje Cushingov syndróm.

Nádory môžu vznikať aj z buniek tvoriacich pohlavné hormóny, tieto nádory sa najčastejšie prejavia u detí a dochádza k abnormálnemu rozvoju sekundárnych pohlavných znakov vrátane ochlpenia, predčasnej menštruácie u dievčat a zväčšenia prsníkov u chlapcov.

U dospelých sú symptómy nadprodukcie pohlavných hormónov v nádore nadobličky väčšinou zakryté prirodzenou produkciou pohlavných hormónov v semenníkoch a vaječníkoch.

Problém nastane vtedy, keď nádor nadobličiek začne tvoriť ženské hormóny u muža a naopak. Muži v takom prípade trpia impotenciou a gynekomastiou, ženy trpia nadmerným rastom chlpov (hirzutizmus), zhrubnutím hlasu a poruchami menštruácie.

Tieto zmeny u žien pôsobením mužských pohlavných hormónov označujeme ako virilizáciu.

Zhubné nádory kôry nadobličiek sú oveľa vzácnejšie, schopnosť tvoriť u nich hormóny nebýva zachovaná, ale sú schopné metastázovať po organizme.

Nádory drene nadobličiek

Hlavným nádorom drene nadobličiek je tzv. feochromocytóm. Ten môže byť nezhubný, zhubný a dosť často má zachovanú funkciu tvorby adrenalínu a noradrenalínu.

Záchvatové vyplavovanie týchto hormónov do krvi spôsobuje záchvatové zblednutie, vysoký tlak a bolesti hlavy. Zhubné formy feochromocytómu sú schopné metastázovať.

Z ďalších vzácnych tumorov drene nadobličiek by mohol byť menovaný paraganglióm, ktorý sa môže vyskytovať aj inde v tele.

Diagnostika nádorov nadobličiek

Nádory nadobličiek môžu byť zistené z krvi (alebo z moču u feochromocytómu), kde sa zistí zvýšená koncentrácia hormónov alebo ich metabolických produktov – jedná sa však o zložitejšie vyšetrenia, ktoré vykonávajú endokrinológovia.

Nádory nadobličiek môžu byť nájdené pomocou zobrazovacích metód ako je ultrazvuk alebo CT vyšetrenie.

Pod CT kontrolou je niekedy možné vykonať cielenú biopsiu nádorového tkaniva na získanie vzorky na histologické vyšetrenie.

Liečba

Nádory nadobličiek sa liečia základnou terapiou, ktorou je chirurgické odstránenie nádoru vrátane postihnutej nadobličky.

U zhubných nádorov môže byť rozsah operácie významne väčší a v niektorých prípadoch sa podáva aj chemoterapia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nadory-nadledvin

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button