Vyliec.sk > Príznaky > Virilizácia

Virilizácia

VirilizáciaProblém virilizácie sa týka žien. Virilizácia znamená, že sa žena začne strácať ženské rysy a tie sú nahradzované rysmi mužskými. Určitá virilizácia môže vzniknúť prirodzene u starších žien po prebehnutí prechodu, okrem toho však môže sprevádzať aj viacero chorobných stavov a objaviť sa môže v akomkoľvek veku.

Virilizácia a jej príčiny:


Príčinou virilizácie je buď pokles koncentrácie ženských pohlavných hormónov, alebo priame vystavenie ženského tela mužským pohlavným hormónom. Uvádzame tu aspoň niektoré z týchto stavov:

1. Kongenitálna adrenálna hyperplázia

Toto je vrodená hormonálnou choroba s poruchou metabolizmu steroidných hormónov v nadobličkách. Kongenitálna adrenálna hyperplázia má rad podtypov, najčastejšie z nich narúšajú tvorbu glukokortikoidných a mineralokortikoidových hormónov, spôsobia nadmernú tvorbu mužských pohlavných hormónov.

Ak je postihnuté dieťa ženského pohlavia, dôjde k virilizácií.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

2. Syndróm polycystických ovárií

Tento stav je spojený s poruchami menštruácie, výskytom cýst na vaječníkoch a zvýšenou produkciou mužských pohlavných hormónov v tele ženy.

3. Nádory

Niektoré nádory môžu spôsobiť produkciu nadbytku mužských pohlavných hormónov a to spôsobí virilizáciu.

Patria sem niektoré nádory hypofýzy (ktorých hormóny stimulujú inak normálne nadobličky k vyššej produkcii mužského pohlavného hormónu), potom niektoré nádory nadobličiek (ktoré vyrábajú nadbytok mužského pohlavného hormónu) a v neposlednom rade potom niektoré vzácne zárodočné nádory vaječníkov.

4. Hormonálna terapia mužskými pohlavnými hormónmi

Terapia sa vykonáva u ľudí s poruchou sexuálnej identifikácie, kedy sa človek geneticky narodená žena považuje za muža. Hormonálnou terapiou musí samozrejme predchádzať rad psychiatrických vyšetrení.

5. Anabolické steroidy

Užívanie anabolických steroidov u žien môže spôsobiť virilizáciu pomerne spoľahlivo.

Odstrašujúcim prípadom sú niektoré športovkyne komunistického východného bloku zo 70. a 80. rokov (NDR, ČSSR, ZSSR a ďalšie), ktoré anabolické steroidy a ďalšie formy dopingu užívali bežne a bolo to na nich vidieť.

Virilizácia a jej prejavy

Ako bolo povedané vyššie, u žien sa objavia mužské črty. Niekedy sa u žien môže objaviť nadmerné ochlpenie (hirzutizmus), zhrubne im hlas, objavujú sa zmeny správania (mužské správanie, ráznosť, väčšia agresivita), akné a zväčšenie svalovej hmoty.

Môžu byť prítomné aj zmeny na vonkajších genitáliách, hlavne keď sa virilizácia objaví v dospievaní. Súčasťou týchto zmien je najmä zväčšenie a zmohutnenie klitorisu.

Pozn: Pokiaľ dôjde k virilizáciu už u plodu ženského pohlavia v maternici, môže dôjsť k výrazným deformáciám ženských pohlavných orgánov, ktoré môžu svojim vzhľadom začať viac či menej pripomínať mužské pohlavné orgány.

Virilizácia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.