Virilizácia

VirilizáciaProblém virilizácie sa týka žien. Virilizácia znamená, že sa žena začne strácať ženské rysy a tie sú nahradzované rysmi mužskými. Určitá virilizácia môže vzniknúť prirodzene u starších žien po prebehnutí prechodu, okrem toho však môže sprevádzať aj viacero chorobných stavov a objaviť sa môže v akomkoľvek veku.

Virilizácia a jej príčiny:

Príčinou virilizácie je buď pokles koncentrácie ženských pohlavných hormónov, alebo priame vystavenie ženského tela mužským pohlavným hormónom.

Uvádzame tu aspoň niektoré z týchto stavov:

1. Kongenitálna adrenálna hyperplázia

Toto je vrodená hormonálnou choroba s poruchou metabolizmu steroidných hormónov v nadobličkách.

Kongenitálna adrenálna hyperplázia má rad podtypov, najčastejšie z nich narúšajú tvorbu glukokortikoidných a mineralokortikoidových hormónov, spôsobia nadmernú tvorbu mužských pohlavných hormónov. Ak je postihnuté dieťa ženského pohlavia, dôjde k virilizácií.

2. Syndróm polycystických ovárií

Tento stav je spojený s poruchami menštruácie, výskytom cýst na vaječníkoch a zvýšenou produkciou mužských pohlavných hormónov v tele ženy.

3. Nádory

Niektoré nádory môžu spôsobiť produkciu nadbytku mužských pohlavných hormónov a to spôsobí virilizáciu.

Patria sem niektoré nádory hypofýzy (ktorých hormóny stimulujú inak normálne nadobličky k vyššej produkcii mužského pohlavného hormónu), potom niektoré nádory nadobličiek (ktoré vyrábajú nadbytok mužského pohlavného hormónu) a v neposlednom rade potom niektoré vzácne zárodočné nádory vaječníkov.

4. Hormonálna terapia mužskými pohlavnými hormónmi

Terapia sa vykonáva u ľudí s poruchou sexuálnej identifikácie, kedy sa človek geneticky narodená žena považuje za muža.

Hormonálnou terapiou musí samozrejme predchádzať rad psychiatrických vyšetrení.

5. Anabolické steroidy

Užívanie anabolických steroidov u žien môže spôsobiť virilizáciu pomerne spoľahlivo.

Odstrašujúcim prípadom sú niektoré športovkyne komunistického východného bloku zo 70. a 80. rokov (NDR, ČSSR, ZSSR a ďalšie), ktoré anabolické steroidy a ďalšie formy dopingu užívali bežne a bolo to na nich vidieť.

Virilizácia a jej prejavy

Ako bolo povedané vyššie, u žien sa objavia mužské črty. Niekedy sa u žien môže objaviť nadmerné ochlpenie (hirzutizmus), zhrubne im hlas, objavujú sa zmeny správania (mužské správanie, ráznosť, väčšia agresivita), akné a zväčšenie svalovej hmoty.

Môžu byť prítomné aj zmeny na vonkajších genitáliách, hlavne keď sa virilizácia objaví v dospievaní. Súčasťou týchto zmien je najmä zväčšenie a zmohutnenie klitorisu.

Pozn: Pokiaľ dôjde k virilizáciu už u plodu ženského pohlavia v maternici, môže dôjsť k výrazným deformáciám ženských pohlavných orgánov, ktoré môžu svojim vzhľadom začať viac či menej pripomínať mužské pohlavné orgány.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/virilizace

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button