Hirzutizmus

HirzutizmusHirzutizmus je nepríjemný príznak, ktorý postihuje osoby ženského pohlavia. V drvivej väčšine súvisí hirzutizmus s hormonálnou nerovnováhou. Tento príznak v podstate znamená abnormálne nadmerné ochlpenie u ženy, keď jej začnú rásť chlpy na neobvyklých miestach (líca, trup, brada, oblasť hornej pery, a pod.).

Hirzutizmus a jeho príčiny


Za rast chlpov a fúzov sú zodpovedné mužské pohlavné hormóny (androgény, testosterón). Malé množstvo je ich tvorené aj v tele ženy, ale za normálnych okolností toto malé množstvo ťažkosti nespôsobuje.

Problém nastane, keď sa androgénov začne tvoriť nadmerné množstvo. Tento stav môžu vyvolať niektoré nádory nadobličiek, niektoré nádory vaječníkov, kongenitálna adrenálna hyperplázia a syndróm polycystických vaječníkov.

Vyššie hladiny androgénov boli pozorované u obéznych žien, ich tkanivá vykazovali zvýšenú odolnosť voči inzulínu (inzulínová rezistencia).

Ďalšou príčinou môže byť užívanie anabolických steroidov (prípad niektorých športovkýň).

Z prirodzených príčin môže byť hirzutizmus viditeľný u niektorých žien po menopauze, keď sa objaví hormonálna nerovnováha v prospech mužských pohlavných hormónov.

Prejavy

Okrem abnormálneho ochlpenia vo vyššie popísaných lokalizáciách sa u žien s hirzutizmom zhoršuje kvalita pleti, pleť je mastnejšia a objavuje sa akné (alebo sa zhoršuje).

Ďalšie sprievodné príznaky nadbytku androgénov sa označujú ako virilizácia (zhrubnutie hlasu, nárast svalovej hmoty, vypadávanie vlasov, a pod.).

Diagnostika

Žena trpiaca klinickými príznakmi hirzutizmu má byť vyšetrená endokrinológom, čo je internista špecializujúci sa na choroby hormonálneho systému.

Ten môže stanoviť hladiny androgénov a prípadne pacientku ďalej dovyšetriť.

Súčasťou vyšetrenia by mal byť určite ultrazvuk brucha so zameraním sa na nadobličky a vaječníky.

Liečba

Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny. Ide o pomerne komplikovanú tematiku, preto sa uspokojme s tvrdením, že sa môžu podávať lieky tlmiace tvorbu, alebo účinok androgénov, ďalej niektoré preparáty hormonálnej antikoncepcie, zlúčenina spironolaktón a látky znižujúce rezistenciu tkanív voči inzulínu (metformín).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hirsutismus-nadmerne-ochlupeni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button