Diabetológia

Choroby v odbore diabetológia:Vyšetrenia v odbore diabetológia:
 
Ateroskleróza

Ateroskleróza

Ateroskleróza je zložitý dej, ktorý sa dá pri veľkom zjednodušení opísať ako poškodzovanie ciev spojené s postupným ukladaním tuku do ich stien. Na vzniku tukových aterosklerotických plátov sa významne podieľa aj imunitný systém. Tento proces prebieha dlhodobo u všetkých ľudí s väčšou alebo menšou závažnosťou a je spojený s mnohými komplikáciami. Hlavným dôsledkom je postupné …

Cukrovka

Cukrovka (diabetes mellitus)

Cukrovka alebo odborne diabetes mellitus je veľmi rozšírené ochorenie, ktoré má viacero podtypov. Ochorenie je spojené so zvýšenou hladinou krvného cukru (hyperglykémia) a pri dlhodobom priebehu spôsobuje početné komplikácie. Tento článok si kladie za úlohu krátko opísať jednotlivé podtypy cukrovky a povedať k nim základné informácie. O ich prejavoch, diagnostike, liečbe a komplikáciách si potom …

Cukrovka 1. typu

Cukrovka 1. typu

Táto choroba je veľmi známou formou cukrovky, je však oveľa vzácnejšia ako v populácii rozšírená cukrovka 2. typu. Hlavným dôsledkom tejto choroby je zvýšená hodnota hladiny cukru v krvi.

Cukrovka 2. typu

Cukrovka 2. typu

Cukrovka 2. typu je veľmi rozšírené ochorenie. Ide celosvetovo o najčastejšiu formu cukrovky, vo vyspelých štátoch ňou trpí vyše 10% populácie a toto číslo sa stále zvyšuje. Teraz si povedzme niečo o tom ako sa táto choroba nepríjemne prejavuje a aké sú jej hlavné príčiny.

Diabetická ketoacidóza

Diabetická ketoacidóza

Diabetická ketoacidóza je nebezpečný stav, ktorý nastáva typicky u diabetikov 1. typu, ktorí nie sú liečení, alebo sú liečení nedostatočne. Bez lekárskej pomoci môže diabetická ketoacidóza skončiť až smrťou.

Diabetická noha

Diabetická noha

Diabetická noha je relatívne častou a smutnou komplikáciou cukrovky (teda zvyčajne cukrovky 1. typu a cukrovky 2. typu). Množstvo prípadov diabetickej nohy nakoniec zbytočne končieva rozsiahlymi amputáciami. Zbytočne preto, že riziko rozvoja tejto komplikácie sa dá relatívne ľahko znížiť. Povedzme si o diabetickej nohe niečo viac.

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia je jednou z mnohých cievnych komplikácií cukrovky. Jedná sa o veľmi vážny stav, ktorý môže chorému spôsobiť trvalú a nevratnú slepotu. Diabetická retinopatia, čo všetko ju môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a ako liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Hyperkaliémia

Hyperkaliémia (vysoký draslík)

Hyperkaliémia označuje stav, keď je zvýšená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka po 3,8 mmol/liter, hovoríme o …

inzulínová rezistencia

Inzulínová rezistencia

Inzulínová rezistencia nie je bežným ľuďom až tak známy pojem, ide však o veľmi rozšírený a významný stav, ktorý je spoluzodpovedný za vznik cukrovky 2. typu a s ňou súvisiacich ďalších chorôb a komplikácií.

LADA cukrovka

LADA cukrovka

LADA cukrovka je označenie pre určitý charakteristický subtyp cukrovky 1. typu. Ako iste vieme, cukrovka 1. typu je autoimunitné ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku poškodenia buniek pankreasu tvoriacich inzulín. Nedostatok inzulínu spôsobí poruchu metabolizmu cukru glukózy, čo je dôležitý zdroj energie. Klasická cukrovka 1. typu vzniká u mladých ľudí pod 20 rokov veku.

MODY cukrovka

MODY cukrovka

MODY cukrovka je skratka pre označenie „maturity Onset diabetes of the young“. Ide o vzácnu formu cukrovky, ktorá sa odlišuje od cukrovky 1. typu aj cukrovky 2. typu. Predpokladá sa, že asi 1% všetkých ľudí  trpí novou zistenou cukrovkou . Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko …

Pompeho choroba

Pompeho choroba

Pompeho choroba je vrodené, geneticky podmienené ochorenie, ktoré patrí medzi tzv. Glykogenózy, tj. choroby postihujúce metabolizmus glykogénu. Porucha je veľmi vzácna a bežne sa našťastie nevyskytuje. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Dá sa Pompeho choroba liečiť a ako sa prejavuje? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka (čiže gestačný diabetes mellitus, GDM) je metabolické ochorenie vznikajúce v tehotenstve. U rizikovej skupiny žien sa vykonáva medzi 24. a 28. orálny glukózový tolerančný test (OGTT – vypitie 250 ml sladkej vody a meranie glykémie pred, po 60. a 120. minútach od vypití). U veľmi rizikových už v prvom trimestri gravidity. V prípade …

Von Gierkeho choroba

Von Gierkeho choroba

Von Gierkeho choroba je tiež známa ako Gierkeho choroba. Ide o veľmi nepríjemné ,vrodené a geneticky podmienené ochorenie, ktoré patrí medzi glykogenózy, tj. Choroby postihujúce metabolizmus glykogénu. Porucha je veľmi vzácna a predpokladá sa výskyt asi u 1 novorodenca na 60-100 tisíc zdravých pôrodov. Ako sa prejavuje Von Gierkeho choroba? Aké sú príčiny jej vzniku …

 
diagnostika cukrovky

Diagnostika cukrovky

Diagnostika cukrovky je v podstate veľmi jednoduchá – spočíva v odbere krvi a zistení koncentrácie cukru v krvi (tzv. glykémia). Hodnota glykémie sa udáva v milimoloch na liter [mmol/l]. Ako sa pri diagnostike cukrovky postupuje? Prvý odber vykonávame kedykoľvek počas dňa a pacient pred ním nemusí byť nalačno. Pri tomto náhodnom odbere môže dôjsť ku …

Orálny glukózový tolerančný test

Orálny glukózový tolerančný test

Čo je to orálny glukózový tolerančný test, aký je jeho princíp a využitie? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho nevýhody? Orálny glukózový tolerančný test (OGTT) znie veľmi zložito, ale je to v skutočnosti v podstate veľmi jednoduché vyšetrenie, ktoré slúži v diagnostike cukrovky, najmä cukrovky 2. typu a tehotenskej cukrovky.

vyšetrenie C-peptidu

Vyšetrenie C-peptidu

Vyšetrenie C-peptidu má veľký význam v internej medicíne, najmä v diabetológii. Čo je to vyšetrenie C-peptidu, aké je jeho využitie a aké sú nevýhody tohto vyšetrenia?

vyšetrenie glykovaného hemoglobínu

Vyšetrenie glykovaného hemoglobínu

Čo je to vyšetrenie koncentrácie glykovaného hemoglobínu, aké je jeho využitie, ako sa vykonáva a vyhodnocuje? Aké sú nevýhody tohto vyšetrenia? Koncentrácia glykovaného hemoglobínu je laboratórna hodnota, ktorá sa využíva v internom lekárstve v diabetológii. Neslúži síce k priamej diagnostike cukrovky, ale môže nám pomôcť rozhodnúť o tom, ako úspešne je u daného človeka cukrovka liečená.

vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu je denným chlebom lekárov na väčšine oddelení aj v ambulanciách, špeciálny význam má predovšetkým pre hematológa. Z krvného obrazu môžeme zistiť veľké množstvo informácií, a preto je nutné o tomto vyšetrení niečo vedieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.