Vyliec.sk > Vyšetrenia > Vyšetrenie glykovaného hemoglobínu

Vyšetrenie glykovaného hemoglobínu

vyšetrenie glykovaného hemoglobínuČo je to vyšetrenie koncentrácie glykovaného hemoglobínu, aké je jeho využitie, ako sa vykonáva a vyhodnocuje? Aké sú nevýhody tohto vyšetrenia?

Koncentrácia glykovaného hemoglobínu je laboratórna hodnota, ktorá sa využíva v internom lekárstve v diabetológii. Neslúži síce k priamej diagnostike cukrovky, ale môže nám pomôcť rozhodnúť o tom, ako úspešne je u daného človeka cukrovka liečená.

Hemoglobín je, ako každý určite vie, krvné farbivo nachádzajúce sa v červených krvinkách. Hemoglobín je životne dôležitý, pretože viaže kyslík a rozvádza ho po organizme. Zistilo sa, že na určité množstvo hemoglobínu sa viaže krvný cukor glukóza a tak vzniká už spomínaný glykovaný hemoglobín. Platí fakt, že keď je hladina krvného cukru vyššia ako normálne (hyperglykémia), tak aj koncentrácie glykovaného hemoglobínu sa zvyšuje. Spojenie glukóza-hemoglobín je pevné a až do odbúrania príslušnej červenej krvinky a jej hemoglobínu, pričom životná doba konkrétnej červenej krvinky (a jej hemoglobínu) je 120 dní.

Využitie vyšetrenia


Pomerne dlhý polčas rozpadu hemoglobínu (pozri. vyššie) zaručuje, že nás glykovaný hemoglobín síce nepriamo, ale pomerne presne informuje o tom, či má pacient v posledných mesiacoch častú a výraznú hyperglykémiu. Glykovaný hemoglobín odoberajú diabetológovia raz za čas u pacientov s liečenou cukrovkou (cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu, LADA, MODY, tehotenská cukrovka) a vďaka nemu zisťujú, ako dobre je cukrovka kompenzovaná.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Glykovaný hemoglobín nám samozrejme nepovie, či je problém v tom, že má pacient zlú liečbu, alebo preto, že nedodržiava diétne opatrenia – vyhodnotenie testu závisí na danom lekárovi a na konzultácií s pacientom.

Prevedenie vyšetrenia

Na vyšetrenie glykovaného hemoglobínu stačí jednoduchý odber krvi a jej vyšetrenie v biochemickom laboratóriu.

Vyhodnotenie

Glykovaný hemoglobín (laboratórna skratka HbA1c) je percentuálna hodnota ktorá vyjadruje pomer množstva glykovaného hemoglobínu ku celkovému množstva hemoglobínu. Normálny výsledok u zdravého človeka je väčšinou menej ako 4% glykovaného hemoglobínu, u dobre liečených diabetikov by mala byť hodnota pod 6%.

Okrem percentuálneho zhodnotenia je možné hodnotiť množstvo glykovaného hemoglobínu v koncentračných jednotkách v miliekvivalent na liter.

Nevýhody

Vyšetrenie glykovaného hemoglobínu je jednoduché a cenné orientačné vyšetrenie, ale nemusí byť vždy presné.

Boli popisované aj značné odchýlky pri niektorých situáciách ako sú stavy po operáciách, po väčších krvných stratách a u pokročilých štádií chronického zlyhania obličiek.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/glykovany-hemoglobin

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.