Delírium tremens

delírium tremensO delíriu sme spracovali všeobecný článok, v ktorom uvádzame, že ho možno definovať ako záchvat zmätenosti. Delírium je celkovo typické pre starších pacientov, ktorí sa v nočných hodinách ocitnú v cudzom prostredí, napríklad v nemocnici. Delírium tremens je špeciálny podtyp delirantného stavu, ktorý úzko súvisí s alkoholizmom.

Delírium tremens a jeho príčiny


Tento stav typicky vzniká u chronického alkoholika, ktorý z nejakého dôvodu náhle prestal piť alkohol.

Delírium tremens potom vzniká ako reakcia centrálneho nervového systému na nečakaný pokles hladiny etanolu v krvi – ide teda o závažnú formu abstinenčného syndrómu pri vysadení alkoholu.

Opäť tu pozorujeme častejší výskyt u človeka, ktorý sa ocitol v cudzom prostredí, a skôr v nočných hodinách.

Prejavy

Objavujú sa klasické príznaky delíria – zmätenosť, porucha vnímania reality, tendencia k agresívnemu reagovaniu, pocit ohrozenia, snaha o útek a pod. Pre rozvíjajúce sa delírium tremens je však typický aj tras rúk [Tremosa = tras] a halucinácie.

Vďačnou a medzi ľuďmi známou halucináciou sú často zmieňované biele myšky, ale môže sa jednať prakticky o akejkoľvek predstavy vrátane niektorých veľmi bizarných.

Delírium trvá niekoľko dní, väčšinou vymizne do 5 dní od začiatku príznakov.

Diagnostika

Triaška, nepokoj a zmätenosť u pacienta s preukázaným alkoholizmom, ktorý prestal piť je krajne podozrivé a k diagnóze delíria tremens väčšinou postačujúce.

Ak je to možné, mal by však diagnózu stanoviť psychiater, ktorý odporučí ďalší postup.

Liečba

Základom je tlmenie pacienta. Väčšinou sa podávajú vysoké dávky sedatívne pôsobiacich liekov z skupiny benzodiazepínov (napr. Diazepam v tabletkách alebo Apaurin injekčne).

Ďalšími používanými liekmi sú niektoré tlmiace lieky zo skupiny antipsychotík. Ide často o vysoké dávky liekov, ktoré by normálneho človeka spoľahlivo tvrdo uspali, u pacienta v delíriu je však ich efekt oveľa slabší.

V prípade nutnosti sa musí pacientovi s fyzikálnymi obmedzeniami zabezpečiť pokoj na lôžku a dostatočný prísun tekutín (ak nie je schopný ich vypiť, potom v infúziách).

Vhodné je kontrolovať vnútorné prostredie pacienta (krvné odbery) a zabrániť odchýlkam v koncentráciách minerálov.

Po skončení delíria tremens a stabilizácii stavu je nutné začať liečiť vlastný problém alkoholizmu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/delirium-tremens

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button