Abstinenčné príznaky pri alkoholizme

abstinenčný stav a abstinenčné príznaky pri alkoholizmeAbstinenčný stav alebo inými slovami abstinenčné príznaky pri alkoholizme patria do skupiny odvykacích stavov, ktoré môžu nastať pri všetkých návykových látkach. Ich priebeh môže byť niekedy veľmi ťažký s psychickými a fyzickými príznakmi. Viac podrobnosti o týchto príznakoch sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny abstinenčných príznakov pri alkoholizme


Abstinenčné príznaky pri alkoholizme sa objavujú u alkoholikov, tj. ľudí regulárne závislých na alkohole potom, čo z nejakého dôvodu náhle obmedzia alebo úplne vysadia alkohol.

To, že je zle príležitostnému alkoholikovi potom, čo to deň predtým výnimočne s alkoholom prehnal je normálne, nejedná sa o abstinenčný stav, ale len o obyčajnú opicu.

Prejavy abstinenčného stavu

Abstinenčný stav sa objaví do niekoľkých hodín alebo maximálne niekoľkých dní po vysadení alkoholu a je psychický a fyzický.

Postihnutý sa cíti veľmi zle, má vysoký tlak, trasie sa, potí sa, búši mu srdce, je mu nevoľno, zvyčajne opakovane zvracia.

Pri ťažších stavoch môže byť značne zvýšená telesná teplota a môžu sa objaviť epileptické záchvaty.

Z psychických prejavov dominuje úzkosť, pomerne vysoké riziko je rozvoj tzv. delíria tremens, čo je porucha vedomia prejavujúca sa triaškou, halucináciami a zmätenosťou, kedy môže byť dotyčný aj agresívny.

Pri ťažkých prejavov abstinenčného syndrómu môže postihnutý aj zomrieť.

Diagnostika abstinenčných príznakov pri alkoholizme

Diagnózu určíme ľahko. Alkoholik, ktorý prestal piť má spomínané príznaky. Skutočne typický je tras rúk a celého tela.

Liečba

Základom terapie sú tlmiace látky zo skupiny benzodiazepínov v abnormálne veľkých dávkach, ktoré by normálneho človeka tvrdo uspali.

Okrem toho možno aplikovať niektoré antipsychotiká, v prípade nespolupracujúceho pacienta je možná aplikácia v podobe vnútrosvalových alebo vnútrožilových injekcií.

Ťažšie stavy je rozhodne nutné liečiť počas hospitalizácie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/abstinencni-priznaky-u-alkoholu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button