Vyliec.sk > Príznaky > Amaurosis fugax

Amaurosis fugax

príznak amaurosis fugaxČo je to Amaurosis fugax, aké sú jeho príčiny a prejavy? Ako tento príznak diagnostikovať a ako ho môžeme liečiť? Amaurosis fugax označenie pre krátkodobú stratu zraku na jedno oko. Hoci netrvá príliš dlho (sekundy, maximálne minúty), môže ísť o príznak veľmi závažných stavov, a preto sa oplatí ho nepodceňovať a po jeho prebehnutí navštíviť lekára.

Príčiny Amaurosis fugaxu


Príčiny môžu byť buď očné, neurologické, alebo kardiovaskulárne. U očných príčin je prítomné postihnutie niektorej časti oka, ktoré spôsobí krátkodobú poruchu prenosu videného obrazu na sietnicu. Tento príznak môže sprevádzať napríklad zápal rohovky, niektoré formy zeleného zákalu, krvácanie do oka, zápaly dúhovky a ďalšie stavy. U neurologických príčin je potom porucha prenosu signálu zo sietnice do zrakového mozgového centra. Z neurologických príčin môže ísť o dôsledok zápalu zrakového nervu, roztrúsenej sklerózy, mozgového nádoru a migrény. Závažné sú tiež kardiovaskulárne príčiny. Častým podtypom sú embolizačné príčiny, kedy v niektorej cieve dochádza k vzniku krvnej zrazeniny, ktorej malá časť sa odlomí a vnikne do drobnej tepny, ktorá zásobuje oko. To vedie ku krátkej poruche zraku, ktorá vymizne vďaka rozpusteniu zrazeniny. V podstate ide o formu prechodného ischemického ataku (s rizikom rozvoja ischemickej mozgovej mŕtvice), ktorého príčinou môže byť ateroskleróza mozgových tepien, najmä aterosklerotické zúženie karotídy, fibrilácia predsiení s ďalšími poruchami rytmu vedúcimi k vzniku zrazenín v srdci a pri zvýšenej zrážanlivosti krvi. Amaurosis fugax sa môže objaviť aj u hypertenznej krízy a u niektorých vaskulitíd postihujúcich krčné a mozgové cievy.

Prejavy

Počas tohto stavu dochádza ku krátkemu oslabeniu (rozmazaniu obrazu) alebo úplnej strate zraku. Postihnutie býva typicky jednostranné, na druhé oko sa dá vidieť normálne.

Diagnostika

Po príhode amaurosis fugax by mal byť človek vyšetrený očným lekárom k vylúčeniu očných príčin, neurológom k vylúčeniu príčin neurologických a internistom k vylúčeniu príčin kardiovaskulárnych. Súčasťou vyšetrenia by vždy malo byť očné vyšetrenie, EKG, ultrazvuk tepien, echokardiografia a CT vyšetrenie (alebo magnetická rezonancia) mozgu. Ďalšie vyšetrenia potom závisia na výsledkoch spomínaných vyšetrovacích metód.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Liečba závisí na vyvolávajúcej príčine. Tento príznak je vhodné chápať nie ako chorobu, ale skôr príznak niektorého chorobného stavu. Ak tento stav diagnostikujeme a začneme správne liečiť (ak je to možné) amaurosis fugax sa už nebude opakovať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/amaurosis-fugax

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.