Predávkovanie vitamínom A

Predávkovanie vitamínom AAko sa predávkovanie vitamínom A prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť?

Vitamín A (axeroftol, retinol) naše telo nutne potrebuje, pri jeho nedostatku sa objavia rôzne ťažkosti vrátane porúch zraku (rodopsínu). Vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch, môže sa v organizme hromadiť a dá sa ním aj predávkovať. Niektoré prípady predávkovania môžu skončiť aj smrťou.

Predávkovanie vitamínom A a jeho príčiny


Zvýšený príjem vitamínu A, ktorý by spôsobil predávkovanie, nie je častý. Popisovaný je prípad, kedy došlo k smrteľnému predávkovania u polárnikov, ktorí zjedli veľké množstvo pečene ľadového medveďa, čo je orgán na vitamín A veľmi bohatý.

Podobne nebezpečné by mohli byť akékoľvek doplnky stravy obsahujúce vysoké množstvo vitamínu A.

Prejavy

Otrava môže byť akútna pri jednorazovom príjme veľmi veľkého množstva vitamínu A, alebo chronická (postupná) pri dlhodobom príjme zvýšeného množstva vitamínu.

Vitamín A v nadbytku narúša kostný metabolizmus, spôsobuje rednutie kostíich bolesti a uvoľňovanie vápnika z kostí do krvi za vzniku hyperkalcémie.

Pri predávkovaní sa okrem toho objavujú kožné problémy (vyrážky, padanie vlasov) a neurologické príznaky ako sú slabosť, motanie hlavybolesti hlavy a dvojité videnie.

Z tráviacich ťažkostí je prítomné nechutenstvo, nevoľnosť a častejšie zvracanie. Ukladanie vitamínu A do pečene ju poškodzuje a môže spôsobiť vznik cirhózy pečene alebo jej zlyhanie.

Diagnostika

Nie je iste ľahké stanoviť podobne vzácnu diagnózu, zvýšená hladina vitamínu A môže byť zistená v krvnom nábere, čo však nepreskúma a nenahlási bežné laboratórium.

Okrem toho je toto vyšetrenie často nepresné.

Predávkovanie vitamínom A a jeho liečba

Dôležité je zastaviť príjem potravín alebo doplnkov stravy, ktoré obsahujú vysoké množstvo vitamínu A.

V niektorých prípadoch postihnutým pomohlo zvýšenie príjmu vitamínu E.

Ak nahromadenie vitamínu A v tkanive pečene spôsobilo nezvratné poškodenie pečene, potom je niekedy nutné zvážení jej transplantáciu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/predavkovani-vitaminem-a

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button