Úvod / Choroby / Predávkovanie vitamínom A

Predávkovanie vitamínom A

Predávkovanie vitamínom AAko sa predávkovanie vitamínom A prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť?

Vitamín A (axeroftol, retinol) naše telo nutne potrebuje, pri jeho nedostatku sa objavia rôzne ťažkosti vrátane porúch zraku (rodopsínu). Vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch, môže sa v organizme hromadiť a dá sa ním aj predávkovať. Niektoré prípady predávkovania môžu skončiť aj smrťou.

Predávkovanie vitamínom A a jeho príčiny:


Zvýšený príjem vitamínu A, ktorý by spôsobil predávkovanie, nie je častý. Popisovaný je prípad, kedy došlo k smrteľnému predávkovania u polárnikov, ktorí zjedli veľké množstvo pečene ľadového medveďa, čo je orgán na vitamín A veľmi bohatý.

Podobne nebezpečné by mohli byť akékoľvek doplnky stravy obsahujúce vysoké množstvo vitamínu A.

Prejavy:

Otrava môže byť akútna pri jednorazovom príjme veľmi veľkého množstva vitamínu A, alebo chronická (postupná) pri dlhodobom príjme zvýšeného množstva vitamínu.

Vitamín A v nadbytku narúša kostný metabolizmus, spôsobuje rednutie kostíich bolesti a uvoľňovanie vápnika z kostí do krvi za vzniku hyperkalcémie. Pri predávkovaní sa okrem toho objavujú kožné problémy (vyrážky, padanie vlasov) a neurologické príznaky ako sú slabosť, motanie hlavybolesti hlavy a dvojité videnie.

Z tráviacich ťažkostí je prítomné nechutenstvo, nevoľnosť a častejšie zvracanie. Ukladanie vitamínu A do pečene ju poškodzuje a môže spôsobiť vznik cirhózy pečene alebo jej zlyhanie.

Diagnostika:

Nie je iste ľahké stanoviť podobne vzácnu diagnózu, zvýšená hladina vitamínu A môže byť zistená v krvnom nábere, čo však nepreskúma a nenahlási bežné laboratórium. Okrem toho je toto vyšetrenie často nepresné.

Predávkovanie vitamínom A a jeho liečba:

Dôležité je zastaviť príjem potravín alebo doplnkov stravy, ktoré obsahujú vysoké množstvo vitamínu A. V niektorých prípadoch postihnutým pomohlo zvýšenie príjmu vitamínu E. Ak nahromadenie vitamínu A v tkanive pečene spôsobilo nezvratné poškodenie pečene, potom je niekedy nutné zvážení jej transplantáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *