Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Nedostatok vitamínu B5 (kyselina pantoténová)

Nedostatok vitamínu B5Vitamín B5 je označením pre zlúčeninu známu ako kyselina pantoténová. Patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode, naše telo ho nedokáže vytvárať, a sme preto nútení prijímať ho v potrave. Kyselina pantoténová je v potravinách veľmi rozšírená. Podobne ako ostatné vitamíny skupiny B je bohato zastúpená v kvasniciach, nájdeme ju aj v obilninách, vajciach, strukovinách a vo vnútornostiach. Vitamín B5 je nutný k tvorbe tzv. koenzýmu A, ktorý je dôležitý pre množstvo metabolických pochodov v tele vrátane metabolizmu tukov a základného bunkového metabolizmu. Ako sa nedostatok vitamínu B5 prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať?

Nedostatok vitamínu B5 a jeho príčiny


Nedostatok vitamínu B5 je veľmi vzácny a skôr sa vyskytuje ako súčasť nedostatku celého B-komplexu. Viac ohrození sú kritickí chorí a pacienti s nedostatočným prísunom základných živín ako sú alkoholici.

Opomenúť však nemožno ani pacientov s mentálnou anorexiou. Nedostatok vitamínov hrozí aj jedincom s poruchami vstrebávania živín v črevách.

Prejavy

Vzhľadom k tomu, ako je vitamín B5 v potrave rozšírený, sú príznaky jeho nedostatku naozaj raritné.

Môže sa objaviť únava, zmeny nálady, nechutenstvo, bolesti brucha, svalové kŕče a príznaky polyneuropatie (brnenie končatín, poruchy ich citlivosti a pohyblivosti).

Vzhľadom k tomu, že kyselina pantoténová má význam aj v metabolizme glukózy, môže jej nedostatok vyvolať hypoglykemické stavy.

Diagnostika

Na nedostatok vitamínov B pomýšľame u rizikových pacientov (pozri. príčiny) a to aj vtedy, ak nie sú prítomné jasné príznaky ich nedostatku.

Liečba

Ak nie je možné zvýšiť prísun vitamínu v potrave, je vhodné ho aspoň pravidelne užívať v tabletovej forme.

Predávkovanie vitamínom B5 nie je možné, čo však neplatí pre ostatné vitamíny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-b5

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button