Úvod / Choroby / Nedostatok vitamínu B3 (niacín, kyselina nikotínová)

Nedostatok vitamínu B3 (niacín, kyselina nikotínová)

Nedostatok vitamínu B3Ako sa nedostatok Vitamínu B3 prejavuje a ako tomuto stavu predchádzať? Vitamín B3 je označením pre zlúčeninu niacín (kyselina nikotínová). Podobne ako ostatné vitamíny B-komplexu je aj niacín dôležitý pre metabolizmus základných živín a tvorbu energie v organizme. Vitamín sa vyskytuje najmä v kvasniciach, vnútornostiach, rybách a orechoch. Vitamín B3 podávaný vo vysokých dávkach pôsobí ako liek na zníženie cholesterolu.

Nedostatok vitamínu B3 a jeho príčiny


Nedostatok vitamínu B3 je väčšinou spojený s alkoholizmomnedostatočnou výživou. Viac ohrozené nedostatkom vitamínov sú aj ženy s mentálnou anorexiou a chorí s poruchami vstrebávania živín v tráviacom trakte.

Prejavy

Pri ľahkom nedostatku vitamínu sa objavujú celkové a neurčité príznaky, ako je únava, depresívne nálady, nevýkonnosť, nechutenstvozvracanie. Ťažký nedostatok vedie k rozvoju choroby známej ako pellagra. Pellagra je v lekárskych učebniciach označovaná ako choroba troch D podľa troch hlavných príznakov - Demencia (zmätenosť, halucinácie), dermatitída (šupinatá koža a kožné zápaly) a diarea (hnačka). Stretnúť sa s plne rozvinutou pellagrou v súčasnej SR je však prakticky nemožné.

Diagnostika

Nedostatok vitamínov B vrátane niacínu predpokladáme u rizikových pacientov a je vhodné začať terapeutické podávanie už pred rozvojom príznakov ich nedostatku. 

Liečba

Najlepšie je pochopiteľne zvýšenie prísunu vitamínu v potrave, ak to nie je možné, potom aspoň príjem v tabletkách ako doplnok stravy. Vyššie dávky niacínu (udáva sa nad 50 miligramov denne) môžu mať však nežiaduce účinky ako je pálenie a sčervenanie tváre, pri veľmi vysokých dávkach bolo pozorované zvýšenie pečeňových testov a vznik žalúdočných vredov. Už z toho dôvodu sa v liečbe vysokého cholesterolu nepoužíva ako liek prvej voľby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *