Vyliec.sk > Choroby > Nedostatok vitamínu B3 (niacín, kyselina nikotínová)

Nedostatok vitamínu B3 (niacín, kyselina nikotínová)

Nedostatok vitamínu B3Ako sa nedostatok Vitamínu B3 prejavuje a ako tomuto stavu predchádzať? Vitamín B3 je označením pre zlúčeninu niacín (kyselina nikotínová). Podobne ako ostatné vitamíny B-komplexu je aj niacín dôležitý pre metabolizmus základných živín a tvorbu energie v organizme. Vitamín sa vyskytuje najmä v kvasniciach, vnútornostiach, rybách a orechoch. Vitamín B3 podávaný vo vysokých dávkach pôsobí ako liek na zníženie cholesterolu.

Nedostatok vitamínu B3 a jeho príčiny


Nedostatok vitamínu B3 je väčšinou spojený s alkoholizmomnedostatočnou výživou. Viac ohrozené nedostatkom vitamínov sú aj ženy s mentálnou anorexiou a chorí s poruchami vstrebávania živín v tráviacom trakte.

Prejavy

Pri ľahkom nedostatku vitamínu sa objavujú celkové a neurčité príznaky, ako je únava, depresívne nálady, nevýkonnosť, nechutenstvozvracanie. Ťažký nedostatok vedie k rozvoju choroby známej ako pellagra.

Pellagra je v lekárskych učebniciach označovaná ako choroba troch D podľa troch hlavných príznakov - Demencia (zmätenosť, halucinácie), dermatitída (šupinatá koža a kožné zápaly) a diarea (hnačka). Stretnúť sa s plne rozvinutou pellagrou v súčasnej SR je však prakticky nemožné.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Nedostatok vitamínov B vrátane niacínu predpokladáme u rizikových pacientov a je vhodné začať terapeutické podávanie už pred rozvojom príznakov ich nedostatku.

Liečba

Najlepšie je pochopiteľne zvýšenie prísunu vitamínu v potrave, ak to nie je možné, potom aspoň príjem v tabletkách ako doplnok stravy.

Vyššie dávky niacínu (udáva sa nad 50 miligramov denne) môžu mať však nežiaduce účinky ako je pálenie a sčervenanie tváre, pri veľmi vysokých dávkach bolo pozorované zvýšenie pečeňových testov a vznik žalúdočných vredov. Už z toho dôvodu sa v liečbe vysokého cholesterolu nepoužíva ako liek prvej voľby.

Nedostatok vitamínu B3 (niacín, kyselina nikotínová)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.