Arytmogénna dysplázia pravej komory

Arytmogénna dysplázia pravej komoryArytmogénna dysplázia pravej komory je vzácne ochorenie, ktoré sa radí do skupiny kardiomyopatií. Kardiomyopatie postihujú srdcový sval, môžu narušovať pumpovaciu funkciu srdca alebo spôsobovať vznik porúch srdcového rytmu. U arytmogénnej dysplázii pravej komory je postihnutá najmä pravá komora srdca, v ktorej začne dochádzať k nahrádzaniu svaloviny väzivovým a tukovým tkanivom.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny arytmogénnej dysplázie pravej komory


Arytmogénna dysplázia pravej komory je považovaná za geneticky podmienenú chorobu, ktorá má častý vrodený výskyt.

Bola objavená nožstvom genetických mutácií, ktoré môžu byť za poruchu zodpovedné.

Prejavy

Hlavný problém je v tom, že zmeny tkaniva pravej komory srdca sa môžu stať zdrojom závažných arytmií vrátane komorovej tachykardie a fibrilácie komôr. Medzi možné príznaky patria opakované záchvaty búšenie srdca a epizódy náhleho bezvedomia.

U niektorých nešťastníkov môže byť však prvým prejavom náhla srdcová smrť a arytmogénna dysplázia pravej komory je potom zistená až pri pitve.

Zvýšené riziko náhlej srdcovej smrti majú športovci, pretože arytmie sú často spúšťané fyzickou aktivitou.

Okrem porúch rytmu sa môžu po nejakej dobe objaviť aj príznaky srdcového zlyhávania.

Diagnostika

K diagnóze je dôležité EKG (záchyt komorovej tachykardie), echokardiografia (zväčšená pravá komora s abnormálne tenkou stenou) a prípadne genetické vyšetrenie k preukazu vyvolávajúcej mutácie.

Zrejme najlepším vyšetrením k určeniu diagnózy je angiografia pravej komory, ktorá je vykonávaná na vyšších kardiologických pracoviskách a magnetická rezonancia srdca (odlíši dobre tukové tkanivo od svaloviny). A ako je napísané vyššie, určité percento prípadov je zistené až pri pitve srdca.

Liečba

Nie sme schopní riešiť samotnú arytmogénnu dyspláziu, preto sa sústreďujeme na zabránenie vzniku závažných porúch rytmu.

Z možností máme niektoré lieky zo skupiny antiarytmík, prevedenie rádiofrekvenčnej ablácia alebo implantáciu prístroja ICD, ktorý je schopný vážnu arytmiu rozpoznať a elektrickým výbojom ihneď odstrániť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/arytmogenni-dysplazie-prave-komory

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button