Úvod / Choroby / Mukokéla

Mukokéla

MukokélaMukokéla je ohraničené ložisko nahromadeného hlienu v tele. Nie je nebezpečná, ale môže svojim rastom spôsobovať rôzne nepríjemné príznaky. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Príčiny mukokely:


Mukokéla vzniká najčastejšie vtedy, keď dôjde k narušeniu odtoku hlienu z niektorej žľazy, ktorej sekrét sa začne hromadiť a postupne sa vytvára hlienová cysta *. Najčastejšie sa mukokéla vyskytuje v dutine ústnej (pera, sliznica dutiny ústnej), kedy je dôsledkom upchatie vývodu niektoré z malých slinných žliaz (napr. kamienkom), menej často však môžeme mukokélu nájsť aj v rade iných orgánov vrátane popisovanej mukokély apendixu a žlčníka.

* Striktne medicínsky vzaté ide o tzv. pseudocystu, pretože na rozdiel od pravých cýst nemá vlastnú bunkovú vrstvu, ktorá by ju ohraničovala.

Prejavy:

Mukokéla spôsobuje príznaky svojim rastom. V ústach je hmatateľná a viditeľná ako malá nebolestivá hrčka na vnútornej strane pery (po jeho odhrnutí), alebo pod sliznicou ústnej dutiny. Mukokéla apendixu, žlčníka a iných brušných orgánov môže spôsobovať tlakovú bolesť brucha.

Diagnostika:

Mukokéla blízko povrchu kože alebo sliznice je pomerne jasne viditeľná ako mäkká nebolestivá hrča v podkoží. Veľké mukokély a mukokély v hĺbke môžme pri pochybnostiach vyšetriť ultrazvukom.

Liečba:

Dané ložisko mukokely sa pomerne často samo zmenší a vyprázdni. Ak sa nezmenšuje a spôsobuje ťažkosti, alebo ak je náhodne nájdená pri chirurgickom zákroku (typicky mukokéla apendixu), potom ju možno chirurgicky odstrániť. Eventualitou k chirurgickému zákroku je tzv. Marsupializácia.

Marsupializácia znamená chirurgické narezanie dutiny a odstránenie časti jej steny. Obnažená dutina sa potom prišije ku koži a to umožní jej postupné vyhojenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *